موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

علی رهبری بلبل های پارسی را كلید زد

علی رهبری بلبل های پارسی را كلید زد

آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده کشورمان از همکاری با محمد و علی سعیدی برادران دوقلوی موسیقی ایران برای پروژه بلبل های پارسی آگاهی داد.



علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده موسیقی کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح تازه ترین کارهای موسیقایی خود بیان کرد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته به زودی همراه با محمد سعیدی و علی سعیدی برادران دوقلوی خواننده که در اصفهان زندگی می کنند، پروژه «بلبل های پارسی» کلید می خورد. الان نیز با این هنرمندان بطور مرتب در تماس هستم و روی کارهای فنی پروژه نظارت دقیقی دارم.
وی درباره جزئیات و ایده اجرائی این پروژه اظهار داشت: وقتی در سن بیست سالگی زمانی که در وین مشغول نگارش قطعه «پوئم سمفونیک نوحه خوان» بودم، دائم به این فکر بودم که روزی باید قطعه ای را برای آواز ایرانی و ارکستر برای عرضه در محیط بین المللی داشته باشیم. اتفاقاً در پوئم سمفونیک نوحه خوان از موسیقی اصیل ایرانی و تحریرهای فراوان به سبک استاد ابوالحسن صبا بهره برده بودم و جالب اینکه از همین جا پروژه «بلبل های پارسی» در ذهنم شکل گرفت.
مدیر هنری و رهبر اسبق ارکستر سمفونیک تهران با اشاره به خاصیت های تحریر در موسیقی ایرانی ضمن اشاره به دلیلهای اینکه چرا تا حالا مبادرت به نگارش پروژه «بلبل های پارسی» نکرده بود، توضیح داد: همیشه مایل بودم که این پروژه برای دو خواننده موسیقی سنتی نوشته شود اما هربار که به این پروژه فکر می کردم، نمی توانستم دو خواننده ای که مد نظرم بود را پیدا کنم که باهم نزدیک و خوب باشند. به همین جهت هم همیشه پروژه عقب می افتاد و هم اکنون که سه آلبوم از پروژه «مادرم ایران» در عرصه های بین المللی با استقبال مخاطبان روبه رو شده تصمیم داریم این اثر را در قالب همین پروژه ضبط کنم.
وی با اشاره به همکاری خود با برادران محمد و علی سعیدی در این پروژه اظهار داشت: این دو هنرمند نه به جهت اینکه برادر دوقلو هستند بلکه همچون هنرمندانی هستند که به اعتقاد من کارشان عالی است و این یک شانس بزرگی است که هر دو برادر واقعاً در یک سطح بوده و با علاقه کنار هم کار می کنند. این را هم باید اضافه کنم، بی نهایت خوشحالم که این دو برادر اهل اصفهان هستند. چونکه من خاطرات خوبی از حضور در اصفهان دارم و به یاد دارم که در ۱۷ سالگی درست پیش از اینکه برای تحصیل به اروپا فرستاده شوم، به پیشنهاد استاد حسین دهلوی با هواپیما هر هفته روزهای پنجشنبه به اصفهان می رفتم تا یک گروه کُر و ارکستر کوچکی را اداره کنم. به همین جهت در خاطره و قلبم روزهای بسیار زیبایی از اصفهان به یادگار باقی مانده که هنرمندان این دیدار را دوستان خوب و حق شناسی می دانم.

رهبری در پاسخ به این پرسش که آشنایی اش با موسیقی ایرانی در مقایسه با فعالیت هایش در عرصه موسیقی جهانی به چه میزان بوده، توضیح داد: متاسفانه در ۳۰ سالی که ایران نبوده و تماسی هم با اینجا نداشتم، آگاهانه یا ناآگاهانه با من درباره موسیقی ایرانی خیلی صحبت نشده بود. بنا بر این خیلی ها نمی دانند که من در سنین کودکی با موسیقی سنتی بزرگ شدم. حتی بزرگانی چون رحمت الله بدیعی ردیف های استاد صبا را با من کار کرده اند.
این هنرمند در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه از طرف مجموعه های داخلی حمایتی از پروژه «مادرم ایران» نشده، اشاره کرد: بر این باورم که پروژه هایی چون «مادرم ایران» در معرفی هرچه بهتر کشور عزیزمان به دنیا اهمیت خاصی دارد، اما متاسفانه مجموعه هایی دولتی دراین زمینه حمایت چندانی نمی کنند. البته خدا را شکر نیازی هم به این حمایت ندارم اما دوستان بدانند که الان آهنگسازان و هنرمندان بسیار خوبی در ایران هستند که به کمک های دولتی نیاز دارند اما کسی کمکشان نمی کند و بودجه ها فقط صرف تعدادی محدود می شود.
وی درباره سایر فعالیت هایش در عرصه موسیقی اظهار داشت: مدتی پیش مشغول نوشتن «اپرای غمنامه پارسی» نوشته ایشیلوس نمایشنامه نویس مشهور یونانی بودم که این پروژه نیز به پایان رسید. به هر حال هر چیزی در دنیا قطب منفی و مثبت دارد و من هم که به خاطر کرونا خانه نشین شده ام توانسته ام چند اثر را با تمام برسانم. پروژه «غمنامه پارسی» اثری ۷۰ دقیقه ای است که به زبان انگلیسی نوشته شده که به زعم خودم یکی از بهترین آثارم است و فکر می کنم تا یک ماه دیگر برای کمپانی «ناکسوس» ضبط می شود.

1400/01/15
23:30:06
5.0 / 5
566
تگهای خبر: آثار , جشن , زیبایی , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
موزیک خوان