موزیک خوان Music Reader
با تنظیم و نوازندگی مزدا انصاری؛

نواهای مرتضی خان شنیدنی شد

نواهای مرتضی خان شنیدنی شد

به گزارش موزیک خوان آلبوم نواهای مرتضی خان مشتمل بر اجرای تصانیف مرتضی محجوبی آهنگساز و نوازنده فقید موسیقی ایرانی با تنظیم و نوازندگی پیانوی مزدا انصاری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «نواهای مرتضی خان» عنوان یکی از تازه ترین آثار منتشرشده در بازار موسیقی است که مشتمل بر اجرای تصانیف مرتضی محجوبی نوازنده فقید پیانو با تنظیم و نوازندگی مزدا انصاری منتشر گردید.
«جانا به نگاهی»، «ای ناله بی اثر»، «نوای نی»، «من بی دل ساقی»، «من از روز ازل»، «نام عاشق»، «بزم گدا»، «زلف تو»، «کاروان»، آثاری هستند که در این آلبوم با تک نوازی پیانو مزدا انصاری پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند. این در شرایطی است که مزدا انصاری نوازنده و ضبط موسیقی، حامی حقیقی میکس و مسترینگ، بیژن بیژنی خوشنویسی، غزاله بیک زاده طراح و گرافیک بعضی از عوامل اجرایی آلبوم را می سازند.
مزدا انصاری درباره این اثر نوشته است:
سال هاست در نظر دارم آلبوم از تک نوازی پیانوی ایرانی بخصوص با پیگیری همسر گرامی تقدیم به علاقه مندان کنم و یقین دارم که کمی هم دیر دارم دینم را به پیانوی ایرانی ادا می کنم. با این که سال ها افتخار شاگردی استاد ارجمندم جواد معروفی را داشتم و آنچه در نوازندگی دارم مدیون زحمات این هنرمند است، شایسته دیدم که اولین آلبوم تک نوازی پیانوی خودم را با آثار جاودان و تصانیف زیبای پیشکسوت پیانوی ایرانی استاد مرتضی محجوبی آغاز نمایم و ارادتم را به این مرد بزرگ موسیقی ایران ابراز نمایم. به همین لحاظ تصمیم گرفتم که تصانیف این استاد بزرگ را با روشی نزدیک به نوازندگی خود استاد و باز اجرای بداهه ای از تک نوازی این هنرمند را در این مجموعه پیشکش به نگاه مهربان شما کنم و امیدوارم که مورد پسند واقع شود.
نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنم تا شاید برای خیلی از عزیزان رفع شبهه شود استفاده از بانکها و سمپل های صداست و این به این مفهوم نیست که نوازندگی را بر عهده کامپیوتر می گذاریم، بلکه از این صداها برای نوازندگی استفاده می نماییم و امروز بانکهای صدای پیانوی بسیار خوبی به واسطه پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده است. در بین این صداها به سمپل پیانویی در ارتباط با یک قرن پیش برخوردم که بسیار شبیه رنگ پیانوی استودیو شماره هشت رادیو و برنامه گل ها بود و همین صدا انگیزه ای برای ضبط آلبوم حاضر شده است.

به جهت نزدیک تر شدن به حال و هوای پیانوی استاد محجوبی کوک را در ۴۳۸ هرتز گرفتم و فواصل ربع پرده (میکروتن) را مطابق دستگاههای اجرا شده به شیوه مرتضی خان تغییر دادم. در قسمت های آوازی و بداهه نوازی و همینطور در اجرای تصانیف کوشش کردم که از تکنیک نوازندگی استاد محجوبی بهره ببرم و به همین جهت زمانی را برای تحقیق روی این مورد اختصاص داد.
البته ناگفته نماند که به واسطه «پلی فنی» زیبایی که در تنظیم خیلی از این آثار به کار رفته و برای عدم حذف خطوط ارکستر، به ناچار مقداری از این شیوه نوازندگی فاصله گرفتم، قطعه آواز و چهار مضراب دشتی باز اجرایی از بداهه نوازی استاد محجوب است که کوشش کردم حتی از لحاظ زمانی مطابق اصل اثر اجرا نمایم و همینطور حیفم آمد که قطعه زیبای دیلمان را در ابتدای تصنیف کاروان ننوازم و امیدوارم توانسته باشم تا با تلاشی خاطره و یادی از بزرگان موسیقی ایرانی را برای شما و عزیزان و علاقه مندان به یادگار بگذارم.
آلبوم «نواهای مرتضی خان» با تک نوازی پیانو مزدا انصاری با مجوز شماره ۱۴۰۰-۳۷۶۸ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره ثبت ۳۸۹۳۰ کتابخانه ملی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

1400/10/04
23:07:47
5.0 / 5
607
تگهای خبر: آثار , پیانو , زیبایی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵