موزیک خوان Music Reader
در یك نشست انجام شد؛

تشریح جزئیات ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی

تشریح جزئیات ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی

به گزارش موزیک خوان، در یک نشست خبری با حضور رئیس هیات مدیره و اعضای انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، جزئیات ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران تشریح شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، نشست خبری ششمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران چهارشنبه ۲۶ مرداد با حضور رئیس هیات مدیره، هیات موسس و برخی از اعضای انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در سالن حوض خانه مجموعه فرهنگستان هنر برگزار گردید.
در این نشست، حمید فروتن رئیس هیات مدیره، اسماعیل عباسی، محمد صیادصبور و سعید صادقی عکاسان پیشکسوت و سیف الله صمدیان عضو هیات موسس انجمن عکاسان مطبوعاتی، محسن سلیمانی سرپرست موسسه فرهنگی هنری صبا، ابوالفضل نسایی دبیر نشان عکس سال مطبوعاتی و روشن نوروزی دبیر انجمن عکاسان مطبوعاتی حضور داشتند.
روشن نوروزی دبیر انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در ابتدای نشست بیان نمود: یاد و خاطره بابک برزویه دوست و همکارمان را گرامی می داریم که از دی سال قبل بستری بود. حدودا با اغلب رسانه های بزرگ ایران کار کرده بود و دوست و همکار ما بود. خواهش می کنم فاتحه ای برای شادی روح او قرائت کنید.
سیف الله صمدیان از هیات موسس انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران اظهار داشت: بعنوان یک عضو موسس انجمن صنفی مطبوعاتی ایران اینجا هستم، این انجمن از معدود انجمن هایی است که میتوان با افتخار کنارشان نشست. اعضای این انجمن نفس می کشند تا اتفاقات را بدون جناح بندی منعکس کنند تا از تاریخ خجالت نکشند و با صمیمیت برای ثبت تاریخ کار می کنند. وقتی به همه این موارد فکر می نماییم، یاد بابک برزویه می افتم که استمرار و تلاش بسیار در انجام دادن کارها داشت. در انجمن عکاسان سینمای ایران که نقش جدی تری داشت و بسیار فعال بود. امیدوارم حداقل حضور سمبلیک ایشان را بتوانیم پیاده نماییم. همینطور یاد حبیب الله صادقی هنرمند باسابقه نقاشی افتادم که به تازگی دارفانی را وداع گفت. او از هنرمندان بسیار خاص بود که در تلاطم سیاست زده این روزها، ساده و صمیمی بود.
متاسفانه عکاسان شاغل در رسانه ها با مشکلات بسیاری مواجهند و کمترین دستمزدها، با عنایت به تجهیزاتی که در اختیار دارند، در ارتباط با عکاسان مطبوعاتی است. بیمه شدن عکاسان مطبوعاتی همچون مهم ترین مسائلی است که مدنظر انجمن قرار گرفته است و با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درمیان گذاشته ایم، چون اغلب رسانه ها، عکاسان را بیمه نمی کنندحمید فروتن رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان مطبوعاتی ضمن تسلیت درگذشت بابک برزویه، اظهار داشت: انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران حدود ۲۲ سال است که کارش را شروع کرده و از قدیمی ترین انجمن های هنری عکاسی بشمار می رود و حدود ۴۰۰ عضو پیوسته و وابسته داریم. متاسفانه عکاسان شاغل در رسانه ها با مشکلات بسیاری مواجهند و کمترین دستمزدها، با عنایت به تجهیزاتی که در اختیار دارند، در ارتباط با عکاسان مطبوعاتی است. بیمه شدن عکاسان مطبوعاتی همچون مهم ترین مسائلی است که مدنظر انجمن قرار گرفته است و با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درمیان گذاشته ایم، چون اغلب رسانه ها، عکاسان را بیمه نمی کنند. امنیت شغلی دیگر مسئله مهمی است که پیگیر آن هستیم. در زمینه مسائل صنفی با معاومت مطبوعاتی جلساتی داشتیم تا بتوانیم این مسائل را حل نماییم و ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی معاونت مطبوعاتی چون پیشینه رسانه ای دارند، بیشتر ما را درک می کند و امیدواریم این مسائل حل شود.
وی به انتشار سالانه میزان دستمزدهای عکاسان مطبوعاتی اشاره نمود و اظهار داشت: میزان رقم تعرفه بر مبنای تورم و شرایطی که پیش می آید، هر سال افزایش می یابد؛ بطور قطع اجرای آن ضمانت اجرایی ندارد اما با معاونت مطبوعاتی جلساتی داشتیم تا بتوانیم دبیران عکس و مدیران رسانه ها را مجاب به پرداخت آن نماییم.
فروتن اظهار نمود: همینطور با انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران هم صحبت هایی کردیم که در نشست های تخصصی و صنفی در جریان نشان عکس سال مطبوعاتی ایران تعاملاتی خواهیم داشت.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران ضمن اشاره به برگزاری ششمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران در روز جمعه ۲۸ مرداد، اظهار داشت: نشان عکس سال مطبوعاتی ایران به صورت هیات مدیره ای برگزار و تصمیمات جمعی گرفته می شود و تلاش بر اینست که بهترین نمود و عملکرد را داشته باشیم. ۲۸ مردادماه مراسم افتتاحیه یا اهدای نشان مطبوعاتی را در فرهنگستان هنر برگزار می نماییم. مجموعه فرهنگستان و صبا قبول زحمت کردند و امیدواریم در سال های آتی هم این مراسم و رویداد را در اینجا داشته باشیم.
ابوالفضل نسائی دبیر ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران هم ضمن تسلیت درگذشت بابک برزویه، در رابطه با آثار رسیده و بخش های این دوره نشان بیان نمود: سال جاری ۳۴۷ عکاس در چارچوب ۲۱۷۵ تک عکس و مجموعه عکس در چارچوب های خبری، مستند، مستند اجتماعی و ورزشی به رقابت می پردازند. این دوره، پروژه های دراز مدت به نشان افزوده شد. همینطور بخش مدیای ما سال جاری استقبال بیشتری شد و ۲۶ مدیا از ۳ تا ۱۰ دقیقه به رقابت پرداختند.
وی همینطور به برگزاری کارگاه ها و نشست های تخصصی این دوره نشان اشاره نمود و اظهار داشت: پس از افتتاحیه و معرفی برگزیدگان نشان، در صددیم نشست های تخصصی عکاسی مستند اجتماعی و داستان های بصری را برگزار نماییم که در سینماتک فرهنگستان هنر انجام خواهد شد.
محسن سلیمانی سرپرست موسسه فرهنگی هنری صبا فرهنگستان هنر هم در ادامه نشست، یاد و خاطره حبیب الله صادقی، امیرهوشنگ ابتهاج و بابک برزویه را گرامیداشت و اظهار داشت: این افتخار را دارم که عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی هم باشم و اینجا شما بعنوان میهمان حضور ندارید و امیدوارم تا آن زمان که اینجا هستم، نشان عکس سال مطبوعاتی را همین جا به خوبی بزگزار کنید. یکی از مهجورترین انجمن هایی که بین عکاسان در سالهای اخیر دیدیم، انجمن عکاسان مطبوعاتی است که بین شان مشکلات کمتری وجود دارد. مهجوریت این انجمن به قدری است که حتی نتوانستند به جایگاه اصلی خودشان برسند و زحمات آنها هم کمتر دیده شده است و بنا بر این به اندازه وسعم تلاش می کنم بخشی از آثارشان دیده شود.
سعید صادقی هنرمند عکاس پیشکسوت هم در این جلسه با انتقاد از وضعیتی که به سبب شرایط اقتصادی و سیاسی دچارش هستیم، اشاره نمود و اظهار داشت: ما درحال بازی با واژه ها هستیم و آوار سیاسی آنچنان ما را درگیر کرده که دیگر به درستی عملکردمان مشخص نمی باشد. عکاسی امروز ما در اعماق سیاسی قرار گرفته است که عملکرد ما مشخص نمی باشد. باید حاصل عکاسی مطبوعاتی و دیگر رویدادها مشخص باشد، همانطور که باید بدانیم عکاسی انقلاب چه حرکتی ایجاد کرد که تلویزیون و سینما نتوانستند کاری کنند. باید دغدغه مند به عکاسی نگاه نماییم تا تأثیر داشته باشیم و برای مثال چرا نباید سیف الله صمدیان را که هر سال جایزه عکس سال برگزار می نماید، نقد شود.
اسماعیل عباسی عکاس پیشکسوت هم اظهار داشت: نشان عکس سال مطبوعاتی ایران و نه یک مسابقه، بعنوان نوعی تجلیل و حرمت گذاشتن به حرفه خودمان می دانم. همینطور این نشان را بعنوان بهانه ای می دانم که خودمان به کار خودمان اعتبار می دهیم.
نسائی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در رابطه با داوری و معیارهای داوری آثار عکاسان مطبوعاتی اظهار داشت: ۵ داور شامل محمود کلاری، رضا معطریان، پیمان هوشمندزاده، علی آقاربیع و روح الله وحدتی طی ۲ روز وقت گذاشتند و آثار را داوری کردند. معیارهای داوری هم بگونه ای بود که تصاویر خبری و اجتماعی را انتخاب کردند و مسائلی که جدا از آن، تلاش هایی که عکاسان وقت و انرژی می گذارند.
وی اضافه کرد: سال جاری مثل سالهای قبل، از 2 نفر پیشگام عکاسی که توسط اسماعیل عباسی، محمد صیادصبور، سیدعباس میرهاشمی و فرهاد سلیمانی انتخاب کردند، تجلیل خواهیم کرد. همینطور از یکی از عکاسان خوب و باسابقه مطبوعاتی که ۱۸ سال عضو انجمن هم بوده، تجلیل خواهیم کرد.
در آخر نشست، پوستر ششمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با عکسی از علی خارا و با طراحی مرتضی فرج آبادی رونمایی گردید. این عکس از فجایع سال جاری در افغانستان و بعد از انفجار بمبی در این کشور ثبت شده است.
نمایشگاه آثار برگزیده ششمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران تا ۶ شهریور در موسسه فرهنگی هنری صبا برپاست. نشست ها و کارگاه های تخصصی عکس مطبوعاتی هم در سالن سینماتک فرهنگستان هنر انجام خواهد شد.

1401/05/27
13:05:21
5.0 / 5
421
تگهای خبر: آثار , انجمن , بازی , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان