موزیک خوان Music Reader
مراسم گرامیداشت محمدرضا اكبری برگزار شد

استفاده از تعبیر سربازان گمنام اطلاع رسانی در یک مراسم یادبود

استفاده از تعبیر سربازان گمنام اطلاع رسانی در یک مراسم یادبود

به گزارش موزیک خوان محمد خدادی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری ـ کارتونیست فقید ـ تصریح کرد: «خبرنگاران، عکاسان و... در خط مقدم حوادث حضور دارند و برای دیده شدن دیگران تلاش می کنند، اما خودشان دیده نمی شوند. من اسم این دوستان را سربازان گمنام عرصه اطلاع رسانی می گذارم. آقای اکبری هم از دست همین افراد است. باید خلوص، معرفت و همت همکاران رسانه را ستود و زحمات آنان را ارج نهاد.»


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، دورهمی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و مراسم گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری کارتونیست فقید در فرهنگسرای رسانه اجرا شد. در این مراسم، علاوه بر خانواده و دوستان محمدرضا اکبری چهره هایی نظیر مهدی شکیبایی رئیس فرهنگسرای رسانه، محسن مهدیان مدیرعامل همشهری، محمد خدادی مشاور وزیر ارشاد و دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا و... حضور داشتند.
مهدی شکیبایی، رئیس فرهنگسرای رسانه در ابتدای این مراسم صحبت کرد. او با گرامیداشت یاد و خاطره کسانی که در دوران کرونا جانشان را از دست دادند، اظهار داشت: «این مراسم دورهمی اهالی فرهنگ و هنر و رسانه است که به عنوان یکی از مأموریت های اصلی فرهنگسرای رسانه انجام می شود. البته چنین مراسمی باید زودتر برگزار می شد، اما امروز آنرا با گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری برگزار می نماییم.»

محمد خدادی در بخش دیگری از این مراسم اظهار داشت: «من در دوران کرونا معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بودم و در همان ایام مسئولیت کمیته مدیریت رسانه را برعهده گرفتم. روزهای بسیار سختی را در آن ایام پشت سر گذاشتیم. بزرگترین بحران در دوران کرونا، نداشتن شناخت نسبت به این بیماری بود. هیچ کس چیزی درباره آن نمی دانست و همین مبحث کار را سخت می کرد. البته فکر می کنم کرونا سبب شد دنیای دیگری را ببینیم و متوجه شویم که قدرت انسان در مقابل قدرت خداوند خیلی کم و ناچیز است.»

او افزود: «همیشه گفته ام که در زمان همه گیری کرونا، دو گروه بسیار پای کار بودند؛ یکی پزشکان و کادر درمان بودند و دیگری اهالی رسانه. ضرورت اطلاع رسانی و اقناع افکار عمومی در مقابل این ویروس خطرناک، اهمیت کار بچه های رسانه را در این دوران مشخص می کرد. حتما به یاد دارید که در اسفندماه سال ۱۳۹۸ چه جریان سنگینی از رسانه های معاند ضد مردم شکل گرفته بود.»

خدادی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا اکبری اظهار داشت: «من اسم این دوستان را سربازان گمنام عرصه اطلاع رسانی می گذارم. خبرنگاران، عکاسان و... در خط مقدم حوادث حضور دارند و برای دیده شدن دیگران تلاش می کنند، اما خودشان دیده نمی شوند. آقای اکبری هم از دست همین افراد است. باید خلوص، معرفت و همت همکاران رسانه ام را ستود و زحمات آنان را ارج نهاد.»
محسن مهدیان، مدیرعامل موسسه همشهری هم در سخنانی کوتاه درباره محمدرضا اکبری اظهار داشت: «برای ما رسانه ای ها بهترین روز آن زمانی است که چیزی می نویسیم یا چیزی را خلق می نماییم. البته این مساله یک حس حرفه ای نیست، بلکه حسی خدادادی است چون که خلق کردن یکی از بارزترین خصوصیت خداوند متعال است و چنین حسی را در مادرها هم میتوان دید.»

او افزود: «در این جلسه، دوستان آقای اکبری نکاتی را بیان نمودند که بسیاری از نزدیکان او از آنها بی اطلاع بودند. خوشحالم که چنین افرادی را در مجموعه همشهری داریم که می توانند به عنوان یک الگو برای بقیه مطرح شوند.»

مدیرعامل موسسه همشهری با تاکید بر این که مهم ترین خصوصیت هنرمند خلق کردن است، اظهار داشت: «وقتی مقوله خلق کردن به عنوان یکی از مهم ترین خصوصیت های حق تعالی در بنده اش محقق می شود و در کنار خصیصه های خوب دیگری قرار می گیرد، تبدیل به صدقه ای جاریه می شود که اطرافیان آن فرد هم از آن بهره مند می شوند.»
داود کاظمی هم طی سخنانی در این مراسم بیان کرد: «محمدرضا اکبری دو خصوصیت بارز داشت که میتوان درباره آن صحبت کرد؛ یکی خصوصیات اخلاقی مثبت اوست و دیگری توجه ویژه اش به فعالیت حرفه ای. از نظر اخلاقی باید بگوید که فکر نمی کنم کسی باشد که از او خاطره بدی در ذهن داشته باشد. از نظر فعالیت هنری هم قلم حرفه ای داشت. کارهای پیچیده ای که گاها ارجاع داده می شد را با بهره گیری از هوش و خلاقیتش انجام می داد. او طرح ها را از زاویه ای می دید که به ذهن کمتر کسی خطور می کرد. متاسفانه او را خیلی زود از دست دادیم و رفتنش برایم خیلی مشکل بود.»

دانیال معمار هم اظهار داشت: «درباره فعالیت حرفه ای محمدرضا اکبری صحبت شد. من می خواهم درباره منش و رفتار او صحبت کنم. به نظرم مهم ترین خصوصیت او آرامشی بود که در تحریریه روزنامه همشهری داشت. آن قدر آرام و موقر بود که شاید اگر تصویرسازی های وی نبود، کسی متوجه نمی شد که وی در موسسه همشهری فعالیت می کند. آرامشی که او داشت به بقیه منتقل می شد و سبب می شد استرس های تحریریه کاهش پیدا کند. فکر می کنم که او مودب ترین فردی است که در موسسه همشهری دیده بودم. بعید می دانم کسی باشد که از او ناراحتی داشته باشد یا شوخی بی ادبانه ای از او دیده باشد.»

او افزود: «ویژگی دیگر محمدرضا اکبری تعهد و نظم او بود. در رسانه تعهد کاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست و محمدرضا چنین خصوصیت را داشت.»
شهرام بابایی رئیس خانه کاریکاتور ایران، سخنران دیگر این مراسم بود. او اظهار داشت: «از سوی خانه کاریکاتور ایران و هنرمندان کاریکاتوریست آن این ضایعه را به جامعه سانه ای و کارتونیست تسلیت می گوییم. حقیقت این است که از دو منظر میتوان کارهای آقای محمدرضا اکبری را بررسی کرد؛ اگر هنر را به مثابه رسانه ببینیم و در مورد آن صحبت نماییم متوجه می شویم که آقای اکبری هم هنرمند بود و هم در زمینه رسانه فعالیت داشت. همه شما می دانید که هنر در جنبه های درونی خود رسانه هم هست. به قول آقای کامبیز درم بخش، کاریکاتور هنری است که بدون واسطه، آن چیزهایی که می خواهد بگوید را به مخاطبش منتقل می کند.»

جواهری یکی از دوستان محمدرضا اکبری در این مراسم اظهار داشت: «ما از سال ۱۳۸۹ با هم دوست بودیم. او فرد بسیار متعهدی بود و برای آنکه تعهدش در قبال چیزی که مسئولیت دارد را انجام دهد، بسیار زحمت می کشید. او همیشه تلاش می کرد تا بهترین کارش را عرضه نماید و بنا بر این ساعات زیادی را صرف کارش می کرد و البته همین مبحث سبب شد تک تک کارهایی که انجام داده است ماندگار شود.»

او افزود: «بخش مهمی از فعالیت حرفه ای او، خلق شخصیت و تصویرسازی بود. هنوز آرشیو کارهای او را به صورت کامل دارم و می دانم که برای برندهای زیادی دست به خلق شخصیت زده است. مطمئنم که پسر محمدرضا، با این پیش زمینه ای که از پدر در اختیار دارد، راه او را ادامه می دهد. محمدرضا اکبری در حوزه های زیادی کارکرده و به نظرم باید آثار او را در یک کتاب جمع آوری کرد.»

همسر محمدرضا اکبری هم طی سخنانی بیان کرد: «محمدرضا خیلی کار می کرد و بارها دیده بودم که تا بامداد بیدار می ماند تا کار کند. خیلی دوست داشت نقاشی بکشد و دست به خلق شخصیت بزند. فکر می کنم او یک عاشق واقعی بود. امیدوار هستم که بتوانم پسرش را مثل خودش بزرگ کنم.»

علیرضا سبقتی در بخش دیگری از این مراسم اظهار داشت: «یکی از کارهای اخیر ما در زمینه روانشناسی، برای کودکان بود و می خواستیم طیف هیجانات کودکان را ترسیم نماییم. برای این کار، با اساتید زیادی مشورت کردیم و در نهایت ما را به آقای اکبری معرفی کردند. وقتی او آمد با دغدغه ای مثال زدنی آغاز به کار کرد.»

او افزود: «معمولا اینگونه است که پیمانکاران بعضی از اتودها را نمی پذیرند، اما چیزهایی که او آماده می کرد فراتر از آن چیزی بود که ما در ذهن داشتیم. به قدری این کار خوب پیش رفت که حالا در چندین نسخه چاپ شده و در اختیار والدین قرار دارد. این محصول به کودکان آموزش می دهد که چگونه احساسات خویش را ابراز و از خیلی از صدمه های اجتماعی بعدی جلوگیری نمایند. خوشحالم که نتایج کار او خانه به خانه می رود و همه از آنها استفاده می نمایند.»

در آخر این مراسم از کاریکاتوری که حامد پاژدار از محمدرضا اکبری کشیده بود، رونمایی گردید. هم چنین هدایایی از جانب فرهنگسرای رسانه و موسسه همشهری به خانواده این هنرمند فقید اهدا شد.


منبع:

1401/04/30
11:16:05
5.0 / 5
460
تگهای خبر: آثار , آموزش , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان