موزیک خوان Music Reader
با انتشار پیامی صورت گرفت؛

قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دو رویداد هنری

قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دو رویداد هنری

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی به بهانه برگزاری دو رویداد جایزه ملی موسیقی عارف و نشان ملی دبیر سیاقی پیامی را منتشر نمود.به گزارش موزیک خوان به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهانه برگزاری دو رویداد جایزه ملی موسیقی عارف و «نشان ملی دبیر سیاقی» پیامی را منتشر نمود.
در متن پیام سیدعباس صالحی به دو رویدادِ نشان ملی دبیرسیاقی و جایزه ملی عارف در قزوین آمده است:
موسیقی ایرانی و زبان و ادبیات دو حلقه اثرگذار در زنجیره فرهنگ و هنر ایران زمین به حساب می آید که استقامت بخش و مُقوم هویت فرهنگیِ این سرزمین محسوب می شوند. حفظ، تقویت و گسترش این دو در جغرافیای فرهنگی کشور از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار می باشد.
مایه خرسندی است که این روزها دو رویداد بزرگ ملی به میزبانی استان فرهنگ مدار قزوین که از گذشته های دور تا کنون خاستگاه و مهد علم و ادب و فرهنگ و هنر بوده، در حال برگزاری است.
جایزه ملی عارف در حوزه تصنیف و ترانه های ایرانی و نشان ملی دبیرسیاقی در حوزه زبان و ادب فارسی که علاوه بر پاسداشت نام و آثار دو شخصیت اثرگذار تاریخِ فرهنگیِ ایران زمین، در احیا و تقویت دو شاخصه ی مهم فرهنگ ایرانی یعنی موسیقی و زبان و ادب فارسی راهگشا خواهد بود.
مرحوم سید محمد دبیرسیاقی در عمر پرثمر خویش، خالق آثار و خدمات فراوانی در تصحیح متون ادب فارسی، شاهنامه پژوهی و فرهنگ نویسی زبان فارسی بود. برگزاری نشان ملی دبیرسیاقی ارج نهادن به این شخصیت فرهیخته و بستری برای پشتیبانی از حوزه ی تصحیح متون فارسی در عصر حاضر است.
هم چنین زنده یاد عرف قزوینی از نامداران عرصه شعر و ترانه و تصنیف که نقش برجسته ای در بیان تحولات تاریخ معاصر ایران و پشتیبانی از آزادی خواهی و عدالت طلبی داشت و برگزاری جایزه ملی عارف تقدیر از این مقام هنری و زمینه ساز پشتیبانی از تولید تصانیف و تولیدات موسیقایی پرارزش خواهد بود.
با قدردانی از کلیه دست اندرکاران این دو رویداد فرهنگی و هنری، امیدوارم برگزاری رخدادهایی از این دست، در ایجاد جریان های فرهنگی متعالی در منظومه فرهنگی کشور اثرگذار باشد.


منبع:

1399/12/15
12:48:18
0.0 / 5
519
تگهای خبر: آثار , خدمات , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان