موزیک خوان Music Reader
موسیقی فجر ۳۶ در آینه مهر؛

گروه های خارجی جشنواره موسیقی فجر عرضه شدند

گروه های خارجی جشنواره موسیقی فجر عرضه شدند

موزیک خوان: 6 گروه از چهار کشور اتریش، آلمان، ایتالیا و کوبا در بخش بین الملل سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر شرکت می کنند.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، تک نوازی ویولنسل مارتین ملندز از کوبا، دوئت «سان موس» مشتمل بر دونوازی گیتار و ویولنسل از اتریش، دوئت «ویلا مادلنا» مشتمل بردونوازی آکاردئون، کلارینت و ساکسفون از اتریش، تریوی جز «فولبرشت» مشتمل برسه نوازی ساکسیفون، آوا، الکتریک و گیتار از آلمان، تک نوازی پیانو موریس ارنست از آلمان و دوئت «فراتا دی پالما» مشتمل بردونوازی پیانو و ویولن از ایتالیا اجراهای بخش بین الملل سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر را می سازند.
طبق اعلام ستاد برگزاری جشنواره، اجراهای بخش بین الملل سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر نیز ضبط و به صورت مجازی پخش می شود که برمبنای برنامه ریزی های انجام گرفته، اجراهای تک نوازی ویولنسل مارتین ملندز از کوبا، دوئت سان موس از اتریش، دوئت ویلا مادلنا از اتریش، تریوی جز فولبرشت از آلمان، در کشور مبدا بطور اختصاصی برای این دوره از جشنواره ضبط شده است و در زمان جشنواره پخش می شوند.
تکنوازی پیانو موریس ارنست از آلمان و دوئت فراتا دی پالما(دونوازی پیانو و ویلن) از ایتالیا هم در ایران ضبط و در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر پخش خواهد شد.
ستاد برگزاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر پیشینه کارهای موسیقایی این گروه های خارجی را بدین سان معرفی کرده است.
تیمو فولبرشت و ضیافت عناصر موسیقی نو در موسیقی جَز
تیمو فولبرشت هنرمندی است که موسیقی جَز را با عناصر موسیقی نو، الکترونیک و آهنگسازی درهم آمیخته است. او تاکنون، در ۲۲ آلبوم نواخته و در صحنه های برجسته ای چون ویلج ونگارد، فستیوال زمستانی جزِ نیویورک و لینکولن سنتر اجرا داشته است. او افزون بر همکاری با برنفورد مارسالیز، کنی ورنر و درو گرس، رهبری اجراهای مختلفی را نیز برعهده داشته و در بیش از سی کشور جهان روی صحنه رفته است. فولبرشت، در پژوهش های دانشگاهی، از بینشی که از کارهای اجرائی خود کسب کرده بهره می گیرد. او دارای مدرک دکتری از دانشگاه اشتاین هارت نیویورک است و الان، بعنوان عضو هیأت علمی در همان دانشگاه تدریس می کند.
تئو بلکمان، نامزد جایزه گرمی، خواننده جَز و آهنگساز موسیقی نو و بداهه نوازی زبردست است که صدای خودرا چون ساز به کار می گیرد. او که اصالتاً اهل آلمان است، آثار ضبط شده گوناگونی از آلبوم های آوازهای هنر وایمار گرفته تا آهنگ هایی با تنظیم جدید از چارلز ایوز دارد. اثر جدید او، «مرثیه»، را کمپانی ای. سی. ام منتشر نموده است. او با موسیقی دانان، هنرمندان، بازیگران و آهنگسازانی همچون امبِروس آکینموسری، لوری اندرسون، اوری کِین، فیلیپ گلس، جان هولن بِک و جان تسورن همراهی کرده که برجسته ترین آنها مردیت مانک است که بلکمان بیش از پانزده سال است بعنوان یکی از اعضای اصلی گروهش با او همکاری داشته است.
بن موندا نیز یکی از برجسته ترین گیتاریست ها در بداهه نوازی است. او با سی سال سابقه نوازندگی در منطقه نیویورک، با هنرمندان زیادی همچون لی کونیتز، اندرو سیریل، جورج گارزونه، پائول موتیان و ماریا اشنایدر اجرا داشته است. او همین طور بخش گیتار آخرین آلبوم دوید بووی با عنوان «بلک استار» را اجرا کرده است. وی جایزه هنرمند تأثیرگذار «دوریس دوک» در سال ۲۰۱۴ و بورس «بنیاد شیفتینگ» را از آن خود کرده است. وی در بیش از ۲۰۰ سی دی بعنوان عضو ارکستر جُز حضور داشته و در هفت آلبوم رهبر گروه بوده است.
دوئت «سان موس» و کشف امکانات سازی به شیوه روح نواز
دوئت «سان موس» نیز، با کشف امکاناتِ سازی خود به روشی گیرا و روح نواز، به دنبال آفرینش محیط های آوایی منحصر به فرد است. اعضای این دوئو، فیلیپ ارزموس، نوازنده گیتارو الکترونیک و کِلمنس زاینیتسا، نوازنده ویولنسل و الکترونیک، خودرا به هیچ یک از استانداردهای موسیقایی محدود نکرده اند و بیشتر به تولید صداهای شورانگیز جدید در سبک های متفاوت و متضاد می پردازند.
این ۲ نوازنده، چه در زمینه ساخت موسیقی گوش نواز، شورانگیز و زیبا و رویاگون و چه در زمینه خلق اصوات دیسونانس، پرانرژی، دراماتیک و پراگرسیو از استادانی چیره دست قلمداد می شوند.
این دوئت گریزی از به کارگیری هیچ فرم آزاد نوازندگی ندارد. با بهره بردن از طیف گسترده ای از سبک های متفاوت، قطعات این دوئت از موسیقی مجلسی تا آهنگ سازی آکوستیک مدرن، راک، بلوز، محلی و جز را شامل می شود. زاین موس بعنوان اجرای برتر «آوای موسیقی جدید اتریشی» در سال ۲۰۲۱ برگزیده شده است.
پیوند هوش و موسیقی در دوئت «ویلا مادلنا»
نیکولا زاریچ، نوازنده آکاردئون به شیوه نوازندگی پُرشور و هنرمندانه اش شهره است و فرانز اوبرتالر، نوازنده پرتجربه کلارینت و ساکسوفون را به تنوع آهنگسازی و ظرافت های نوازندگی اش می شناسند.
این ۲ نوازنده خبره، به جهت دوستی و نزدیکی حس و حال موسیقایی در کنار هم دوئوی «ویلا مادلنا» را تشکیل دادند. موسیقی این گروه، که حال و هوایش کاملاً متأثر از محله کولی نشینان برزیلی و اجتماعی چندفرهنگی است، آمیزه ای است از ملودی ها پرقدرت که، از یک سو، با سرانگشتان پرشور این ۲ هنرمند نواخته می شود و از طرف دیگر، یادآور آوای لطیف، ظریف و محسورکننده موسیقی مجلسی است که از گوناگونی ضرب آهنگ و هارمونی گنجینه موسیقایی بی کران کشورهای دور از هم برمی خیزد. آنچه این ۲ هنرمند را به هم پیوند داده هوش و دانش موسیقایی و استقلال سبکی آنها در فرهنگ ناب است.
رسیتال پیانو ارنست و نوازندگی یک هنرمند آلمانی
موریتس ارنست در سال ۱۹۸۶ در آلمان متولد شد و از چهار سالگی نواختن پیانو را شروع کرد. پس از اتمام دبیرستان، فراگیری این ساز را در مدرسه موسیقی دتمولر ادامه داد و در آنجا موسیقی شناسی خواند و در آن دوران، جوایز مختلفی نیز کسب نمود.
این هنرمند در سال ۲۰۰۳، برای تکمیل آموزه هایش نزد فویچت واگنر رفت و اندکی بعد از آن، بطور مرتب به اجرای برنامه در اروپا و سراسر جهان پرداخت.
موسیقی قرن بیستم و بیست ویکم جایگاه ویژه ای برای او دارد. وی تا حالا کارهای بسیاری در کارنامه هنری خود ثبت کرده همچون همکاری با آهنگسازانی بسیار برجسته و همین طور از طرفداران آهنگسازان فراموش شده و کمتر شناخته شده ای چون یوهان نپوموک، فروچیو بوسونی و سموئل شایت است.
شنیدن دوئت جیانا فراتا ودینو دی پالما از ایتالیا
جیانا فراتا از نوجوانی یادگیری پیانو را شروع کرد. او تا حالا در رقابت های داخلی و خارجی زیادی شرکت کرده و در خیلی از شهرهای دنیا مانند برلین، نیویورک، بمبئی، کلکته، استانبول، ویلنیوس، رم، سئول، مونته ویدئو و بوینس آیرس روی صحنه رفته است.
این هنرمند اولین بار، رهبری ارکستر را در سال ۱۹۹۸ تجربه نمود و از آن زمان تا حالا با ارکسترهای مهم زیادی همچون ارکستر فیل هارمونیک برلین، ارکستر اپرا-تئاتر رم، ارکستر سمفونیک ماکائو، ارکستر فلورنس، ارکستر تئاتر پتروزلی، آکادمی سلطنتی لندن، ارکستر نووا اسکارلتی ناپل همکاری داشته است.
فراتا در هنرستان موسیقی فوجیا اصول آهنگسازی تدریس می کند و الان نیز استاد مدعوِ دانشگاه سانگشیم سئول است و تا به امروز در دانشگاه های بسیاری در سراسر جهان مسترکلاس و سخنرانی داشته است.
دینو دی پالموهم دانش آموخته رشته های ویُلن و ادبیات است. او که از نوازندگان پُرآوازه موسیقی مجلسی و همین طور تک نوازی زبردست است تا حالا در سالن های مطرح بسیاری در سراسر جهان روی صحنه رفته است.
وی طی بیست سال کار هنری خود، با هنرمندان بزرگی چون اوتو اقی، انریکو دینو، جری لویس، بات باکاراچ، لیزا مینلی، چارلی هادن، روبرتو بنیگنی، ویتوریو گسمن، آندرآ بوچلی، پلاسید دومینگو و بسیاری دیگر همکاری داشته است. وی الان مدرس دانشگاه های فوجیا و لانچیانو، هنرستان موسیقی فوجیا و همین طور استاد مدعو دانشگاه سانگشین سئول است.
تک نوازی ویولنسل یک نوازنده کوبایی
مارتین ملندز، که یکی از مستعدترین، خوش قریحه ترین و خلاق ترین نوازندگان ویُلنسلِ نسلِ خود شمرده می شود، در سال ۱۹۸۲ از پدر و مادری کوبایی در مسکو متولد شد.
این هنرمند از همان اوایل کودکی فراگیری ویلنسل را در کنسرواتوآر «آمادئو رولان» شروع کرد و سپس در مؤسسه عالی هنر در هاوانا، کوبا ادامه داد. او دوره های نوازندگی ویولنسل کلاسیک را گذراند، اما از همان سالهای نخست، استعداد شایان توجهی در بداهه نوازی از خود نشان داد و سبک منحصر به فردی را خلق کرد.
وی ویلنسل را به سمت زبان جدیدی متأثر از جز، موسیقی کوبایی، موسیقی آفریقایی، فانک و فلامنکو سوق داد. این هنرمند همین طور به جهت تنوع در سبک و اجرا در صدها آلبوم از هنرمندان مطرح بین المللی همچون پابلو میلانز، چانو دومینگوئز، کیسی دریزن، ماکاکو، دورانتز، رنوآد گارسیا-فونز، یوسا، دیسمر بیونو، آنتونیو ری، کیکو وننو، ارنستو اورینیاک، رینالد کولوم، کِنان اَزمه (جاده ابریشم) و دیگران نواخته است.


منبع:

1399/11/19
21:58:04
0.0 / 5
543
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳