موزیک خوان Music Reader

داوران جشنواره موسیقی جوان از موفقیت آموزش آنلاین گفتند

داوران جشنواره موسیقی جوان از موفقیت آموزش آنلاین گفتند

به گزارش موزیك خوان داوران بخش ساز فلوت چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بازنگری آثار مرحله اول جشنواره از موفقیت آموزش آنلاین با عنایت به نتایج بدست آمده خبر دادند.


به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، آذین موحد، از اعضای هیئت داوران چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، در بخش ساز فلوت درباره بازنگری آثار اظهار داشت: با عنایت به نگاه جدی و اصولی تری که به نحوه انتخاب رپرتوارها داشتیم، کمک کردیم سطح نوازندگی و جدیت نوازندگان نسبت به استانداردهای نوازندگی در جشنواره بالاتر بیاید.
وی در مورد شرکت کنندگان اظهار داشت: حضور در جشنواره نیازمند این است که فرد قابلیت های مافوق استاندارد داشته باشد. فکر می کنم انتخاب رپرتوار در مرحله اول نقش بسیار مهمی در این مساله دارد. افرادی که تصمیم می گیرند در این مسابقه شرکت نمایند اشخاصی هستند که به علت نحوه انتخاب رپرتوار این اطمینان را در خودشان دارند که مافوق استاندارد سن خودشان هستند. به هر حال نخبگی و قابلیت های خاص تری دارند که بتوانند در مسابقه شرکت نمایند. در ارتباط با ساز فلوت، بخش عمده ای از شرکت کنندگان سطح بسیار بالایی داشتند و این جای شادمانی دارد.
این عضو هیئت داوری در سفارش به برگزیدگان مرحله نهایی جشنواره عنوان کرد: فکر می کنم سال جاری مرحله دوم، هم هیجان انگیز است و هم با یک سری ابهامات روبه رو شویم. تابحال هیچگاه تجربه چنین مرحله دومی را نداشته ایم.
وی اضافه کرد: نوازندگان سازهای فلوت، ویلن و ویلنسل می بایست با پیانو همراهی کنند که این امر به سادگی نمی تواند صورت بگیرد. باید ببینیم مرحله دوم چطور پیش می رود.
موحد با اشاره به اینکه این روزها مشغول تدریس آنلاین موسیقی است، تصریح کرد: من از اینکه نتایج بخش زیادی از آموزش های آنلاین خوب بوده خوشحال هستم. باوجود اینکه بخش عمده ای از ما معلم ها بویژه در حوزه نوازندگی با نگرانی و عدم اطمینان وارد آموزش آنلاین از راه پلت فرم های مجازی شدیم، اما نتایج آموزش آنلاین موفقیت آمیز بوده است.
او در آخر تصریح کرد: در این بستر آموزش دادیم ولی لزوماً به آن دل نبسته بودیم. نتایج امروز نشان داده است که ظاهراً آموزش مجازی بویژه برای افرادی که دوره ای را به صورت حضوری کار کرده اند، آموزش خوبی است و نتایج خوبی را به دنبال داشته است.


مجید سینکی، نوازنده و از داوران بخش فلوت هم درباره آثار مرحله اول اظهار داشت: واقعیت این است که انتخاب نوع قطعات سطح نوازندگی را بالا برده است. در گروه سنی الف نوازندگان زیادی شرکت کرده بودند و انتخاب از بین آنها دشوارتر بود. در گروه ب انتخاب سخت بود و در گروه ج همه خوب بودند. فکر می کنم مهم، درک هنری از ماهیت کاری است که انجام می دهند.
وی افزود: گاهی حس می کنم نوازنده ها به محض اینکه می بینند قطعه درآمده، آنرا رها می کنند و قطعه به سطح عالی و پختگی خود نرسیده است. وقتی با قطعه ای آشنا می شویم، درکی از فضای قطعه پیدا می نماییم. فکر می کنم خیلی از نوازنده ها در گروه الف به این درک نرسیده بودند. به خاطر همین است که می گویم قطعه ها نصفه نیمه رها شده بودند.
سینکی درباره ملاک بازنگری آثار توسط داوران اظهار نمود: مجموع خصوصیت هایی که یک نوازنده را می سازد؛ نحوه مواجهه شرکت کنندگان با قطعه و درک شان نسبت به اجرای موسیقی و فضای قطعه، مورد بررسی قرار می گیرد.
سینکی در پاسخ به این سؤال که چه سفارش ای به برگزیدگان اولین مرحله دارید، خاطرنشان کرد: نکاتی که گفتم را برای مرحله نهایی رعایت نمایند. شرکت کننده هایی که به اینجا می آیند اصولاً نخبه های جامعه ما هستند. باید درکی نسبت به نخبگی داشته باشیم. صرفا کار فیزیکی و مکانیکی انجام نمی دهیم، بلکه کاری در سطح عالی انجام می دهیم. استانداردهای این کار بین المللی است و باید در آن سطح کار نماییم.
وی در ارتباط با افزایش قیمت ساز فلوت عنوان کرد: ساز فلوت هم اکنون به خاطر مسائل اقتصادی کمتر در ایران پیدا می شود و متأسفانه بسیار گران است.
سینکی در انتها در مورد کلاس های آموزشی خود اظهار داشت: کلاس هایم را به صورت آنلاین برگزار می کنم و چاره دیگری نیست. با تجربه ای که به نسبت اوایل کرونا به دست آمده، حتما کیفیت هم در آینده بالاتر می رود.
منبع:

1399/04/30
23:55:21
5.0 / 5
1554
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان