موزیک خوان Music Reader

حافظ شاعری که موسیقی می دانست و در موسیقی ماندگار شد

حافظ شاعری که موسیقی می دانست و در موسیقی ماندگار شد

به گزارش موزیک خوان، زمانی که نام حافظ به میان می آید، حتی اگر اهل گوش سپردن به موسیقی اصیل ایرانی هم نباشید، شاید ناخودآگاه اشعار معروف این شاعر را که در چارچوب موسیقی اجرا شده اند به یاد بیاورید؛ اشعاری همچون «سرو چمان»، «یوسف گم گشته»، «پادشه خوبان»، «اسرار عشق» و «یار دلنواز» و «رسید مژده که آمد بهار».


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، «حافظ»، شاعری است که نامش به گوش هر ایرانی آشنا است و دیوان اشعار وی در اغلب خانه های ایرانی یافت می شود. این شاعر نام آشنای ایرانی، چنان در فرهنگ و زندگی مردمان ایران زمین رخنه کرده است که هر کدام از ما حداقل یک بیت از او را حفظ هستیم، چه بسا که حتی ندانیم شعر از کیست.
گفته می شود حافظ علاوه بر آنکه شاعری پرآوازه بود، به موسیقی هم اشراف کاملی داشته است. او همانطور که از نامش پیداست، بنا بر روایت های موجود، قرآن را به چهارده روایت مختلف از حفظ بوده است. حال از آنجاییکه قرآن دارای نظم آهنگ واژگانی و سجع است، اعتقاد بر اینست کسی که به این تعداد روایت قرآن را از بر بوده است، به دستگاه ها، آوازها و گوشه ها هم تسلط دقیقی داشته است.
چه بسا که حافظ در اشعار خود از کلمات و اصطلاحاتی چون «پرده، دستان، نغمه، نوا، قول، مقام، راه، فرود، ضرب، اصفهان، عراق، بم، زیر» بهره برده است و به کار بردن این کلمات در محل مناسب، خود می تواند دلیلی بر تسلط حافظ به موسیقی باشد.
یکی دیگر از دلایلی که میتوان به تسلط حافظ به موسیقی نسبت داد، استفاده او از نام آلات موسیقی در اشعارش است؛ نام سازهایی همچون «دف، چنگ، رباب، عود، نای، طبل، ناقوس و کرنا».
حال بر این اساس گفته می شود که وزن و قافیه اشعار حافظ همچون اشعار مولانا و سعدی در دل خود دارای ریتم است و به همین جهت راحتتر میتوان از آن در کار موسیقایی استفاده نمود. البته حافظ همچون مولانا و سعدی، از شهرت بسیاری هم در میان دیگر شعرا برخوردار می باشد و شاید همین شهرت و البته استفاده های هنرمندان مطرح موسیقی از اشعار این شاعر، این جسارت و جرات را به سایر هنرمندان هم داده باشد که آنها هم بهره بیشتری از آثار این سه شاعر کهن ایرانی ببرند. از طرفی زبان ساده و قابل فهم تر او برای عامه مردم هم می تواند دلیل دیگری جهت استفاده از اشعار این شاعر، در آثار موسیقایی باشد.
البته می گویند که استفاده ی حافظ، از واژه های یک سیلابی و دوسیلابی، امکان تلفیق شعر و موسیقی را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده است که با هرگونه تغییر ساختاری در موسیقی کلاسیک ایران، قابلیت تلفیق دارد.
باید بر این نکته تاکید داشت که این به کارگیری واژه های یاد شده و مانند آن، مطلقا به ذوق موسیقایی سراینده بازگشت می کند؛ تاحدی که این تفکر به ذهن راه می یابد که احیانا حافظ خود غزلیات خویش را می خوانده و یا به خوانندگان زمان خود می سپرده و بعد از تلفیق، احیانا تصحیح هم انجام می داده است.
به هر جهت، در موسیقی ایرانی، خواننده های خیلی از محمدرضا شجریان و شهرام ناظری گرفته تا حتی خوانندگان پاپ مانند حجت اشرف زاده، از اشعار این شاعر پرآوازه ی ایرانی، بهره جسته اند، چه بسا که هنرمندانی مانند شجریان با آواز خود اشعار این شاعر ایرانی را به دل جامعه بردند و مردم را با آن مأنوس کردند.
منبع:

1401/07/21
13:33:05
5.0 / 5
398
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
موزیک خوان