موزیک خوان Music Reader

آهنگساز آثار موسیقی انقلابی درگذشت

آهنگساز آثار موسیقی انقلابی درگذشت

موزیک خوان: احمدعلی راغب آهنگساز آثار موسیقی انقلابی ایران و نوازنده در 76 سالگی بعد از مدتی بیماری فوت کرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، احمد علی راغب از اولین هنرمندانی بود که بعد از وقایع هفده شهریور ۱۳۵۷ و استعفا از ارکستر سازهای ملی در آثارش نسبت این رویداد اتخاذ موضع مخالف کرد.
وی به همراه برخی دیگر از هنرمندان سرشناس رادیو و تلویزیون، از همکاری با مراکز هنری وابسته به رژیم پهلوی و عضویت در ارکستر سازهای ملی، استعفاء داد و با ارتباط با برخی گروه های هنری غیررسمی و آشنایی با افرادی همچون حسین شمسایی و مجید حداد عادل زمینه فعالیت هنری خودرا جهت داد.
همکاری در تهیه و تولید سرودهایی که بنا بود در محصولات فرهنگی نیروهای انقلابی (سخنرانی ها و…) استفاده شده و به شیوه زیرزمینی به دست مردم برسد، وظیفه این گروه ها بود که در مساجد و محافل مخفی، تشکیل شده بود.
سرودهایی همچون معلم شهید (در رثای علی شریعتی)، بابا خون داد، خیر مقدم، نغمه اتحاد و … بعضی از تولیدات موسیقایی احمدعلی راغب در آن مقطع بود که بعدها و بعد از پیروزی انقلاب و از سرگیری فعالیت ارکسترهای موسیقی و کارهای هنری در رادیو و تلویزیون، بازسازی شده و با تنظیم برای ارکستر، اجرا شد.
آغاز جنگ تحمیلی فصل جدیدی را در زندگی هنری راغب رقم زد که سرود «این پیروزی خجسته باد» پیرامون فتح خرمشهر، «ظفر مبارک»، «جنگ، جنگ تا پیروزی»، «خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار»، و سرودهای بسیار دیگری ثمره این فصل از زیست هنری اوست.
تا به امروز و مطابق با آمار موجود در آرشیوهای صداو سیما چیزی بیش از هزار و چهارصد قطعه موسیقی از او به ثبت رسیده است که همین آمار موجب شد تا او در میان دوستان و همکاران به «مرد هزار آهنگ» مشهور شود.
احمدعلی راغب با وجود دریافت کسوت بازنشستگی در سال ۱۳۶۷، در میان سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳ ریاست مرکز موسیقی سازمان صداوسیما را بر عهده داشت. بعد از آن نیز تا سال ۱۳۸۲، مدیریت تولید موسیقی مراکز و استان های سازمان صداوسیما را عهده دار بود. ضمناً عضو شورای عالی موسیقی صداوسیما و شورای عالی نظارت و ارزیابی شبکه های رادیویی و تلویزیونی صداوسیما نیز بوده است.منبع:

1399/09/21
12:55:39
5.0 / 5
805
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , محصولات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
موزیک خوان