موزیک خوان Music Reader

سرمایه هایی كه در مضیقه مالی هستند!

سرمایه هایی كه در مضیقه مالی هستند!

از هنرمندان حوزه موسیقی نواحی بعنوان سرمایه های ملی و فرهنگی یاد می شود؛ سرمایه هایی كه خود در مضیقه هستند. مشكلات گاه تا حدی پیش می رود كه این هنرمندان در سكوت و انزوا دنیا را ترك می كنند بدون اینكه فرصتی برای اشاعه هنر خود به دیگری داشته باشند و بدین ترتیب شاخه ای مهم از هنر موسیقی نواحی كشور خاموش می شود.


ایسنا به بهانه برگزاری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی با یکی از این هنرمندان این عرصه به گفت و گو نشسته است.
حبیب الله قادر آتشگر دارای نشان درجه یک هنری است. او از چهره های سرشناس موسیقی نواحی سیستان است و سرپرستی گروه موسیقی «حسینا» را بر عهده دارد. این هنرمند تابحال بارها در جشنواره های موسیقی داخلی و خارجی شرکت داشته است.
آتشگر که امسال برای بار سوم در جشنواره موسیقی نواحی شرکت کرده است، درباره اهمیت این رویداد برای هنرمندان حوزه نواحی بیان می کند: برگزاری این جشنواره برای هنرمندان نواحی کمک مهمی است، آنها با حضور در این جشنواره فرصت اجرای کارهای خودرا دارند. از طرفی در حالت عادی هنرمندان نواحی به مردم معرفی نمی شوند و توجه خاصی به آنها صورت نمی گیرد ولی اگر اینطور جشنواره ها حداقل سالی دو بار هم برگزار شوند، موجب دلگرمی هنرمندان خواهد شد.
از او سوال می نماییم که بعد از حضور هنرمندان حوزه نواحی در این جشنواره، تا چه حد به آنها رسیدگی می شود؟ پاسخ می دهد: هنرمندان هیچ گاه فراموش نمی شوند ولی کسانی که در وزارت ارشاد هستند و مسئولیت فرهنگی دارند باید بدانند که هنرمندان نواحی منبع درآمدی ندارند و کارشان هنر آنها است. هنرمندان انتظار دارند بیمه شوند، یک درآمد ماهیانه داشته باشند و از آنها تقدیر شود. اگر مسئولان واقعا به فکر هنرمندان باشند، باید انتظارات آنها را برآورده کنند و آنها را که سال ها برای هنر موسیقی نواحی زحمت کشیده اند را تقدیر و به آنها نشان درجه یک هنری اعطا کنند.
«در شرایط کنونی که به سبب شیوع ویروس کرونا امکان اجراهای زنده از هنرمندان نواحی گرفته شده است، آیا کمکی از جانب دولت به هنرمندان این حوزه صورت گرفته است؟»
آتشگر در پاسخ به این پرسش ایسنا عنوان می کند: قبلا یکسری از هنرمندان بیمه شدند ولی بعد از یکی ـ دو سال به سبب اینکه نتوانستند از پس هزینه های آن برآیند، انصراف داده اند. حالا هم که منبع درآمدی برای هنرمندان نواحی وجود ندارد، کمکی به آنها صورت نگرفته است مگر اینکه چنین جشنواره هایی اجرا شود که حق الزحمه ای به آنها پرداخت گردد.1399/08/17
20:18:59
5.0 / 5
1126
تگهای خبر: بیمه , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان