موزیک خوان Music Reader

اعلام جزییاتی از جشنواره عكس آیات

اعلام جزییاتی از جشنواره عكس آیات

موزیک خوان: دبیر دومین جشنواره ملی عکس آیات در مورد خاصیت های فراخوان این جشنواره و پتانسیل بین المللی شدن آن توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش موزیک خوان به نقل از ستاد خبری دومین جشنواره ملی عکس «آیات»، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و دبیر دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت «آیات» در مورد تنوع محورهای این مسابقه اظهار داشت: محورهای جشنواره معنویت و عرفان عملی با فرهنگ قرآن و عترت جهت زندگی بهتر، ایثار اجتماعی، روزنه عشق به همنوع، زندگی سالم باتوجه به آیات قرآن در تکریم خانواده، مراسم و اعیاد مذهبی، فضاهای اسلامی (مساجد، امامزاده ها، تکایا) در رابطه با آئین ها و مناسبت های مذهبی است که تعدادی از آنها بر جنبه مفاهیم باطنی و عمیق قرآنی توجه دارند و برخی دیگر بر مظاهر عملی آموزه های قرآنی و یا فضاهای اسلامی تاکید دارند.
وی اشاره کرد: نگاه محورهای این جشنواره بطور کلی به دو بعد ظاهری و باطنی مفاهیم قرآنی بوده است که دو دلیل داشته است؛ اول اینکه هم فردی که با مفاهیم قرآنی آشنا است و می تواند وارد بحث های عمیق قرآنی شود، می تواند تولید اثر کند و هم کسی که خیلی با مفاهیم عمیق قرآن مأنوس نیست اما با مصادیق و مفاهیم ظاهری قرآنی آشنا است، بتواند وارد بخش های مختلف شود.
علیزاده اشاره کرد: در حقیقت بااینکه برای تولید آثار فاخر، هنرمندان نیاز به مطالعه در قرآن دارند اما تنوع موضوعی محورها، این بستر را فراهم نموده است که اگر مطالعه عمیقی هم نداشته باشند باز هم می توانند در موضوعات مختلفش شرکت نمایند. بدین سبب محورهای مختلف و متنوع این کمک را می کند که افراد مختلف با دیدگاه های متفاوت و شناختی متفاوت از قرآن کریم بتوانند در این رویداد هنری فرهنگی شرکت نمایند.
وی در مورد فاکتورهای داوری باتوجه به تنوع موضوعی این جشنواره اظهار داشت: همانطور که در محورها و اهداف جشنواره ذکر شده است درک و شناخت تعدادی از مفاهیم قرآنی کار دشواری است و نیاز به اشراف کاملی بر قرآن دارد و کسانی که قصد ورود به این بخش دارند نیازمند مطالعه جدی هستند، ولی اینکه آثار چگونه سنجیده می شوند، باید دبیر تخصصی و داوران پاسخ بدهند اما می پذیرم که ارزیابی آثار و تطبیق آنها با مفاهیم قرآنی و انتخاب بهترین کارها از میان آثار دریافتی کار بسیار دشواری است. در دوره اول این جشنواره هم تجربه کردیم که در بعضی موارد، حتما باید آیه یا مفهوم قرآنی مدنظر هنرمند همراه با عکس ذکر شود و توضیح داده می شد تا مخاطب متوجه ارتباط آن عکس با آن مفهوم شود.
دبیر دومین جشنواره عکس آیات در مورد نحوه داوری نیز توضیح داد: داوری به خودی خود کار دشواری است و در این مبحث به خصوص شاید دشوارتر هم باشد که با تدابیر دبیر تخصصی حتما به نتایج خوبی دست خواهیم یافت. به نظر من داوران در حیطه کاری خودشان و جشنواره باید زیر نظر دبیر تخصصی بطور مستقل عمل کند. بطور قطع برای هماهنگی و شنیدن نقطه نظرات یکدیگر جلساتی را خواهیم داشت اما بطور قطع نظرات داوران، محترم خواهد بود.
وی در مورد اینکه چرا در فراخوان تنها رویکرد مستند مدنظر قرار گرفته و به جذب آثار هنری و مفهومی فرصتی داده نشده است، اظهار نمود: فضای فراخوان و بخش های مختلف ملی و استانی به صورتی دیده شده است که همه هنرمندان با هر سطح و نگاهی بتوانند شرکت نمایند. در بخش ملی سه بخش عکس، عکس نوشت و ویژه را داریم که در بخش ویژه باتوجه به پدید آمدن و فراگیر شدن بیماری کرونا و نمود پیدا کردن مبحث ایثار اجتماعی در وضعیت موجود، موضوع «عشق به هم نوع» را مطرح کرده ایم.
علیزاده اشاره کرد: در حقیقت دوستان با تعبیه دو بخش ویژه و عکس نوشت تلاش نموده اند که فضا برای تولید آثار مفهومی هم باز شود و بااینکه آثار مستندی برای این جشنواره تولید و ارسال خواهد شد اما به کمک نمادها و نشانه ها و یا دلنوشته ای واجد خاصیت های اثری مفهومی هم باشد. به هر حال در این بخش ها هنرمند می تواند با یک نگاه ویژه و هدفمند کار را دنبال کند و آثاری را عرضه نماید. در عین حال که در بخش ملی هنرمندان می توانند آثار مستندی را در همه محورها تولید کنند اما در این دو بخش، نگاه هنری تری می تواند حاکم باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مورد اینکه آیا برنامه ای مد نظر دارند تا آثار منتخب این جشنواره در عرصه جهانی عرضه شده و در دسترس مخاطب گسترده تری قرار بگیرد اظهار داشت: هنر خصوصاً هنری همچون عکاسی زبان مشترک همه دنیا است و آثار تولید شده برمبنای برداشت هایی که از مفاهیم و یا ظواهری قرآنی می تواند یک مفهوم مشترک باشد و مخاطب جهانی را در بر بگیرد. امسال با توجه به این که برگزاری نمایشگاه ما به صورت مجازی است، قاعدتاً این امکان می تواند به شکل گیری مخاطب جهانی این رویداد کمک نماید و علاقمندان می توانند از این ظرفیت و تولید محتوای شکل گرفته در اقصی نقاط جهان استفاده کنند.
وی اضافه کرد: به نظر من دست کم در وضعیت موجود چنین اتفاقی محقق خواهد شد البته بااینکه عکس و مفاهیم قرآنی پتانسیل درک جهانی دارند اما ممکنست که تعدادی از این عکس ها نیازمند درج آیه و یا توضیحاتی برای برداشت دقیق تر مخاطب جهانی باشند.
علیزاده در آخر در مورد احتمال بین المللی شدن این جشنواره در دوره های بعدی اظهار داشت: اعتقاد داریم که قرآن و مفاهیم قرآنی پتانسیل بین المللی شدن دارند و نه فقط در میان مسلمانان بلکه مخاطب غیر مسلمان را هم می تواند در بر بگیرد اما در مورد بین المللی شدن آن معاونت قرآن و عترت وزارت خانه می توانند تصمیم بگیرند. البته به هنگام برگزاری دوره اول این مسابقه در استان کرمان، خیلی تصویر دقیق و روشنی از آنچه که رخ خواهد داد نداشتیم و نمی دانستیم که از این تولیدات و آثار چگونه می توانیم بهره ببریم و چقدر می تواند این رویداد در جامعه مؤثر باشد، اما هر چه جلوتر رفتیم اتفاقات خوبی رخ داد.
آثار برگزیده را در قالب یک نمایشگاه در شهرهای مختلف استان به نمایش گذاشتیم و در استان موجی ایجاد کرد که همان زمان هم مورد توجه دکتر فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارتخانه قرار گرفت و گفتند که این جشنواره را در این استان تثبیت خواهیم کرد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد یعنی دبیرخانه در این استان تثبیت شود ما می توانیم امیدوار باشیم که باتوجه به ظرفیت قرآن و امکانات فضای مجازی به سمت بین المللی برگزار کردن این جشنواره گام برداریم.
دومین جشنواره ملی عکس و عکس نوشت آیات با عنوان «قرآن، معنای زندگی» بهمن ماه ۹۹ به دبیری محمدرضا علیزاده احمدآبادی و دبیری هنری مسعود زنده روح کرمانی انجام می شود.


منبع:

1399/11/05
22:18:09
0.0 / 5
535
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان