موزیک خوان Music Reader

سامانه ای هوشمند برای تایید اصالت فرش دستباف ایرانی

سامانه ای هوشمند برای تایید اصالت فرش دستباف ایرانی

محققان دانشكده مهندسی كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر برای نخستین بار در جهان سامانه هوشمندی را طراحی كردند كه با شناسایی، ثبت و تایید اصالت فرش دستباف به این هنر ملی و میراث فرهنگی ارج نهاده و از آن محافظت می كند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، امیرحسین روشن ضمیر، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر و بنیان گذار و مدیرعامل یک استارتاپ اظهار داشت: هدف ما در این تیم، به کارگرفتن فناوری های دیجیتال به منظور شناسایی، حفظ و تقویت اصالت فرش دستباف ایران است.

وی ادامه داد: متاسفانه امروزه کپی برداری از طرح های فرش دستباف ایران در کشورهایی مانند پاکستان، هند، نپال و حتی چین و همین طور تقلب در مورد اصالت و کیفیت آن به این هنر دیرپا و پرارزش لطمه جدی وارد کرده است.

وی افزود: ازاین رو بکارگیری فناوری های دیجیتال همچون اینترنت اشیاء، بلاکچین و پردازش تصویر کاربرد ویژه و جذابی در مورد فرش دستباف ایرانی می تواند داشته باشد که توسط استارتاپ ما در حال طراحی و پیاده سازی است.

به قول وی، طراحی نوآورانه برای یکپارچه سازی این فناوری ها بگونه ای است که مانع انجام تقلب در مورد محل تولید فرش می شود و از سوی دیگر فرش اصالت دار و تاریخچه دار را از سایر فرش ها متمایز می کند.

وی ادامه داد: بیشتر از ۳۰ محقق، متخصص، کارشناس داخلی و خارجی در این پروژه نوآورانه و ملی مشارکت می کنند.

وی تصریح کرد: هدف از این اختراع اصالت بخشیدن به فرش دستباف ایرانی و تشخیص فرش های تقلبی است، به این صورت که اینترنت اشیاء مبدا تولید فرش را شناسایی کرده و به همراه روایتی از بافت آن ذخیره و در دفتر کل الکترونیکی ثبت می کند.

روشن ضمیر افزود: سپس پردازش تصویر الگوی بافته شده فرش را با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات شناختی تجزیه و تحلیل می کند تا هویت و اثر انگشت دیجیتالی فرش را تولید نماید که این هویت برای هرفرش دستباف کاملا انحصاری و غیر قابل تکرار است و در نهایت بلاکچین روایت و هویت دیجیتالی فرش را در یک سیستم غیر متمرکز ثبت می کند، بطوریکه صحت این اطلاعات غیر قابل تغییر بوده و بوسیله اپلیکیشن موبایل قابل راست آزمایی است.

وی با اشاره به اینکه این سامانه ارزش ذاتی فرش دستباف اصالت دار را تقویت می کند، افزود: اثبات مبدأ تولید فرش توسط اینترنت اشیاء، امکان ادعای مالکیت بر فرش توسط بلاکچین، ایجاد وفاداری در مشتری توسط برنامه تلفن همراه، تاکید بر منحصر به فرد بودن با استفاده از پردازش تصویر، تأیید اصــالت و قدمت فرش توسط اثــر انگشت دیجیتالی، افزایش ارزش فرش با ایجاد اعتماد و تهیه روایت و سابقه فرش همچون ۶ مزیت اصلی این طرح به حساب می آید.
بر مبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، دکتر محمد رحمتی، دکتر مهدی شجری، امیرحسین روشن ضمیر و سروش ضیایی نژاد محققان این پروژه در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.
منبع:

1399/05/08
14:54:24
5.0 / 5
1455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱