موزیک خوان Music Reader
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان مطرح كرد:

لزوم توجه به قدرت تربیتی شعر

لزوم توجه به قدرت تربیتی شعر

موزیک خوان: موزیک خوان: لرستان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اعلان اینکه رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر ما کمرنگ شده است بر لزوم تقویت رسالت قدرتمند تربیتی شعر و ادب از طرف شاعران تاکید کرد.


احمدی در دومین نشست ادبی «شهریار غزل» به مناسبت گرامی داشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، برگزار شد، با گرامی داشت روز شعر و ادب فارسی و ضمن اشاره به این که خداوند متعال، انسان را به زیور بیان و زینت کلام آراسته می کند، اظهار نمود: کسانی که صاحب کلام و بیان و قدرت ماورایی بیان هستند، جایگاه ارزشمند، فاخر و فرهیخته ای دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اظهار داشت: بارها در جمع هنرمندان و فرهیختگان عرض کرده ام حضور در کنار اصحاب فرهنگ، هنر، بخصوص اصحاب شعر و ادب، پارادوکسی است که سبب می شود در اوج گرفتاری و دغدغه های اداری، چالش ها به فراموشی سپرده شوند.
احمدی، استاد شهریار را اعجوبه ای در غزل معاصر دانست و اضافه کرد: استاد شهریار یاد و خاطره ای همچون سعدی و حافظ را زنده کرده است و افتخار داشتیم در عصر و زمانی نفس بکشیم که استاد شهریار نفس کشیده اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه بنا بر رصد و تحقیقات، توجه به رسالت تربیتی شعر و ادب در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند تقویت است، اضافه کرد: از جامعه شعر و ادب استان درخواست می شود، به مدد و یاری این اداره کل بیایند و این وظیفه و رسالت را باردیگر رونق و توسعه دهند.
وی ادامه داد: تربیت، انتقال آگاهی، بینش و خرد است و این موارد همچون گنجی در اختیار استادان و مربیان و شاعران قرار دارد و باید آنها را با بیانی شیوا به مردم انتقال دهند؛ ازاین رو لازم است شاعران لرستانی نگاهی به شعر تربیتی داشته باشند و قدرت تربیتی شعر را مد نظر قرار دهند.
احمدی ضمن اشاره به این که در کتاب ها، قدرت تربیتی قرآن سرآمد و خارق العاده است، اضافه کرد: یکی از معجزات تربیتی قرآن، بیان و قدرت نفود در جان ها است؛ شاعران هم از قدرت نفوذ برخوردار هستند؛ ازاین رو لازم است با استفاده از این رسالت، این قدرت را به شعر برگردانید و کنار انتشار مجموعه اشعار، دیوان، قطعات شعر، شعر تربیتی هم سروده شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ضمن اشاره به این که در خیلی از مصرع و بیت شاعران بزرگ، نکات تربیتی، حکمت، تقوا، قدرت بازدارندگی و... به خوبی نشان داده شده است، اظهار داشت: پیشنهاد می شود، صاحب نظران و انجمن های شعر در استان، جشنواره یا مسابقه ای در حوزه شعر تربیتی برگزار کنند.
وی ادامه داد: رسالت و کارکرد شعر در ادبیات معاصر، کمرنگ شده و لازم است این رسالت تربیتی قدرت مند شعر و ادب را برگردانند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در راه این بازگرداندن آمادگی دارد که حمایت های لازم در برگزاری جشنواره ها، چاپ کتاب و یا اطلاع رسانی ها را انجام دهد.منبع:

1401/06/30
21:47:56
5.0 / 5
406
تگهای خبر: انجمن , جشن , جشنواره , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴