موزیک خوان Music Reader

كاروان سرای گنجعلی خان میزبان اركستر ملی خواجوی كرمانی شد

كاروان سرای گنجعلی خان میزبان اركستر ملی خواجوی كرمانی شد

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری كرمان از برگزاری اركستر ملی خواجوی كرمانی شهرداری به پاس جان فشانی های كادر بهداشت و درمان در كاروان سرای گنجعلی خان اطلاع داد.


محمد جهانشاهی روز جمعه در نشستی با حضور رهبر و خواننده ارکستر ملی خواجوی کرمانی و چندتن از هنرمندان گروه، اضافه کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا، برنامه های مختلف فرهنگی برای سال جدید طراحی نموده بودیم و تلاش داشتیم با عنایت به این که در آستانه ۱۰۰ سالگی شهرداری کرمان هستیم، رویدادهای فرهنگی فاخری را تقدیم شهروندان نماییم که با شیوع این ویروس خیلی از برنامه ها تا زمان نامعلومی به تعویق افتاد.
وی تصریح کرد: در طراحی این رویدادها تلاش کردیم از ایده های هنرمندان در حوزه های مختلف بهره برده و آنها را حمایت نماییم که برگزاری ارکستر ملی خواجوی کرمانی هم از نتایج آن است.
وی اظهار داشت: نزدیک به سه دهه از آخرین رویدادی که با نام خواجو در کرمان برگزار شده بود، می گذشت و ما درصدد بودیم از ظرفیت فرهنگی و هویتی خواجو به نام کرمان بهره ببریم.
معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان افزود: گره خوردن موسیقی کرمان با نام خواجوی کرمانی که از قله های بلند غزل کشور است، اتفاق خوشایندی است که در ارکستر خواجو رقم خورده است.
جهانشاهی تصریح کرد: سال قبل برای برگزاری کنگره ملی خواجو برنامه ریزی کرده بودیم که با شهادت سردار سلیمانی برنامه ها به تعویق افتاد و در ادامه هم انتشار کرونا باعث متوقف شدن خیلی از برنامه ها شد.
وی اضافه کرد: مقرر است بیستم مردادماه جاری ارکستر خواجوی کرمانی در محل کاروان سرای گنجعلیخان برگزار گردد و تمام علاقه مندان می توانند این رویداد پرارزش را ازطریق فضای مجازی و به صورت برخط ببینند.
معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان خاطرنشان کرد: اولین اجرای ارکستر خواجو به پاس قدردانی و جان فشانی کادر درمان در مبارزه با کرونا، با حضور برخی از کادر درمانی بیمارستان های کرمان، به این قشر متعهد و دلسوز تقدیم می شود.
جهانشاهی خاطرنشان کرد: شهردار کرمان شخصیتی فرهنگی است و خوشبختانه در دوره ای از مدیریت شهر هستیم که به امور فرهنگی توجه ویژه ای می شود و نشانه آن هم اهتمام جدی در برگزاری ارکستر ملی خواجوی کرمانی با حضور هنرمندان برجسته است.
وی بیان نمود: شهرداری، سیاست گذار عرصه فرهنگ و هنر نیست، اما در قالب وظایف خود تلاش دارد از ظرفیت های موجود برای ارتقای جایگاه فرهنگی و هنری شهر استفاده نماید و در این راستا احتیاج به مشارکت جدی هنرمندان و دریافت نظرات و ایده های آنها دارد.
ارکستر کرمان و هنرمندان آن مثال زدنی اند
میرامیر میری، رهبر ارکستر خواجوی کرمانی هم در این جلسه اظهار داشت: تجربه های زیادی در اجرای ارکستر داشته ام، اما ارکستر کرمان و هنرمندان آن مثال زدنی هستند.
وی اضافه کرد: پیش از شروع کار، عده ای به من گفتند در کرمان ظرفیت کافی برای اجرای چنین ارکستری وجود ندارد، اما این استان از بسیاری از شهرهایی که داعیه‌ی فرهنگ و هنر را دارند، بالاتر است و هنرمندان کرمانی علاوه بر اینکه هنرمندان قابلی هستند، روحیه‌ی جمعی بسیار خوبی دارند.
رهبر ارکستر خواجوی کرمانی تصریح کرد: رپرتواری که مقرر است در ارکستر ملی خواجوی کرمانی اجرا نماییم، بسیار ویژه است و از شعرهای خواجو هم بهره برده ایم.
میری عنوان کرد: از شهرداری کرمان به علت حسن توجه و حمایت ویژه ای که از ابتدا داشتند، تشکر می نماییم.
وی تاکید کرد: این ارکستر متعلق به هنرمندان موسیقی کرمان است و قطعا فعالیت آن ادامه خواهد داشت.
برگزاری ارکستر خواجوی کرمانی در کاروان سرای گنجعلیخان قابل تقدیر است
همچنین خواننده ارکستر خواجوی کرمانی با اشاره به اینکه یکی از خصوصیات هنرهایی مثل موسیقی و تئاتر، ارتباط رودررو با مخاطب است، اظهار داشت: من تجربه‌ی اجرای برخط را در فروردین سال جاری هم داشتم؛ خیلی دشوار است، اما اگر خوب پوشش داده شود، میلیون ها نفر حتی کسانی که در روستاها زندگی می کنند و تاکنون امکان رفتن به کنسرت را نداشته اند، می توانند از این اجرا بهره ببرند.
وحید تاج اقدام شهرداری کرمان در برگزاری ارکستر خواجوی کرمانی در فضای تاریخی کاروان سرای گنجعلیخان را قابل تقدیر و ستایش دانست و اضافه کرد: من سال هاست برای موسیقی کشور و شهر دزفول که زادگاهم است، زحمت کشیده ام و همیشه دلم می خواست در یک فضای باز و مکان تاریخی کنسرت برگزار کنم تا همه‌ی مردم از هر قشری بتوانند در آن شرکت نمایند.
خواننده ارکستر خواجوی کرمانی افزود: امیدوارم این اقدام شهرداری کرمان فتح بابی باشد و دیگر شهرهای کشور هم از مکان های تاریخی خود برای برگزاری کنسرت استفاده کنند.
سهیل حسنی سعدی، سرپرست ارکستر خواجوی کرمانی هم در این جلسه اظهار داشت: از مهرماه سال قبل تصمیم گرفته شد ارکستر خواجوی کرمانی تحت عنوان ارکستر سازهای ملی برگزار گردد.
وی بیان نمود: مقرر است اجراهای این ارکستر ادامه داشته باشند و از ظرفیت هنرمندان مطرحی که رهبری و خوانندگی این ارکستر را به عهده دارند و در بلندمدت هم برای آموزش و ارتقای سرمایه‌ی انسانی استان در موسیقی بهره گرفته شود.
عطا نویدی، مسئول روابط عمومی خانه موسیقی ایران هم اظهار داشت: در حوزه فرهنگ و هنر اگر حمایت های دولتی و بخش خصوصی نباشد، کار برای هنرمندان بسیار دشوار می شود.
وی افزود: اقدام شهرداری کرمان در برگزاری این ارکستر شایسته تقدیر است و امیدواریم همه شهرداری های کشور با حمایت خود از فعالیتهای فرهنگی باعث دلگرمی هنرمندان شود.منبع:

1399/05/04
13:44:07
5.0 / 5
1505
تگهای خبر: آموزش , شركت , شهرداری , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
موزیک خوان