موزیک خوان Music Reader

تولد شجریان به نام موسیقی ثبت می شود؟

تولد شجریان به نام موسیقی ثبت می شود؟

موزیك خوان: خانه موسیقی ایران تاكید كرده است كه درصدد ثبت اول مهرماه و سالروز تولد محمدرضا شجریان بعنوان «روز ملی موسیقی» در تقویم رسمی ایران است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، سایت خانه موسیقی با یادآوری اینکه «متاسفانه تا حالا هیچ روزی به هنر موسیقی در تقویم رسمی کشور تعلق ندارد»، در توضیحی تکمیلی دراین زمینه آورده است:
«سال هاست که ثبت «روز ملی موسیقی» در تقویم رسمی کشور بعنوان یکی از مطالبات اهالی موسیقی و فعالان این حرفه مطرح است و خانه موسیقی در چند دوره مختلف این مطالبه صنفی را پیگیری کرده است، اما در هر دوره با تغییر دولت های مختلف این کار با مخالفت هایی روبرو شد و به سرانجام نرسید.»

این نهاد صنفی با یادآوری فعالیتهایش برای نام گذاری روزی به نام موسیقی در تقویم کشور، در این مطلب اشاره نموده است، «خانه موسیقی حدود دو دهه پیش با اتفاق نظر اعضای هیات مدیره و شورای عالی وقت تصمیم گرفت تا روز تولد حکیم ابونصر فارابی را بعنوان روز ملی موسیقی نامگذاری کند و این مساله بعد از تصویب در شوراهای دولتی مربوطه در نهایت با کم لطفی مسئولان دولتی وقت روبرو شد و مورد تصویب قرار نگرفت.

خانه موسیقی جشن سالیانه خودرا از ابتدا هر ساله در مهر ماه و همزمان با تولد موسیقی دان بزرگ، فارابی و به مناسبت تاسیس این نهاد صنفی موسیقیدانان ایران، برگزار می نماید تا نمادی برای روز موسیقی حفظ شود. اما به سبب مصادف شدن برخی ایام با مهر ماه تاریخ جشن خانه موسیقی هم هر از چند یک دفعه جابجایی داشته است. با این وجود از شروع تاسیس این نهاد صنفی، روزی در مهرماه بعنوان نماد روز موسیقی شناخته می شود.
بعد از رد شدن پیشنهاد سالروز تولد فارابی بعنوان روز ملی موسیقی، خانه موسیقی در دو دهه گذشته با نظرسنجی از اعضای هیات مدیره کانون ها و هنرمندان در مراسم مختلف نظیر جشن سالیانه، نشست های ماهیانه و مراسم مشابه از هنرمندان و علاقمندان به این نتیجه رسید که بهترین گزینه برای نامگذاری روز ملی موسیقی، تولد استاد محمدرضا شجریان بعنوان تاثیرگذارترین هنرمند ایرانی در پنجاه سال اخیر و با توجه اقبال بی سابقه مردمی از این هنرمند است. اگر نهادی بر این باور است که تاریخ دیگری برای روز موسیقی مناسب می باشد خانه موسیقی مطابق آرای حداکثری عمل خواهدنمود.
به دنبال درگذشت استاد محمدرضا شجریان، درخواست هزاران نفر از اعضای خانه موسیقی که از طرق مختلف مستقیم و غیرمستقیم به این نهاد ارسال شد، شورای عالی و هیات مدیره خانه را به این اتفاق نظر رساند تا روز اول مهرماه و سالروز تولد این هنرمند برجسته ایرانی بعنوان «روز ملی موسیقی» نامگذاری شود.

بدین جهت داریوش پیرنیاکان (دبیر و سخنگوی شورایعالی) این پیشنهاد را روز ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹ در توس و مراسم خاکسپاری استاد شجریان بیان کرد و حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) در سخنانش بر آن تاکید ورزید.
بعد از مطرح شدن این موضوع، خانه موسیقی نامه ای به شورای فرهنگ عمومی برای نامگذاری روز ملی موسیقی ارسال کرد اما بعد از رسانه ای شدن فعالیت خانه موسیقی در جهت ثبت روز ملی موسیقی و در صورتیکه می رود تا با پیشنهاد خانه موسیقی مطابق بر یک خواسته و مطالبه ملی، ثبت روز موسیقی بالاخره به سر انجامی برسد، روز چهارم آذر که در بعضی منابع زادروز فارابی عنوان شده است، نامه ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند رسانه منتشر می شود که مدعی درخواست ۳۰ تن از موسیقیدان های کشور برای ثبت روز موسیقی در چهارم آذر بود.

باتوجه به همزمانی کاملا هماهنگ شده و سوال برانگیز این نامه با کارهای خانه موسیقی، روابط عمومی خانه موسیقی با چند تن از هنرمندانی که نامشان پای این امضا آمده تماس داشت و برخی هنرمندان افراد مدعی شدند هیچ نامه ای را مطالعه نکردند و با تلفن های مکرر شخصی با درخواست روز گرامیداشت یا بزرگداشت فارابی مواجه گشتند که در نهایت مورد موافقت آنها بوده است. برخی با وجود مطالعه نامه از اقدامات خانه موسیقی برای ثبت روز اول مهر غافل بوده و جالب تر اینکه یکی از افراد وجود نام خودرا در این نامه کاملا انکار کرد و در نهایت با شخص هماهنگ کننده اسامی و امضاها تماس برقرار کرده و نام خودرا از این نامه حذف نمود که گفته شد از فردا بامداد نام دیگری در رسانه ها بجای ایشان جایگزین می گردد. (مستندات تکذیبیه بعضی از این هنرمندان در گفتگو با روابط عمومی خانه موسیقی موجود است و در صورت نیاز منتشر می شود.)»

در بخش دیگری از مطلبی که خانه موسیقی منتشر نموده، آمده است، «به نظر می رسد این اقدام شتابزده تنها درصدد لوث کردن ثبت روز ملی موسیقی است چونکه اگر جمع کنندگان امضا نیت خیرخواهانه داشتند به خانه موسیقی بعنوان تنها نهاد صنفی موسیقیدانان مراجعه می کردند تا با پشتوانه مستحکمتری به یک حرکت ملی دست بزنند نه با ۳۰ امضا!

مساله بعدی اینجاست که جریان و افرادی که پشت پرده جمع کردن امضا برای روز تولد فارابی بعنوان روز موسیقی هستند در دودهه اخیر که این مساله از طرف دولت رد شد کجا بودند و چرا در یک بزنگاه تاریخی برای موسیقی، یک خواسته قدیمی و منتفی شده را باردیگر مطرح می کنند؟»

به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، در آخر این مطلب، بار دیگر بر پیگیری خانه موسیقی برای نام نهادن روز اول مهر ماه بعنوان «روز ملی موسیقی» تاکید گردیده است.

منبع:

1399/09/06
16:13:01
5.0 / 5
806
تگهای خبر: جشن , فرهنگ , مد , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
موزیک خوان