موزیک خوان Music Reader

نقاشی پاره شده کمال الملک متعلق به مردم ایران بود

نقاشی پاره شده کمال الملک متعلق به مردم ایران بود

موزیک خوان: «گربه و قفس قناری»؛ اثری منسوب به کمال الملک که در کاخ موزه گلستان نگهداری می شد و در مالکیت عمومی قرار داشت. این اثر که متعلق به تمام مردم ایران زمین بود، حالا بنا بر آنچه یک فعال گردشگری منتشر نموده، چنین گفته می شود که پاره شده است.


به گزارش خبرنگار بخش تجسمی ایسنا، این روزها کاخِ گلستان را شاید بتوان یکی از مکان هایِ کم فروغِ فرهنگی و هنری بواسطه شیوه مدیریت دانست؛ چونکه مدام خبرهایی نگران کننده از این موزه درباب وضعیت آثار هنری به گوش می رسد.

چندی پیش بود که خبرِ به سرقت رفتن تابلویِ چهره یِ مظفرالدین شاه بعد از بررسی دفاتر قدیمی تر اموال کاخ گلستان تایید شد. درباره ی این ماجرا اظهارنظرهای مختلفی عنوان شد که مهم ترین آنها ادعاهایی درباره ی امکانِ بازگرداندنِ این اثر به کشور، از طریقِ شکایت بود.
قبل از آن هم در سال ۹۹ خبر گم شدن آلبوم عکس ناصرالدین شاه در موزه کاخ گلستان تهران، نگاه ها را به خود جلب و انتقادها را متوجه این بخش کرده بود.

اما زمان زیادی از انتشار این خبرها سپری نمی گردد که حالا خبری در خصوص پاره شدن اثری با عنوان «گربه و قفس قناری» منسوب به کمال الملک انتشار یافته است. آرش مودی، فعال گردشگری بدنبال بازدیدی که بتازگی از کاخ گلستان داشته، این خبر را منتشر نموده و احتمال داده است: «شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده است.»!

از دامنه یِ ادامه دارِ انتشار اخبارِ این چنینی در کاخ گلستان که گذر نماییم، اما باید به این پرسش اساسی پاسخ دهیم که اساسا «گربه و قفس قناری» چطور متعلق به تمامِ مردم ایران شمرده می شود و ارزشِ آن در بازار هنر چقدر تخمین زده می شود؟

چرا اثرِ کمال الملک متعلق به همه مردم ایران است؟

«گربه و قفسِ قناری» نام اثری منسوب به کمال الملک است که با تکنیک رنگِ روغن روی بوم و در سال ۱۳۰۸ توسط این نقاش خلق شده است. این اثر هنری دوبعدی که در نگاره زیر دیده می شود، باتوجه به تاریخ درگذشتِ پدیدآورنده آن (۱۳۱۹) یا تاریخ انتشارش، اکنون در سراسر جهان در مالکیت عمومی قرار دارد و استفاده از آن آزاد است.
«گربه و قفسِ قناری»، اثری منسوب به کمال الملک


منبع:

1401/06/26
10:34:03
5.0 / 5
459
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , گردشگری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳