موزیک خوان Music Reader
گفت وگو با شهرام توكلی ـ آهنگساز و نوازنده

ملودی در جهان به خواب رفته است!

ملودی در جهان به خواب رفته است!

شهرام توکلی ـ نوازنده ویلن و آهنگساز ـ درباره علت کمتر ساخته شدن ملودی های جذاب می گوید: هیچ جواب قاطعی برای این سوال نتوانسته ام پیدا کنم ولی با این وجود یک دلیل عمده آن به مسائل اجتماعی برمی گردد؛ جامعه به سمتی رفته که بستری ندارد که موسیقیدان بخواهد با الهام گرفتن از فضای آن، آثاری خلق کند که تأثیرگذار باشد. گویی که تولید ملودی در جهان به صورتی گرفتار یک رخوت شده باشد.


شهرام توکلی ـ مدرس هارمونی، کنترپوآن و آهنگسازی ـ در گفت و گو با ایسنا درباره ارتباط فقر ملودی با آموزش موسیقی می گوید: خلق ملودی یک مسئله آموزشی نیست که مانند ریاضی یک فرمول داشته باشد و بر طبق آن پیش رفته و ملودی ای زیبا خلق نماییم. کتاب های زیادی درباره آهنگسازی نوشته شده است که اگر یک هنرجوی آهنگسازی ده ها کتاب را نیز بخواند در نهایت ممکنست که نتواند حتی یک ملودی گیرا و تأثیرگذار خلق کند.
او با طرح این پرسش که «چه می شود ملودی اساتید قدیمی ما تا این حد به دل می نشیند ولی کسی که تحصیلکرده دانشگاه است و کتاب های زیادی هم در این رابطه خوانده، از خلق یک ملودی تأثیرگذار عاجز است؟» بیان می کند: بحث خلاقیت و خلق ملودی اصلا آموزش پذیر نیست. آن چیزی که دانشگاه می تواند به هنرجویان آموزش دهد، تکنیک است. درواقع تکنیک های آهنگسازی را می توان به هنرجویان آموزش داد ولی بحث خلق ملودی یک استعداد خدادادی است که یک نفر دارد و یک نفر ندارد.
این هنرمند همین طور درباره ارتباط فقر ملودی و تکرار آثار قدیمی می گوید: امروزه بازسازی آثار قدما خیلی متداول شده است که این حجم زیاد از بازخوانی آثار قدیمی نشان دهنده فقر ملودی است؛ یعنی ملودی های قدیمی آن قدر گیرا بوده اند که بسیاری از خواننده ها ملودی های قدیمی را به تنظیم کننده ها سپرده و با اعمال یک تنظیم امروزی روی کار، آنها را بازخوانی می کنند.
از او سوال می نماییم که چرا امروزه در میان آهنگسازان ایرانی خلق ملودیِ گیرا کم شده است؟ پاسخ می دهد: کم شدن ملودیِ گیرا، تنها مختص ایران نیست بلکه در تمام دنیا این افت وجود دارد و ملودی های آنچنان شاخص و گیرایی چون گذشته ساخته نمی گردد. دهه ۴۰ و ۵۰ ایران، اوج شکوفایی هنر است، البته که در آن برهه تمام جهان به همین گونه بود و تمام هنرها نه فقط موسیقی در اوج خودشان بودند. ولی از آن زمان به بعد همه چیز سیری نزولی داشته است.
این هنرمند در امتداد صحبت های خود خاطره هایی از پرویز یاحقی و احمد شاملو نقل کرده و می گوید: به یاد دارم پرویز یاحقی نوشته بود که در دوره ای ملودی بطور خودجوش از من فوران می کرد بدون این که هیچ تلاشی برای آن داشته باشم ولی بعدها که خیلی مشغول کار نبودم، هر چقدر تلاش می کردم نمی توانستم حتی یک ملودی خلق کنم.
او ادامه می دهد: و یا به قول شاملو که می گفت «گاهی در یک مهمانی نشسته ام و به یک باره شعر در می زند، محل را ترک می کنم یا اگر مجبور باشم در مهمانی بمانم به یک اتاق می روم و آن چیزی را که باید بنویسم خلق می کنم، روی کاغذ می آورم و زمانی که خیالم راحت شد، بیرون می آیم».
همین طور این مسئله را با او مطرح می نماییم که تعدادی از اساتید دانشگاهی معتقد هستند متدهای تدریس در دانشگاه ها به روز نمی شود؛ توضیح می دهد: متدهای تدریس قدیمی نیستند؛ برای اینکه در دانشگاه تدریس می کنم و شاهد هستم که منابع به روز می شوند و اساتید از کتاب های جدیدی که منتشر می شود پیروی کرده و اطلاعات خودرا به روز می کنند.
شهرام توکلی

1400/09/06
21:08:16
5.0 / 5
802
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
موزیک خوان