موزیک خوان Music Reader
نمایش مجسمه فضانورد افتاده در موزه هنرهای معاصر اصفهان

مجسمه ای كه از ماه به اصفهان رسید!

مجسمه ای كه از ماه به اصفهان رسید!

یكی از نسخه های مجسمه «فضانورد افتاده» كه در سال ۱۹۷۱ بر روی كره ماه قرار گرفته، مقرر است همزمان با چهل و نهمین سالگرد سفر این مجسمه به ماه، در موزه هنرهای معاصر اصفهان بعنوان اولین شهر آسیایی كه این مجسمه را در اختیار دارد، به نمایش گداشته شود.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، نسخه ای از مجسمه «فضانورد افتاده» به مناسبت بیست و پنجمین سال تأسیس موزه هنرهای معاصر اصفهان و چهل و نهمین سال قرار گرفتن این مجسمه بر کره ماه از روز پنجشنبه (۱۲ تیرماه) در این موزه به معرض نمایش گذاشته می شود و تا ۱۷ مرداد هم ادامه دارد.
سوم اسفندماه ۹۷ ادیشن «۰۱۷» از مجسمه «فضانورد افتاده» اثر پاول فون هویدونک، هنرمند بلژیکی توسط مدیران شرکت بین المللی هنر و فرهنگ به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد. نمونه اصلی این مجسمه آلومینیومی ۸۵ میلی متری در آگوست سال ۱۹۷۱ توسط فضاپیمای آپولو۱۵ به فضا فرستاده شد و بر روی کره ماه قرار گرفت. این مجسمه نماد انسانی بدون نژاد و جنسیت و سن است.
لوئیز داچمن (کارمند گالری وادلی نیویورک) ایده گذاشتن یکی از کارهای هویدونک را در فضا توسط فضانوردان بیان نمود. بر همین مبنا پاول به همراه لوئیز به دیدن سه فضانورد آپولو۱۵ رفتند و پیشنهادشان را مطرح نمودند. آنها هم موافقتشان را با این کار اعلام نمودند و اینگونه پای مجسمه آلومینیومی فضانورد افتاده در سال ۱۹۷۱ به سطح ماه رسید و همان جا ماندگار شد.
از مجسمه فضانورد ادیشن هایی تولید شده که به موزه های دنیا اهدا می شود. در همین راستا در تاریخ سوم اسفندماه ۱۳۹۷ طی پروژه ای به نام «انسان، هنر، کهکشان» یک ادیشن از این مجسمه به موزه هنرهای معاصر اصفهان اهدا شد.
منبع:

1399/04/12
13:54:26
5.0 / 5
1790
تگهای خبر: جشن , سفر , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
موزیک خوان