موزیک خوان Music Reader
وزیر ارشاد در پاسخ :

توقع از جشنواره های فجر آنچه برگزار شد، نیست

توقع از جشنواره های فجر آنچه برگزار شد، نیست

وزیر ارشاد در حاشیه برگزاری ویژه برنامه موسیقایی پاسداشت مقام شهید سلیمانی از نحوه برگزاری رویدادهای فجر سال آینده و نحوه فعالیت سالن ها بعد از شیوع سویه جدید کرونا در اسفندماه سخن گفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برگزاری ویژه برنامه موسیقایی پاسداشت مقام سردار شهید قاسم سلیمانی از نحوه برگزاری رویدادهای فجر سال آینده و نحوه فعالیت مجموعه های هنری بعد از شیوع سویه جدید ویروس کرونا در اسفند ماه سال جاری سخن گفت.
توقعات ما از جشنواره ها، وضعیت فعلی نیست
محمدمهدی اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص سیاست های پیش روی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری جشنواره های فجر خصوصاً جشنواره موسیقی فجر که طی سالهای اخیر پیرامون استمرار در راه فعلی و موضوع جوان سازی این رویداد موسیقایی مهم در کشورمان مورد بحث و تحلیل و انتقاد خیلی از هنرمندان و کارشناسان و اهالی رسانه بوده، توضیح داد: آنچه در برگزاری جشنواره های موسیقی، تئاتر و فیلم فجر انجام گرفت تلاش حداکثری بنده و همکارانم برای برگزاری هرچه بهتر این رویدادهای مهم بود. رویدادهایی که در شرایطی میزبان مخاطبان عزیز بود که ما تقریباً از نیمه های سال جاری انجام امور در رابطه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عهده گرفتیم و همان گونه که گفتم نهایت تلاشمان را انجام دادیم تا این جشنواره ها به بهترین نحو به اتمام برسد. به هر حال اگر بخواهم بعنوان نمونه اشاره ای داشته باشم در همین جشنواره فیلم فجر همه می دانیم که فضای موجود دربرگیرنده طیف زیادی از مخاطب و البته پیچیدگی هایی بود که با وجود همه مشکلات سعی کردیم تا به نحو خوبی اجرا شود.
وی اضافه کرد: من بارها گفتم و الان هم اینجا عرض می کنم که توقعات ما از جشنواره ها وضعیت فعلی نبوده و حتما باید تفاوت داشته باشد. حالا این که دبیر جشنواره موسیقی فجر برمبنای آنچه از من سوال کردید جوان باشد یا پیشکسوت موضوعی است که باید روی آن بررسی بیشتری داشته باشیم. به هر حال آقای ریاحی از پیشکسوتان بهادار و یکی از نمادهای موسیقی این سرزمین است که در این دوره هم به ما افتخار دارد تا از حضورشان بهره مند باشیم. شما مطمئن باشید بنده در طول این ایام هم با هنرمندان و پیشکسوتان و هم با هنرمندان جوان عرصه موسیقی که مخاطبان متفاوت تری هم دارند دیدارهای مختلفی داشتم و به این دیدارها هم ادامه خواهم داد. چارچوبی که می تواند در ادامه کارهایی که برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می دهیم مهم باشد.
اسماعیلی اشاره کرد: بنده می دانم که در سالهای اخیر هنرمندانی وارد موسیقی شدند که هنرشان دربرگیرنده طیف جدیدی از مخاطبان است که حضور مخاطب را با گذشته متفاوت می کند. از این منظر تلاش ما این است که در زمینه سیاست گذاری هم کارها به سمت ارتقای کیفیت و کمیت پیش رود و هم بتوانیم به هنر تراز انقلاب نزدیک شویم. من این مساله را صریح می گویم و معتقدم مؤلفه ای است که به ما هویت بخشیده است، پس لازم است که این جهت گیری در آثار ما هم حاکم باشد. شرایطی که بنده و همکارانم تلاش می کنید سال آینده این گرایش و نگاه را در جشنواره ها تقویت نماییم.
سویه جدید کرونا، وضعیت فعالیت تالارهای نمایشی و ماموریت به معاونان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص نحوه فعالیت تالارهای نمایشی، سینماها و سایر مجموعه فرهنگی کشور در اسفندماه سال جاری باتوجه به شیوع چشم گیر سویه جدید کرونا اشاره کرد: به طور قطع سلامت مردم برای ما در درجه اول اهمیت قرار دارد و این نکته بسیار مهمی است که هم آقای رییس جمهور و هم اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا که بنده هم عضوی از آن هستم روی آن تاکید داریم و بااینکه وضعیت فعلی به سبب تزریق سه نوبت واکسن میزان ابتلاء را کاهش داده است اما باید بپذیریم که این سویه هم سویه مهمی است که نباید از آن به آسانی عبور نماییم.
اسماعیلی اظهار داشت: آنچه بواسطه حمایت ها و همراهی صمیمانه وزارت بهداشت در زمان برگزاری جشنواره ها برای حضور حداقلی تماشاگران برمبنای شیوه نامه های بهداشتی صورت گرفت اقدام ارزشمندی بود که بنده از وزیر بهداشت و همکارانشان دراین زمینه قدردانی می کنم. کما این که نظر به این همراهی و شرایطی که به وجود آمده بنا نداریم سالن ها را تعطیل نماییم. چون این سوالی است که طی روزهای گذشته دوستان از ما می پرسند. اما نکته مهم در اینجاست که این عدم تعطیلی باید رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی و تاکید بر اجتماعات حداقلی تا کاهش ابتلاء به سویه جدید کروناست. پس ما تلاش می نماییم تا با حفظ شیوه نامه ها تا یک ماه آتی میزبان مخاطبان در مجموعه های فرهنگی هنری با ظرفیت پایین باشیم و فکر می کنم با تمام شدن ماه مبارک رمضان بتوانیم با وضعیت بهتری شاهد برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جواب سوال خبرنگار مهر در خصوص تخصیص حمایت های مالی به گروههای نمایشی که به سبب کاهش ظرفیت سالن ها در یک ماه آتی با ضررهای مالی مواجه می شوند، بیان کرد: غیر از اقدامات حمایتی که از طرف صندوق اعتباری هنر صورت گرفته و در هفته های اخیر هم به بخش هایی از این حمایت ها اشاره شد، بنده از معاونانم می خواهم تا ضمن برآورد این ضررها بنده را در جریان قرار دهند. به طور قطع پشتیبانی از اصحاب فرهنگ و هنر وظیفه ماست و چون دراین زمینه مانند سایر اقشار لطمه می بینند ما باید کمک هایی را در توان خودمان انجام دهیم.

1400/11/27
19:57:17
5.0 / 5
742
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴