موزیک خوان Music Reader

كرونا نوای خرم را به تعویق انداخت

كرونا نوای خرم را به تعویق انداخت

مدیر جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم) از برگزاری هفتمین دوره این رویداد موسیقایی در سال 1400 در راستای اقدامات پیشگیرانه در مقابل شیوع بیماری كووید 19 آگاهی داد.


بردیا صدرنوری آهنگساز، نوازنده و مدیر برگزاری جشنواره و جایزه موسیقی نوای خرم با اعلان اینکه هفتمین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۹ برگزار نمی گردد، توضیح داد: باتوجه به شرایط ناشی از بیماری کووید ۱۹ و عدم امکان برنامه ­ریزی برای اجراهای صحنه ه­ای و گروهی بخش رقابتی، هفتمین جشنواره و جایزه همایون خرّم در سال ۱۴۰۰ برگزار می­ شود.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای برگزاری هفتمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم ۷) طبق روال سنوات پیش، بعد از اتمام جشنواره ششم شروع شد. اما شرایط روز جامعه ناشی از بیماری کووید ۱۹ و نیز آثار منفی آن بر کیفیت برگزاری جشنواره شرایطی را فراهم ساخت که این دوره از جشنواره را به سال آینده موکول نماییم.
وی اضافه کرد: بخش اصلی و مهم جشنواره نوای خرّم، بخش رقابتی و اجراهای صحنه­ ای کودکان و نوجوانان برای اجرای حضوری در مقابل داوران جشنواره و مخاطبین است که هر ساله با حضور پرشور هنرآموزان، خانواده ­ها­، مدرسان موسیقی، مسئولان آموزشگاه های موسیقی و نیز علاقمندان طی ۴ تا ۸ روز در تهران برگزار می­ شود. اما با وضعیت کنونی و پیش­ بینی­ ها در مورد وضعیت چند ماه آتی بیماری کووید ۱۹، برنامه­ ریزی برای اجراهای حضوری و صحنه ه­ای نا ممکن به نظر می­ رسد.
کمااینکه در مجوز صادره از طرف دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری برنامه های مربوط به جشنواره در زمان مقرر، مشروط به تصمیم و مجوزهای ستاد ملی مبارزه با کرونا شده است. از طرفی باتوجه به زیرساخت­ های فنی موجود و کیفیت اینترنت و به تبع آن کیفیت صدا و تصویر، امکان اجرای زنده (لایو) و داوری همزمان به صورت جدی و با کیفیت مناسب، امکان­ پذیر نیست.
وی اضافه کرد: بخش مهم دیگری از جشنواره نوای خرّم، بخش اجراهای گروهی و اجراهای آموزشگاهاست که از دستاوردهای پرارزش جشنواره به شمار می ­رود و بواسطه آن هر ساله گروهای موسیقی بسیاری در رده سنی کودک و نوجوان به صورت آزاد، آموزشگاهی یا در مدارس تشکیل می ­شود. بدین سبب باتوجه به شرایط موجود، امکان تجمیع و تمرین گروها در فضاهای سربسته و آموزشگاهی بسیار دشوار و خطرپذیر است که ستاد جشنواره به هیچ وجه تمایل ندارد که به انگیزه شرکت در جشنواره، اسباب این دورهمی را فراهم نماید. کما اینکه برگزاری جشنواره بدون این بخش هم مغایر اهداف جشنواره در تشویق هنرآموزان به تشکیل گروه و انجام فعالیت­ های موسیقایی گروهی است.
صدرنوری اظهار داشت: باتوجه به تمامی موارد اشاره شده، ستاد جشنواره به این جمع بندی رسید که برای حفظ سلامتی هنرآموزان، خانواده ­ها و مدرسین موسیقی، هفتمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرمّ ۷) را به سال ۱۴۰۰ موکول نماید. به امید آنکه با الطاف الهی تا آن زمان شرایط برگزاری یک جشنواره با کیفیت در حد و اندازه موسیقی اصیل و ملی ایران و نام استاد همایون خرّم فراهم گردد.
مدیر جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم در بخش پایانی صحبت های خود اشاره کرد: ستاد جشنواره برای حفظ ارتباط با هنرآموزان، اعضای گروه ­های موسیقی و آموزشگاه­ های شرکت کننده در دوره ­های پیشین جشنواره بعنوان اعضای فعلی خانواده نوای خرّم و نیز برای جذب اعضای جدید در این خانواده بزرگ، برنامه ­هایی را تدارک دیده است که به مرور بوسیله درگاه های موسسه فرهنگی و هنری رادنو اندیش و جشنواره نوای خرّم و صفحه اینستاگرام نوای خرّم اطلاع رسانی خواهد شد.
جشنواره و جایزه همایون خرّم، همچون رویدادهای موسیقایی بخش خصوصی است که هر ساله با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» با مدیریت بردیا صدر نوری برگزار می گردد.
در این جشنواره غیر دولتی نوازندگان تمامی سازها، خوانندگان و همین طور گروه های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی کلام استادان موسیقی ایران که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک خوانی، تک نوازی، هم خوانی، هم نوازی و گروه نوازی شرکت می کنند.


1399/05/11
15:05:23
5.0 / 5
1322
تگهای خبر: آثار , آموزش , اینترنت , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵