موزیک خوان Music Reader
از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن منتشر شد

چهارمین شماره نشریه تخصصی ایران ویژه موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی

چهارمین شماره نشریه تخصصی ایران ویژه موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی

به گزارش موزیک خوان چهارمین شماره نشریه تخصصی ˮ ایرانˮ ویژه موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی از جانب رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن منتشر گردید.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، از جانب رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن و در ادامه تولید و تأمین محتوای مناسب به منظور معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی و ظرفیتهای پرارزش کشورمان، نشریه تخصصی و تمام تولیدی - رنگی " ایران" ویژه "موسیقی ایرانی" به زبان ژاپنی و همراه با بیشتر از ۷۵ کیوآرکد (QR) در یوتیوب و آپارات برای نمایش سازها، آلات موسیقی، نماهنگ ها، اجراهای شخصیت ها و افراد برجسته موسیقی ایرانی از گذشته تا امروز به همراه دیگر مطالب جذاب و خواندنی در حوزه گردشگری در چارچوب نشریه ای کاملا حرفه ای در ۷۲صفحه چاپ و منتشر گردید.

به گزارش رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در ژاپن، با عنایت به خلاء موجود در ایجاد شناخت هر چه بیشتر در بین فرهیختگان، اساتید دانشگاه، شخصیت ها، مخاطبان عام و موسسات و نهادهای مرتبط از ظرفیت های فرهنگی، هنری و... کشورمان در زمینه های مختلف به زبان ژاپنی، این شماره همچون سه شماره قبلی عرضه گردیده است.
در این شماره و در بخش "به جهان موسیقی ایرانی خوش آمدید" سازهای ایرانی و پراکندگی آنها شامل زهی (زخمه ای، کششی، چکشی)، بادی، کوبه ای، نقشه پراکندگی سازها و موسیقی مناطق و نواحی ایران مانند کرد، بلوچ، تالش، آذری، گیلکی، بختیاری، لری، قشقایی، ترکمن، مازندرانی، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، خراسان و...، معرفی ۱۵ شخصیت برجسته موسیقی سنتی، ۱۰خواننده پاپ برتر معاصر کشور، جایگاه موسیقی در زندگی ایرانیها، تالارهای موسیقی و... معرفی و نمونه های آن در یوتیوب و آپارات عرضه شده است.
در این شماره و در بخش معرفی "استان های ایران"، کردستان بعنوان قطب موسیقی کشور و سنندج بعنوان پایتخت موسیقی ایران معرفی گردیده و در بخش "شناخت اسلام" هم اذان به همراه ترجمه، مؤذن های معروف ایران، سبک های اذان خوانی و... و به صورت نمونه صدای دلنشین استاد موذن زاده در چارچوب (QR) عرضه گردیده است.
شماره ۴ نشریه در قسمت "برگی از تاریخ ایران"، تاریخ موسیقی ایران از ابتدا تا دوران معاصر و همچون مهر استوانه ای چغامیش که باوجود کوچکی، تصاویر گروهی از نوازندگان را بر خود دارد که قدمت چند هزار ساله سازها و موسیقی ایرانی را نشان داده است و یکی از اسناد مهم تاریخ موسیقی جهان به حساب می آید به شکل خلاصه جمع آوری گردیده و در بخش گردشگری و سر فصل "به ایران خوش آمدید"، غار کرفتو در دیواندره بعنوان یکی از مشهورترین و معروف ترین دیدنی ها و مراکز توریستی استان کردستان و ایران معرفی شده است.
"ایرانیان سرآمد" عنوان دیگری است که به معرفی قادر عبدالله زاده بزرگترین نوازنده شمشال کردی پرداخته که به چوپانی اشتغال داشت و نوازندگی نی شمشال را فرا گرفت و سپس به یکی از سرآمدان موسیقی نواحی ایران گردید و سفرهای مختلف خارجی برای معرفی موسیقی محلی ایران انجام داد.
"طعم ایرانی" این مجله هم به غذای ترخینه بعنوان یکی از غذاهای معروف غرب ایران و همچون کردستان پرداخته که بعنوان یکی از اولین غذاهای آماده تاریخ بشر شناخته می شود و "صنایع دستی" هم به دف سازی در استان کردستان و کردها پرداخته چون که از این استان بعنوان پایتخت دف جهان نام برده می شود.
در قسمت "بناها و مکان های جدید" که به پیشرفت های علمی در زمینه های مختلف می پردازد هم بیمارستان کوثر سنندج که پس از انقلاب در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید معرفی شده که بزرگترین مرکز آموزشی و درمانی غرب ایران است که ضمن بر طرف نمودن نیازهای پزشکی در غرب کشور، توانایی پذیرش بیمار از کشورهای همسایه را هم دارد.
در بخش "ایران و ژاپن" دکتر ماساتو تانی استاد دانشگاه کوبه و نوازنده سنتور که بی گمان در زمینه روابط موسیقیایی بین ایران و ژاپن، یکی از برجسته ترین شخصیت علمی و هنری است عرضه و در فصل "تجربه زندگی در ایران" هم خاطرات تحصیل خانم ساواکو ایشی ای در تهران آورده شده که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه هنر توکیو بوده و جذب موسیقی ایرانی شده و برای یادگیری زبان فارسی و هم نواختن سه تار به ایران سفر کرد. در این بخش به بیان خاطرات وی به همراه تصاویری از تحصیل و نوازندگی وی در ایران و ژاپن اشاره شده است.
در "سبک زندگی" نشریه به حضور موسیقی در زندگی ایرانی ها و در نواحی مختلف کشورمان پرداخته شده و برای نمونه استفاده از موسیقی در جشن ها، مراسم ها، اعیاد، مناسبت ها و... توضیح داده شده و در بخش پایانی مجله هم برخی منابع و کتب در رابطه با موسیقی، برخی فعالیت ها، کتب و نشریات رایزنی فرهنگی به زبان ژاپنی و فارسی و... عرضه شده است.
در ویژه نامه این شماره از ۷۵ کیوآرکد (QR) استفاده شده و خوانندگان می توانند تنها با اسکن هر کدام از آنان به صفحه ای در اینترنت بروند که در آن فیلمهای مرتبط و مورد بحث پخش می شود که در شناخت مخاطب بسیار تاثیر گذار است.
مجله "ایران" به صاحب امتیازی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، مدیرمسئولی و سردبیری دکتر حسین دیوسالار و تحریریه با مسئولیت قدرت اله ذاکری و همکاری و مشاورت دکتر احسان جوانمردی و هیتوشی موریشیما منتشر می شود.
این نشریه علاوه بر نسخه چاپی، به صورت دیجیتالی هم در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
رایزنی فرهنگی پیش از این ۳ شماره نشریه تخصصی ایران با موضوع هایی همچون جغرافیا و معرفی ایران، ایران کشور میوه و ویژه نامه روابط ایران و ژاپن در طول حدود ۱۳۰۰ سال (به مناسبت نودمین سال روابط دو کشور) را با چندین نوبت چاپ و با بیشتر از ۱۲ هزار تیراژ منتشر و در اختیار علاقه مندان، پژوهشگران، دانشگاه ها، موسسات و... علاوه بر توزیع نسخه الکترونیکی قرار دادده است.
منبع:

1400/01/17
16:26:53
5.0 / 5
597
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , جشن , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان