موزیک خوان Music Reader

موزه سازمان سیا

موزه سازمان سیا

موزیک خوان: موزه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در راهروهای مقر این سازمان در ویرجینیا - در صورتیکه هنوز به روی عموم بسته است- تعدادی از مصنوعات تازه از طبقه بندی خارج شده مربوط به داستانی ترین عملیات های این آژانس جاسوسی از زمان تاسیسش در 75 سال پیش را به نمایش گذاشته است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مهم ترین اثر این نمایشگاه، ماکت کوچکی در مقیاس ۳۰.۵ سانتی متر از مجتمعی در کابل، پایتخت افغانستان است که از آن برای اطلاع رسانی به جو بایدن، رییس جمهور آمریکا قبل از حمله پهپادی که درست دو ماه پیش جان ایمن الظواهری، رهبر القاعده را گرفت، استفاده شد.
ژانل نیسس، معاون مدیر این موزه اظهار داشت: خیلی غیرمعمول است که چیزی به این سرعت از حالت طبقه بندی بیرون رود.
نیسس که روز شنبه برای راهنمایی رسانه ها در تور بازدید از نمایشگاه بازسازی شده به رابرت بایر، مدیر این موزه پیوسته بود، اضافه کرد: ما از مصنوعاتمان برای گفتن داستان هایمان استفاده می نماییم. این راهی است برای صادقانه و شفاف بودن در مورد سیا، که گاهی اوقات دشوار است.
این آثار که تعدادی از آنها بصورت آنلاین قابل مشاهده می باشد، قسمتی از یک تلاش وسیع تر برای بسط اطلاع رسانی عمومی و استخدام توسط این آژانس محرمانه و مخفی است که در بعضی جاها به خاطر رسوایی هایش بیشتر شناخته شده است تا به خاطر موفقیت های اطلاعاتی اش.
مقامات سیا غالبا می گویند که موفقیت های این آژانس محرمانه و مخفی است اما ناکامی هایش گاهی اوقت عمومی و علنی می شود.
کوشش های اطلاع رسانی شامل راه اندازی نخستین پادکست عمومی سیا در اوایل هفته گذشته است که در آن ویلیام برنز، مدیر سازمان سیا اظهار داشت که این آژانس بدنبال "ابهام زدایی" از کار خود در زمانی است که "اعتماد به نهادها خیلی کم شده است".
صدها اثر این موزه که تعدادی از آنها از دهه ۱۹۸۰ میلادی در معرض نمایش گذاشته شده اند، همگی از حالت طبقه بندی خارج شده اند. بگفته نیسس، سیا هر از گاهی تعدادی از این آثار را به کتابخانه های ریاست جمهوری و دیگر موزه های غیرانتفاعی قرض داده است.
یکی دیگر از آثار این موزه تفنگ کلاشنیکفی است که توسط اسامه بن لادن در شبی که تفنگداران دریایی آمریکا وی را در حمله ای به مجتمع مسکونی اش در ابیت آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱ میلادی کشتند، حمل شده بود. همین طور یک کت چرمی که به همراه صدام، دیکتاتور سابق عراق در زمان دستگیری اش در سال ۲۰۰۳ میلادی کشف شده بود، در میان آثار این موزه به چشم می خورد.
در این نمایشگاه آثار دیگری از یونیفورم های پروازی که خلبانان جنگنده های جاسوسی یو-۲ و ای-۱۲ در دوران جنگ سرد می پوشیدند تا زین هایی با قاب چوبی شبیه به آنهایی که اعضای تیم آلفای سازمان سیا کمی بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در جریان عبور از مناطق کوهستانی افغانستان پشت اسب هایشان می گذاشتند، به معرض نمایش گذاشته شده اند.
هیچ یک از این آثار که همه آنها به عنوان اموال و دارایی های موروثی دولت آمریکا تلقی می شوند، قیمت گذاری نشده اند.
نیسس اظهار داشت: موزه ما دایر است. اینجا جایی است که پرسنل ما می توانند از موفقیت ها و شکست هایمان درس بگیرند.1401/07/04
11:24:47
5.0 / 5
390
تگهای خبر: آثار , كتاب , مد , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵