موزیک خوان Music Reader
در قالب یك گروه نوازی؛

تار ایرانی علی قمصری به کرج رسید

تار ایرانی علی قمصری به کرج رسید

موزیک خوان: علی قمصری در تازه ترین گام از پروژه تار ایرانی به استان البرز رفته و با همراهی همایون نصیری و حسین رضایی نیا به اجرای برنامه پرداخته است.


دریافت 72 MB
به گزارش موزیک خوان به نقل از امور رسانه ای پروژه، «تار ایرانی» به همت و ایده علی قمصری و با محوریت تارنوازی، طراحی و در حال اجراست. قمصری در این پروژه به استانها و شهرهای مختلف کشورمان سفر می کند و در هر شهر به تارنوازی می پردازد. حاصل هر کدام از این سفرها و اجراها به شکل تصویری ضبط و منتشر می شود.
قمصری در قالب پروژه «تار ایرانی» تا حالا به شهرهایی مانند قزوین، تهران، شیراز، تبریز، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خرم آباد، بروجرد، سنندج، صحنه، کنگاور، قوچان، گرگان، خوزستان، تربت جام، شهرکرد، مشهد، نیشابور، توس، بجنورد، مهاباد، زابل، سیستان، چابهار، بیرجند، سبزوار، تالش، گنبد کاووس، زنجان، کاشمر، شوشتر، بندرعباس، قم، مشهد، جلفا، قشم، کرمان، رفسنجان، بم، بابل، یزد، میبد و رشت سفر کرده است.
تازه ترین ویدیویی که از پروژه «تار ایرانی» انتشار یافته مربوط به همنوازیِ علی قمصری در کنار همایون نصیری و حسین رضایی نیا است. این سه هنرمند در این اجرا، آهنگِ «البرز» ساخته علی قمصری را در پارک ایران کوچک اجرا کردند. این آهنگ در دستگاه شور تولید شده است.
علی قمصری درباره اجرا در استان البرز و شهر کرج اینچنین نوشته است: «برای ضبط استان البرز، دوست داشتم برای نشان دادن قدمت و اصالت این استان به کاروانسراهای «ینگی مام» و کاخ «سلیمانیه» بروم. بعد از دو هفته تلاش، موافقت شد و سپس روز قبل حرکت لغو کردند. به همایون و حسین پیشنهاد دادم که برویم و در هر مکانی که درش به رویمان باز شد اجرا نماییم. مهم این است که در خاک البرز این نغمه ها جاری شود. بخت با ما یار شد و با تماس هایی از جانب مدیران یک پارک و خانه هنرمندان، محل ضبط و دیدار با هنردوستان مهیا شد. کرج، هم شهری جوان تلقی می شود و هم ریشه های تاریخی مهمی دارد. این شهر بعد از تهران مهاجرپذیرترین شهر ایران و چهارمین شهر پرجمعیت کشورمان است. گرایش به صنعت سازسازی و هنر موسیقی نسل به نسل در این خطه بیشتر و بیشتر شده است. این اشتیاق هنری را کاملاً در میزبانی باشکوه هنردوستان البرز لمس کردم. تپه های آق تپه، مراد تپه و تپه مردآباد، قلعه های تاریخی تنگ گسیل و شهرستانک و آثار دوران اسلامی همچون برج میدانک مغولی، پل و کاروانسرای شاه عباسی کرج، کاخ های قاجاری و کاخ های رضا شاهی و محمدرضا شاهی حکایت از استمرار استقرارهای متوالی در این منطقه دارد.»
حسین رضایی نیا و همایون نصیری، بدون شک طراوتی تازه در نگاه به سازهای کوبه ای به وجود آورده اند و عنوان پیشکسوت را امروز می توان بر این دو عزیز نهاد. ممنونم که دعوتم را پذیرفتند.»
برای ضبطِ تازه ترین اجرای «تار ایرانی»، همایون نصیری با نواختنِ بندیر و حسین رضایی نیا با نواختن دف، علی قمصری را همراهی کردند.


منبع:

1400/12/14
10:58:19
5.0 / 5
502
تگهای خبر: آثار , سفر , طراحی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان