موزیک خوان Music Reader

پیشكسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

پیشكسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

به گزارش موزیک خوان ایرنا- سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فاروج اظهار داشت: «رضا کوهستانی» بخشی و هنرمند ممتاز عرصه موسیقی مقامی شمال خراسان، ساز خودرا برای همیشه بر زمین گذاشت و آسمانی شد.


حسن رضوانی شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: رضا کوهستانی متولد سال ۱۳۱۵ در روستای «کوران ترکیه» از توابع قوچان آن روز و شهرستان فاروج امروزی، از هنرمندان سرشناس موسیقی کرمانجی شمال خراسان بود که بیش از ۶۰ سال از عمر خودرا به فعالیت در عرصه موسیقی مقامی مشغول بود.
وی اضافه کرد: دل و جان این هنرمند مردمی از جوانی با نواها و نغمه های موسیقی محلی خو گرفت و به تدریج با فعالیت در این رشته به یکی از استادان بنام موسیقی شمال خراسان تبدیل شد که شاگردان بسیاری این هنر را در مکتب وی آموختند.
«بخشی» لقبی است که به بعضی از نوازندگان دوتار در شمال خراسان و ترکمن صحرا داده می شود. بخشی ها نوازندگان دوتار، آوازخوان، داستان گو، سراینده و سازنده ساز دوتار هستند که به صورتی از آنها بعنوان روایت گران فرهنگ شفاهی یاد شده و از احترام و جایگاه ویژه ای نیز برخوردار می باشند.
بخشی خودبند، بالاترین رتبه را در بین بخشی ها دارد که خود مولف، مصنف و تولیدکننده اصلی است و خود نوازنده و خواننده شمرده می شود و می تواند برای هر موضوع و اتفاقی که در جامعه صورت می گیرد در لحظه شعر گفته و بخواند.
مردادماه امسال نیز «سهراب محمدی»، بخشی و هنرمند ممتاز موسیقی مقامی، از هنرمندان کرمانج شهرستان مانه و سملقان و از بخشی های سرشناس خطه شمال خراسان در ۸۰ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرده بود.
هم حالا شمار کمی از بخشی های خراسان شمالی هنوز دوتار در دست می نوازند و این افراد که تعداد آنها به انگشتان یک دست هم نمی رسد در شهرستان های شیروان، اسفراین، رازو جرگلان و بجنورد فعالیت دارند.
موسیقی بخشی های شمال خراسان شامل خراسان شمالی و قسمتی از خراسان رضوی، سال ۸۹ در اجلاس بین الدول مجمع یونسکو بعنوان میراث معنوی جهانی به ثبت رسید.منبع:

1399/10/19
12:51:39
0.0 / 5
646
تگهای خبر: سفر , فرهنگ , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲