موزیک خوان Music Reader
به میزبانی بنیاد رودكی؛

رایزن های فرهنگی به ماه دوستی آمدند

رایزن های فرهنگی به ماه دوستی آمدند

موزیک خوان: ضیافت افطاری سفرا و رایزن های فرهنگی کشورهای اسلامی به میزبانی بنیاد رودکی در محوطه تالار وحدت اجرا شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، ضیافت افطاری سفرا و رایزن های فرهنگی کشورهای اسلامی در قالب ویژه برنامه «ماه دوستی» به میزبانی بنیاد فرهنگی هنری رودکی در محوطه تالار وحدت اجرا شد.
در این برنامه سفرا، رایزن های فرهنگی و نمایندگان کشورهای اسلامی مقیم تهران، محمود شالویی دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، اسحاق آل حبیب مدیرکل حوزه وزارتی وزارت امور خارجه و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه حضور داشتند.
محمود شالویی دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: بااینکه این ماه زمان عبادت، اطاعت الهی و نزول وحی آسمانی است اما در کنار این همه مواهب، ماه دوستی و همدلی هرچه بیشتر است. همدلی و دوستی به اندازه ای حائز اهمیت می باشد که بر همزبانی، رجحان و برتری بیشتری از خود نشان میدهد. شاید ما با یکدیگر همزبان نباشیم اما با هم در ایمان، اعتقاد به خدا و دین مبین اسلام همدل هستیم و در این ماه مبارک پیوند بیشتر و مهمتری را با یکدیگر می یابیم.
ایشان سپس خطاب به سفرا و رایزنان فرهنگی حاضر در جلسه اضافه کرد: حضور شما را در خاک جمهوری اسلامی ایران مغتنم می شماریم و قدر می دانیم. امیدوار هستم بتوانیم میزبان خوبی در طول اقامت تان باشیم و از فرصت حضور شما بمنظور اجرای برنامه های مشترک بهره مند شویم، چونکه زمینه های فراوانی برای همکاریهای ما و شما وجود دارد. برنامه های نمایشی و اجراهای موسیقی از زمره این همکاری ها هستند. حضور در هفته های فرهنگی و اجرای برنامه هایی از این دست می تواند ما را به یکدیگر نزدیک تر کند.
دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دارد تا در اجرای برنامه های فرهنگی، هنری، سینمایی و نمایشگاه های گوناگون دیگر با شما همکاریهای عمیق داشته باشد. پروژه های مهم در سینما برای شخصیت های مشترک جهانی هم از زمره برنامه هایی است که در دستور کار ما قرار دارد. امیدوار هستم از اکنون برنامه های جدی را در دستور کار یکدیگر قرار دهیم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دستگاه های وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دراین زمینه پیشگام و آماده همکاری است. اطمینان دارم به اتفاق، همکاریهای بیشتری در سطح جهانی صورت خواهد گرفت.
تاکید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روی چند نکته مهم
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: رمضان در ادبیات دینی فرصتی است برای صفای دل، دوستی ها و همکاری ها. سخن از دوستی و همکاری است و من گمان می کنم دلیل تراشی برای دوستی و همکاری میان کشورهای اسلامی و دوست بعنوان برادرانی در یک حوزه جغرافیای اسلامی وجود ندارد و اگر غیر از این باشد و همکاری نباشد، نیاز به سبب است.
وی اضافه کرد: شما به خوبی می دانید سیاست های کلان خارجی کشور، تحت تاثیر تغییر دولت ها قرار نمی گیرد چونکه سیاست های اصلی پابرجا است اما دولت سیزدهم بصورت ویژه به همکاری با کشورهای همسایه و اسلامی تاکید دارد. بنا بر این است که ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر همکاری و دوستی با کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای همسایه تاکید داریم.

ایمانی پور با محکوم کردن اهانت به قرآن کریم در سوئد، اینگونه اقدامات ضد اسلامی در ماه نزول قرآن را از طرف افراط گرایانی دانست که مسلمانان را آزرده خاطر کرده است.
رییس سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی روز قدس را میراث گرانبهای معمار کبیر انقلاب برشمرد و اظهار داشت: روز قدس، روز نمایش وحدت و یکپارچگی جهان اسلام در پشتیبانی از قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین است. این روز بزرگ به نمادی عظیم و جهانی برای مبارزه با استکبارستیزی بدل شده است.
ایمانی پور در قسمتی از سخنانش با اعلان اینکه از وظایف اصلی ما در سازمان، پیگیری موافقت نامه های فرهنگی میان کشورهاست، اظهار نمود: ما آمادگی داریم تا با شما در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری و علمی برای توسعه همکاریهای دو جانبه میان دو کشور در سطح منطقه ای و جهانی همکاری داشته باشیم. بعد از ۳۰ سال که از استقلال کشور ازبکستان می گذرد، در چند ماه اخیر موافقت نامه و یادداشت همکاری با این کشور دوست و برادر امضا کردیم. همین طور به زودی بمنظور گفت وگوهای دینی به کشور دوست و برادرمان قزاقستان که یکی از بزرگترین مراکز گفت وگوهای دینی است، دعوت شده ایم. این موارد را از باب نمونه گفتم. ما با همه کشورهای دوست، همسایه، برادر و اسلامی آماده گفت و گو، همکاری و تبادلات در حوزه های مختلف فرهنگی- هنری هستیم.
اجرای گروه تواشیح «لیله القدر» به سرپرستی صالح دریایی فرد از دیگر برنامه های این رویداد بود.


منبع:

1401/02/04
09:17:18
5.0 / 5
569
تگهای خبر: اقامت , سفر , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵