موزیک خوان Music Reader
به میزبانی كیش برگزار می شود؛

اعلام جزئیات نخستین جشنواره بین المللی نی انبان

اعلام جزئیات نخستین جشنواره بین المللی نی انبان

موزیک خوان: یک پژوهشگر و نوازنده حوزه موسیقی نواحی ایران از طراحی و اجرای برگزاری نخستین جشنواره موسیقی نی انبان در جزیره کیش آگاهی داد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره بین المللی نی انبان، فواد توحیدی پژوهشگر و نوازنده موسیقی نواحی ایران که دبیری برگزاری نخستین جشنواره بین المللی نی انبان را نیز به عهده دارد، با اشاره به برگزاری این رویداد در جزیره کیش اظهار داشت: حدود ۲ سال از مهاجرت من به جزیره کیش می گذرد و از همان لحظه به فکر طراحی جشنواره ای فراملی متناسب با اتمسفر و حال و هوای جزیره بودم و بالاخره به این باور رسیدم که نی انبان بهترین گزینه در این رابطه است. این ساز سال های سال است که در رپرتوار موسیقی جزیره حضوری پررنگ دارد. در کنار این مساله شخصاً معتقد هستم نی انبان جذاب ترین سونوریته را در میان سازهای نواحی ایران دارد که در آنِ واحد چندین حس را در شنونده برمی انگیزد بطوریکه مخاطب دقیقاً نمی داند از شنیدن صدای آن شاد است یا غمگین. گرفتار وهم است یا حماسه. این خصوصیت در سازهای دیگر دیده نمی گردد. در نهایت طرح خودرا در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد مطرح کردم و خوشبختانه مورد استقبال واقع شد.
وی افزود: هدف اصلی جشنواره نی انبان کیش دعوت از بهترین نوازندگان نی انبان برای حضور در این رویداد است. برای همین انتخاب هدفمند گروه ها بهترین گزینه پیش روی ما بود. ضمن اینکه تا این لحظه استقبال خوبی هم در بخش فراخوان و انتخاب داشته ایم و از بیشتر نقاط ایران به دبیرخانه آثاری ارسال شده است.
این پژوهشگر موسیقی بومی با اشاره به اینکه اهتمام کرده ایم بهترین نوازندگان نی انبان کشور و برخی از نوازندگان خارجی این ساز در جشنواره حضور داشته باشند، اظهار نمود: بیشتر گروه های برتر نی انبان کشور برای حضور اعلام آمادگی کرده اند و در بخش فراخوان هم به سایر هنرمندان فرصت شرکت بوسیله ارسال اثر داده شده است که هنرمندان این بخش توسط هیات علمی جشنواره انتخاب و دعوت می شوند. از برخی از پیشکسوتان ساز نی انبان در چهار منطقه ثبت شده نی انبان شامل خوزستان، بوشهر، کرمان و هرمزگان هم برای تجلیل در جشنواره دعوت شده است. بخش بین الملل جشنواره هم توسط هنرمند بهادار نی انبان محسن شریفیان مدیریت می شود و نی انبان نوازان صاحب نامی هم در این بخش حضور خواهند داشت.
وی در معرفی شورای علمی جشنواره هم اظهار داشت: شورای علمی جشنواره از صادق چراغی، بابک شهرکی، محمدعلی مرآتی و محسن شریفیان تشکیل شده است. این در شرایطی است که شرکت کنندگان در مناطقی از جزیره کیش اجرای برنامه دارند و اختتامیه جشنواره هم در سالن همایش های خلیخ فارس برگزار می شود. بطور قطع اجراهای عمومی اصلی ترین بخش جشنواره است ضمن اینکه نشست های تخصصی با حضور پژوهشگران و نوازندگان ایران و کشورهای دیگر شرکت کننده در محوریت ساز نی انبان برگزار می شود. بخش تجلیل از پیشکسوتان و همین طور ثبت و ضبط آثار شرکت کنندگان هم از دیگر بخش های جشنواره است. مشخصات و سابقه فعالیت هنرمندان هم در کتاب جشنواره منتشر خواهد شد.

توحیدی درباره برگزاری جشنواره های موسیقی با موضوعیت دیگر سازهای نواحی اظهار داشت: هم اکنون محوریت با ساز نی انبان است و هنرمندان در قالب تک نوازی و آنسامبل به اجرای برنامه می پردازند. سازهای همراه باتوجه به رپرتوار هر منطقه در جشنواره حضور دارند. البته شاید در آینده موضوعی جداگانه مربوط به سازهای همراه و همین طور آداب و رسومی که با همراهی نی انبان برگزار می گردد به همراه بحث ساخت نی انبان، بخش مقالات علمی و فیلم های مستند در جشنواره نیز مطرح شود.
این آهنگساز در خاتمه با اشاره به جایگاه جشنواره بین المللی نی انبان اظهارکرد: شخصاً معتقدم این جشنواره به زودی یکی از جذاب ترین و مهم ترین جشنواره های موسیقی در کشور خواهد شد بطوریکه گردشگران و علاقمندان بسیاری جهت استفاده از برنامه های جشنواره به جزیره کیش خواهند آمد. این نکته را هم اضافه کنم بااینکه نی انبان حضور دیرینه ای در چهار استان ثبت شده در میراث ناملموس فرهنگی کشور دارد ولی علاقمندان و نوازندگان بسیاری در سایر نقاط کشور نیز دارد. این جشنواره می تواند تاثیر زیادی در ایجاد رقابت و در نتیجه بالارفتن سطح کیفی نوازندگان داشته باشد.
نخستین جشنواره بین المللی نی انبان توسط معاونت گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار می شود و فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را برعهده دارند.


منبع:

1399/12/09
23:53:50
0.0 / 5
601
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان