موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

هنر ایران در اکسپوی دوبی چه می کند؟

هنر ایران در اکسپوی دوبی چه می کند؟

موزیک خوان: یکی از مدیران بنیاد فرهنگی هنری رودکی درباره نحوه برگزاری رویدادهای هنری و حضور هنرمندان در پاویون کشور جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی دوبی 2020 توضیحاتی را ارائه داد.امید صدیق مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به برگزاری اکسپوی دوبی که طی روزهای اخیر با حضور نمایندگان کشورها در بخش های مختلف فرهنگی و صنعتی در جریان است به جزئیات نحوه کارهای فرهنگی پاویون جمهوری اسلامی ایران در این رویداد اظهار داشت: حوزه اکسپو، باتوجه به نقش و جایگاه این رویداد بین المللی میان دستگاهی است؛ این رویداد اهداف مختلفی را در زمینه فرهنگی، هنری و گردشگری دنبال می کند و این آوردگاه جهانی فرصتی برای تعامل اقتصادی نیز هست، پس نمی توان پیوست اقتصادی را نیز در این رویداد نادیده گرفت. با این تفضیل بنیاد فرهنگی هنری رودکی بعنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی رویدادهای هنری در پاویون ایران است.
بنیاد رودکی مسئول مستقیم رویدادهای هنری اکسپوی دوبی است
وی در پاسخ به این پرسش که آیا فقط بنیاد فرهنگی هنری رودکی متولی اجرای برنامه های فرهنگی در پاویون جمهوری اسلامی ایران است؟ اضافه کرد: برمبنای این مسئولیت، از ماه ها پیش اتاق فکر و به صورتی شورای راهبردی رویدادهای فرهنگی هنری در بنیاد شکل گرفته و باتوجه به زمان ۶ ماهه این رویداد، خط مشی و سیاستی تدوین شده تا همه رویدادهای هنری برمبنای این خط مشی صورت گیرد. البته که مسئولیت مستقیم تمامی رویدادهای هنری با بنیاد رودکی است و برمبنای توافق انجام شده در جلسات میان دستگاهی روند اعزام گروههای هنری باید تنها بوسیله این مجموعه صورت گیرد تا با یکپارچگی موضوع، ارائه فاخری از هنر ایرانی در این آوردگاه جهانی شکل بگیرد. کما این که رویکرد این دوره شورای راهبردی پاویون ایران در زمینه هنر، بر محور تعامل فرهنگی و تمدنی شکل گرفت و اگر بپذیریم که فرهنگ ها و تمدن ها در تعامل با یکدیگر رشد می کنند به خطوط اشتراکی می رسیم که به صورتی با ماهیت هنر هم همخوان است؛ به هر حال زبان هنر زبانی جهانی است بدین سبب طبیعی است که در این تعامل تمدنی و فرهنگی، کشورهای همسایه و تمدن های همسایه بیشترین اشتراکات و تأثیرهای متقابل را با هم دارند و ما هم سعی کردیم که در برنامه ریزی کلان به این وجوه مشترک بپردازیم.
صدیق درباره جزئیات فعالیت هنرمندان و مجموعه های فرهنگی حاضر در پاویون اظهار نمود: برنامه هنری پاویون ایران از سه بخش موسیقی، هنرهای تجسمی و «پرفورمنس آرت» تشکیل شده است. در زمینه موسیقی گروه هایی از موسیقی نواحی ایران به رویداد اکسپو اعزام خواهند شد؛ در این بخش سعی شده برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان و پیشکسوتان حضور داشته باشند. از طرف دیگر انتخاب گروه ها برمبنای همان وجه اشتراک های تمدنی خواهد بود. البته هم اکنون و بعنوان پیش قراول گروههای هنری در اکسپوی ۲۰۲۰، گروه عروسک های غول پیکر در پاویون ایران به اجرای برنامه می پردازند. این گروه روایت هایی از قصه های مناطق شمال کشور دارند که برای مخاطبان آشنا و جهان بومی است. گروه موسیقی ترکمن دیگر گروهی است که در اکسپو به ارائه برنامه پرداخت؛ انتخاب این گروه هم برمبنای همان معیارهایی است که درباره آنها صحبت شد. همین طور ما در یادروز حافظ، برنامه مشترکی با هنرمندانی از کشور هند داشتیم. گروه موسیقی ترکمن ما قطعاتی از اشعار حافظ را بصورت بداهه اجرا کردند. این در حالی است گروه هندی نیز به قصه گویی و بداهه نوازی با اشعاری از کامالا باسین، شاعر مسلمان هندی پرداختند.
معرفی هیات انتخاب اکسپوی دوبی ۲۰۲۰
وی اشاره کرد: تلاش داریم بصورت پیوسته کارهای هنری ایران در اکسپو را معرفی کنیم؛ البته که پاویون ایران از بخش های مختلفی تشکیل شده که در بنیاد رودکی برمبنای مسئولیت رویدادهای هنری این بخش معرفی خواهد شد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم عضوی از ستاد اکسپو است که نمایندگی وزارتخانه را در این ستاد بنیاد رودکی باتوجه به نقش و جایگاه این مجموعه بعنوان بازوی اجرائی - هنری وزارتخانه بر عهده دارد. این نقش را در حقیقت می توان سیاستگذاری، تعریف و تامین محتوای هنری پاویون ایران خواند که ذیل این تعریف کلی اعزام هنرمندان و گروههای هنری قرار دارد.
بودجه ستاد اکسپو مصوب هیات دولت می باشد و هر بخش هزینه کرد خودش را دارد. در بخش هنری، امکاناتی نیاز داریم که از طرف ستاد تامین می شود مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی درباره نحوه انتخاب و اعلام اسامی هیات انتخاب گروه ها و هنرمندان شرکت کننده در اکسپوی دوبی اظهار داشت: از ماه ها پیش اتاق فکر و به صورتی شورای راهبردی رویدادهای فرهنگی هنری در بنیاد شکل گرفته و باتوجه به زمان ۶ ماهه این رویداد، خط مشی و سیاستی تدوین شده تا همه رویدادهای هنری برمبنای این خط مشی صورت گیرد. انتخاب هنرمندان و گروههای هنری در اکسپوی دوبی بنا بر اعلام نظر طیف وسیعی از کارشناسان بوده که نظر این کارشناسان تجمیع و مبنای اعزام گروه ها قرار گرفته است. از اعضای شورا هم می توان به اسماعیل آذر، اردشیر صالح پور، فردین خلعتبری، امیر راد و محمد رضایی راد اشاره نمود. ضمن این که مسئولیت مستقیم تمامی رویدادهای هنری با بنیاد رودکی است و برمبنای توافق انجام شده در جلسات میان دستگاهی روند اعزام گروههای هنری تنها بوسیله این مجموعه انجام می شود تا با یکپارچگی موضوع، ارائه فاخری از هنر ایرانی در این آوردگاه جهانی شکل بگیرد.
برنامه ریزی پاویون جمهوری اسلامی ایران برای رویدادهای ملی
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص نقش بنیاد رودکی در نحوه کارهای پاویون ایران اظهار داشت: وظایف بنیاد رودکی اجراهای هنری است، بدین سبب مسائلی مانند هویت بصری مجموعه، تامین دکور و طراحی با دیگر بخش های ستاد و اجراهای هنری با بنیاد رودکی است؛ دراین زمینه تلاش هم شد تا از تمام ظرفیت های هنری کشور متناسب با این فضا استفاده گردد که خوشبختانه در طول این مدت استقبال از برنامه های هنری خوب بوده و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. حتی ما پیوسته پیشنهاد اجرای مشترک از سایر کشورها داریم. درباب کیفیت ارائه فنی هم در این بخشی که با بنیاد رودکی مرتبط بوده تلاش نموده ایم از به روزترین امکانات استفاده نمائیم و بطورمثال سیستم صدا که محوری ترین موضوع است یکی از بهترین و تازه ترین سیستم های صوتی موجود در جهان است که تکنسین ویژه دارد.
صدیق در جواب پرسش دیگری در خصوص این که آیا پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی دوبی برای رویدادهای ملی برنامه ریزی داشته یا خیر؟ توضیح داد: ما بطور قطع برنامه هایی برای روز ملی کشورمان داریم که درحال رایزنی و جمع بندی هستیم و یکی از برنامه های ویژه ما یک اجرای ارکسترال است که با نزدیک شدن به این روز و جمع بندی نهایی اطلاع رسانی خواهد شد.
وی در بخش پایانی صحبت های خود درباره بودجه حضور بخش های هنری در اکسپو نیز بیان کرد: بودجه ستاد اکسپو مصوب هیات دولت می باشد و هر بخش هزینه کرد خودش را دارد. در بخش هنری، امکاناتی نیاز داریم که از طرف ستاد تامین می شود و برمبنای همین امکانات نیز گروههای هنری به اکسپو اعزام می شوند.

1400/07/28
10:15:58
5.0 / 5
647
تگهای خبر: جشن , جشنواره , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان