موزیک خوان Music Reader
در گفتگو با محسن شریفیان مطرح شد؛

جزئیات برگزاری بخش بین الملل جشنواره موسیقی نی انبان

جزئیات برگزاری بخش بین الملل جشنواره موسیقی نی انبان

مدیر بخش بین الملل نخستین جشنواره موسیقی نی انبان جزئیات نحوه حضور گروه های خارجی شرکت کننده در این رویداد را شرح داد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی نی انبان، محسن شریفیان دبیر بخش بین الملل جشنواره نی انبان ضمن تشریح جزئیات این بخش اظهار داشت: نخستین دوره جشنواره طبق برنامه ریزی های قبلی قراربود در چارچوب ملی برگزار گردد که از همان ابتدا پیشنهاد دادم که با عنایت به مقارن شدن زمان برگزاری فستیوال با روز جهانی نی انبان می توانیم با دعوت از نوازندگانی از سایر کشورها این رویداد موسیقایی را شاخص ترکنیم به شکلی که هم به نفع نوازندگان نی انبان کشورمان وهم به نفع مخاطبان این ساز باشد چون که می توانند از راه به تفاوت ها و وجود انواع نی انبان پی ببرند که خوشبختانه این پیشنهاد مورد قبول واقع شد و ما شاهد برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی هستیم.
وی افزود: در نخستین دوره ازجشنواره موسیقی نی انبان نوازندگانی از کشورهای کرواسی، فرانسه، مجارستان، ایرلند، ترکیه و ایران درکنار هم اجراهایی خواهند داشت به صورتی که مخاطبان شاهد حضور و اجرای ۱۰ نمونه نی انبان در ایام برگزاری جشنواره هستند.
دبیر بخش بین الملل اولین جشنواره موسیقی نی انبان ضمن اشاره به تجلیل از پیشکسوتان نی انبان در این جشنواره بیان داشت: عنوان پیشکسوت به مفهوم کهن سال بودن نوازندگان نیست بلکه ملاک ما اقداماتی است که نوازندگان این ساز برای شناسایی و معرفی این نی انبان انجام داده اند با در نظرگرفتن این مقوله از چند تن نوازنده برجسته نی انبان در این دوره تجلیل خواهیم کرد.
این نوازنده نی انبان ضمن اشاره به اینکه هدف اصلی جشنواره گفتمان موسیقایی بوده، اضافه کرد: هر کشوری نی انبان مخصوص خودش را با صدا دهی و لحن خاص دارد و نمی توان هیچ کدام را با نی انبان کشوری دیگر مقایسه کرد بر این اساس نمی توانستیم جشنواره را رقابتی برگزار نماییم. درواقع هدف رقابتی نبوده بلکه می خواستیم دور هم جمع شویم و با سازهایمان گفتمان موسیقایی انجام دهیم. همینطور در نظر داریم سال آینده برنامه ویژه ای برای بانوان نی انبان نواز داشته باشیم.
شریفیان تصریح کرد: اغلب سازهای جهان این توانایی را دارند که هرساله فستیوال خودشان را داشته باشند اما خوشحالم که برای نی انبان این اتفاق افتاده است.
نخستین جشنواره بین المللی نی به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار می شود و فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را بر عهده دارند.


منبع:

1399/12/19
15:03:38
0.0 / 5
533
تگهای خبر: جشن , جشنواره , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱