موزیک خوان Music Reader

آخرین بازمانده نقاشی پشت شیشه درگذشت

آخرین بازمانده نقاشی پشت شیشه درگذشت

به گزارش موزیك خوان خوزستان استاد حبیب نقاش، آخرین بازمانده هنر نقاشی پشت شیشه و چهره ماندگار دزفول، در سن ۸۸ سالی دارفانی را وداع گفت.وی پنج شنبه شب (۱۹ تیرماه) به علت کهولت سن و سکته مغزی در بیمارستان بستری شد و روز گذشته (۲۰ تیرماه) دار فانی را وداع گفت.

به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، آثار استاد حبیب نقاش در زمینه نگارگری و شمایل نگاری مذهبی و همینطور تنها بازمانده از نقاشان پشت شیشه هستند. استاد حبیب نقاش در سال ۱۳۸۸ شمسی بعنوان چهره ماندگار از سوی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی به جامعه هنری کشور بعنوان هنرمند نگارگر سنتی و نقاشی پشت شیشه ارائه شد. الان هم پسران او به نامهای امیر و بهزاد نقاش به حرفه نقاشی مشغول هستند.

هنر نقاشی و تصویرگری در شهر دزفول و حومه پیشینه تاریخی مستندی دارد که تصویرسازی و نقاشی روی انواع اقسام سطوح نظیر، کتاب، قلمدان، کارتهای بازی، شیشه، آینه و دیوار در فضاهای معماری گواهی بر این مدعا است.

موضوعات نقاشی در این دیار از لحاظ مضمون به دو دسته تقسیم می شوند؛ جنبه تزیین و کاربردی و جنبه حفظ سنت ها و شعائر دینی. همینطور هنرمندان این شهر همواره آثار خویش را با عنایت به نوع درخواست سفارش دهنده شامل تزئینی و کاربردی انجام داده و بعنوان میراث فرهنگی به جا گذاشته اند با افتخار می توان از «خاندان نقاش» نام برد.

ملا ابراهیم نقاش هم از نخستین نقاشان دزفولی زمان قاجار بوده که فنون نقاشی را در اصفهان آموخته و برای اماکن مذهبی شهر دزفول نقاشی کرده است. او چهار فرزند به نامهای اسدالله، حسن، حسین و زری داشته که دو فرزند وی از افتخارات این دیار بوده اند.

همچنین ملااسدالله فرزند ارشد ملاابراهیم نقاش در سال ۱۲۶۶ شمسی متولد و تحت نظر تعالیم پدر به حرفه نقاشی پرداخت و علاوه بر ساخت آثار هنری و کاربردی چند سالی در کشور هندوستان به ترسیم نسخ شاهنامه برای یکی از مهاراجه های هندی همت گماشت. فرزند ارشد او ملا مجید نقاش در سال ۱۲۹۸ شمسی متولد و ادامه دهنده راه پدر شد که از وی نقاشی هایی در زمینه شمایل نگاری مذهبی در اماکن و بقاع مذهبی و شیدونه ها به جا مانده است.

ملاحسن نقاش، فرزند دوم ملاابراهیم، در سال ۱۲۸۲ شمسی متولد شد. وی علاوه بر نقاشی دیواری به ترسیم کتاب های درسی و نسخ مذهبی شهره بود. فرزند ارشد وی به نام استاد حبیب نقاش در سال ۱۳۱۱ متولد شد که علاوه بر نقاشی روی انواع سطوح آثاری به جا مانده که می توان آنرا در شیوه رومانتیک تحلیل کرد.

منبع:

1399/04/21
20:50:23
5.0 / 5
1648
تگهای خبر: آثار , بازی , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳