موزیک خوان Music Reader

با این عكس ها در تاریخ قدم بزنید!

با این عكس ها در تاریخ قدم بزنید!

موزیک خوان: آلبوم خانه کاخ گلستان، دومین آلبوم خانه غنی دنیاست. مجموعه ای از تصاویر باقی مانده از دوره شاهان قاجاری است که قدمت آن گاهی به هزاره های پیشین برمی گردد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، بعد از اختراع دوربین و رواج عکاسی در اروپا، دوربین عکاسی به ایران نیز وارد شد و فن عکاسی نیز رواج یافت. در حقیقت عکاسی فنی بود که ما آنرا از اروپاییان آموختیم اما در مواقع و مواردی توانستیم همگام آنها شویم.
یکی از با اهمیت ترین عوامل ترویج عکاسی در ایران دلبستگی ناصرالدین شاه به این فن نو بود و از طرف دیگر ورود عکاس های خارجی و آموزش عکاسی در دارالفنون از دیگر عوامل موثر در رواج این هنر مدرن محسوب می شدند. ناصرالدین شاه خود نیز دوربین به دست گرفت و تصاویری از همسران خود، محیط اطراف، کاخ، غلامان و... را به ثبت رساند. او اولین سلفی های ایران را به ثبت رساند و گاه این سلفی ها را به همراه همسران خود و گاه به صورت انفرادی با تنظیم دوربین در مقابل آینه به یادگار گذاشت.
نقش ناصرالدین شاه اما تنها به رواج عکاسی بازنمی گردد. این شاه قاجار که در کشورداری کارنامه خوبی نداشت، بسیار به هنر علاقمند بود و توانست آرشیو تصویری بزرگی را پایه گذاری کند که ما امروز آنرا به نام آلبوم خانه کاخ گلستان می شناسیم.
آلبوم خانه کاخ گلستان افزون بر داشتن ۱۰۴۰ عدد آلبوم قدیمی با تصاویر گوناگون از عکاسان مشهور عصر قاجار، دارای بیش از ۴۰۰۰ قطعه عکس منفرد در اندازه های کوچک و بزرگ است.
در این گزارش تعدادی از تصاویر آلبوم خانه کاخ گلستان مرور می شود.
ناصرالدین شاه و برخی افراد نامشخص


منبع:

1399/11/10
16:48:35
0.0 / 5
794
تگهای خبر: آموزش , دوربین , مد , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان