موزیک خوان Music Reader
به مناسبت درگذشت انیوموریكونه

مرگ باردیگر موتسارت

مرگ باردیگر موتسارت

موزیك خوان: انیو موریكونه، موسیقی دان ایتالیایی كه روز گذشته رخ در نقاب خاك كشید، یكی از هنرمندان مولف در زمینه ساخت موسیقی فیلم بود و به تعبیر خیلی از كارشناسان و اهالی موسیقی می توان او را موتسارت موسیقی فیلم نامید.


انیو موریکونه آهنگساز برجسته ایتالیایی روز گذشته در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت. او یکی از پرافتخار ترین آهنگسازان موسیقی فیلم جهان است که در کنار ساخت آثار ماندگاری برای موسیقی سینمای جهان آثار ماندگاری نیز به عنوان آهنگساز مستقل خلق کرده است.
به تعبیر روزنامه گاردین، انیو موریکونه هرچه ساخت خاطره انگیز شد. و به هیچ عنوان در کارنامه اش، کار ضعیف و حتی متوسط ندارد. هرچه ساخت بر پیشانی تاریخ موسیقی سینما نشست. اگر فقط کارهایی را که این هنرمند فقید برای فیلم های سرجیو لئونه ساخت، کنار هم بگذارید، به نتیجه عجیب و غریبی می رسید؛ از یک مشت دلار و به‎خاطر چند دلار بیشتر تا خوب، بد، زشت و روزی روزگاری در غرب. یا مثلا سینما پارادیزو که برای جوزپه تورناتوره ساخت و موسیقی فیلم مالنا یکی از شاهکارهای او است.
او با سینماگرانی چون پیر پائولو پازولینی و برناردو برتولوچی و برایان دی پالما، حکایت های کانتربوری و افسانه ۱۹۰۰ و تسخیرناپذیران را ساخت و البته همکاری با بزرگانی چون الیور استون و کوئنتین تارانتینو، فرانکو زفیرلی، ترنس مالیک، رومن پولانسکی، بری لوینستون، پدرو آلمادوار و بسیاری دیگر را هم در کارنامه دارد.
در این میان، با وجود نامزدی های بسیار، ازجمله برای آثاری چون روزهای بهشت، ماموریت، تسخیرناپذیران، باگزی و مالنا عجیب است که تنها برای هشت نفرت انگیز برنده جایزه اسکار شد. اما او که در کارنامه اش جایزه بسیار دارد، شاید نیازی به این جایزه ها نداشت.
موریکونه با موسیقی فیلم فاشیست ساخته لوچانو سالچه در سال ۱۹۶۱ کار خودرا شروع کرد و با «مکاتبه» اثر جوزپه تورناتوره در سال ۲۰۱۶ به انتها برد. وی در طول زندگی هنری خود برای بیش از یکصد فیلم موسیقی فیلم ساخت تا از خود شمایل یک اسطوره را در تاریخ موسیقی جهان به یادگار بگذارد.

واکنش رئیس جمهور و نخست وزیر ایتالیا نسبت به درگذشت انیو موریکونه
دقایقی پس از درگذشت این هنرمند فقید سرجیو ماتارلا رییس جمهوری ایتالیا با انتشار پیامی ضمن تسلیت به خانواده موریکونه از او با عنوان چهره ای تاثیر گذار در موسیقی نیمه دوم قرن بیستم یاد کرد.
همچنین جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا با انتشار پیامی، نبوغ هنری این هنرمند را ستود و ضمن بکار بردن لقب استاد برای انیوموریکونه نوشت: او همیشه در خاطر ما خواهد ماند و ما قدردان او خواهیم بود.

انیو موریکونه در یک نگاه
اِنیو موریکونه آهنگساز بزرگ ایتالیایی در ۱۰ نوامبر ۱۹۲۸ چشم به جهان گشود.
این موسیقیدان از سال از ۱۹۶۱، برای بیش از ۴۰۰ اثر سینمایی و تلویزیونی موسیقی نوشته است. علاوه بر این، افزون بر ۱۰۰ اثر مستقل در زمینه های دیگری چون موسیقی برای ارکسترهای بزرگ یا مجلسی، کنسرتوهایی برای پیانو و دیگر سازها، آثار کرال، و قطعاتی برای باله از دیگر ساخته های اوست.
موریکونه کار سینما را با ارکستراسیون برای چند اثر سینمایی چون مرگ یک دوست (۱۹۵۹)، و باراباس (۱۹۶۱)آغاز نمود. موسیقی فیلم فاشیست (۱۹۶۱) اولین اثر وی در مقام آهنگساز فیلم است. آثار وی در حدود ۳۰ پارتیتور برای فیلم هایی با گونه وسترن را شامل می شود که یک مشت دلار (۱۹۶۴)، به خاطر چند دلار بیشتر (۱۹۶۵)، خوب بد زشت (۱۹۶۶)، و روزی روزگاری در غرب (۱۹۶۸) از آن جمله اند.
موسیقی برای روزی روزگاری در آمریکا (۱۹۸۴)، ماموریت (۱۹۸۶)، تسخیرناپذیران (۱۹۸۷)، سینما پارادیزو (۱۹۸۸)، هملت (۱۹۹۰)، باگزی (۱۹۹۱)، افسانه ۱۹۰۰ (۱۹۹۸)، مالنا (۲۰۰۰)، بهترین پیشنهاد (۲۰۱۳)، و هشت نفرت انگیز (۲۰۱۵) از دیگر آثار اوست.
انیو موریکونه از طرف دولت های ایتالیا، فرانسه نشان لیاقت دریافت کرد. وی در سال ۲۰۰۷ اسکار افتخاری آکادمی اسکار را دریافت کرد. او که از ۱۹۷۹ تابحال نامزد دریافت شش جایزه اسکار در بخش بهترین موسیقی فیلم بوده است در سال ۲۰۱۵ موفق به دریافت این جایزه برای موسیقی «هشت نفرت انگیز» در بخش رقابتی نیز گردید. وی اولین آهنگساز سینما است که در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه پولار مشهور به «نوبل موسیقی» در استکهلم سوئد شد.
بسیاری از کارشناسان از موریکونه بعنوان پرکارترین آهنگساز سینمای جهان یاد می کنند و روزنامه گاردین در فوریه سال ۲۰۰۱ در مقاله ای با عنوان «موتسارت موسیقی فیلم» به کارکرد آثار وی در ارائه ژانرهای متفاوت موسیقی پرداخته و بر تعدد آثارش در همکاری با فیلم سازان برجسته سینما تاکید کرده است.
در نوامبر ۲۰۱۲، نشریه ورایتی با کسب نظر از ۴۰ آهنگساز فعال سینمای جهان، موسیقی انیو موریکونه برای فیلم ماموریت را بهترین موسیقی نوشته شده برای یک اثر سینمایی تا به آن زمان اظهار داشت. از میان آثار وی که بیش از ۶۰ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رفته است روزی روزگاری در غرب با فروش تقریبی ۱۰ میلیون نسخه از پرفروش ترین آلبوم های بیکلام موسیقی فیلم در تاریخ سینما به شمار می آید.
بسیاری کلودیو مونته وردی، آنتونیو ویوالدی، جوزپه وردی، جیاکومو پوچینی، و انیو موریکونه را آهنگسازانی برشمرده اند که موسیقی در ایتالیا را معنا و مرتبت بخشیده اند.
توفیق در کسب ۷ جایزه بفتا، دو جایزه گلدن گلوب، ۵ بار نامزدی برای کسب جایزه گرمی، یک جایزه اسکار و بیش از ۲۵ نامزدی برای کسب جوایز معتبر آهنگسازی فیلم جهان از این هنرمند فقید یکی از پرافتخار ترین آهنگسازان موسیقی جهان ساخته است.منبع:

1399/04/21
21:45:32
5.0 / 5
1646
تگهای خبر: آثار , پیانو , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲