موزیک خوان Music Reader
وزیر فرهنگ:

در یک دهه اخیر وضعیت حوزه فرهنگ نسبت به اقتصاد اسف بارتر است

در یک دهه اخیر وضعیت حوزه فرهنگ نسبت به اقتصاد اسف بارتر است

به گزارش موزیک خوان، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ساماندهی هزینه کرد و بودجه فرهنگی دستگاه ها در اولویت وزارت فرهنگ قرار دارد، تصریح کرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی باید در جایگاه قرارگاه فرهنگی کشور قرار بگیرد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایش ملی «منطق بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور» بامداد شنبه، ۲۳ مهرماه با حضور رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولان فرهنگی کشور در سالن همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنان خود ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در اولین دیدار با اعضای دولت سیزدهم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در طلیعه فعالیت دولت مردمی در جمع اعضای هیات دولت مفاد مهمی را در حوزه بازسازی حکمرانی کشور مطرح نمودند ایشان در این دیدار فرمودند در همه حوزه ها احتیاج به بازسازی انقلابی با شیوه و منطق انقلابی که عقلانی و فکورانه است، احساس می شود.
وی در ادامه اظهار داشت: ایشان در این دیدار به صورت ویژه به مباحث فرهنگی پرداختند و سه بخش را مورد توجه قرار دادند که شامل بخش عمومی فرهنگ و به تعبیر همیشگی ایشان «فرهنگ به مثابه هوایی که تنفس می کنیم»، بخش در ارتباط با ابزارهای فرهنگی همچون سینما، تئاتر و موسیقی که تاکید داشتند دولت جدید ساختارهای آنرا با حرکت ایجابی و تولیدی قوی به ریل انقلاب بازگرداند و با مسائل فسادبرانگیز مقابله کند؛ به این معنا که دولت در رویارویی با فساد این حوزه ها گرفتار لکنت نشود و سومین مورد هم توجه رهبر معظم انقلاب به ظرفیت های جبهه فرهنگی انقلاب و جوانان بود. در این معنا که دولتی که با شعار مردمی بودن و مردمی سازی فعالیت خویش را آغاز کرده، توجه ویژه ای به جبهه فرهنگی انقلاب داشته باشد.
وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از آغاز فعالیت دولت مردمی در حوزه مدیریت فرهنگی با همکاری رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، تجارب گذشته را به اشتراک گذاشتیم و دبیرخانه ای را با حضور دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تشکیل دادیم. در آن مقطع فراخوانی عمومی در سطح کشور اعلام کردیم و نمایندگان این نهادها با حضور در خیلی از کلانشهرها، نشست هایی را با فعالان جبهه فرهنگی انقلاب و همه دغدغه مندان عرصه فرهنگ برگزار کردند و در بررسی نگاههای فرهنگی کشور، همه آثار تولیدی شامل کتاب، فیلم و مجموعه همایش های چهار دهه گذشته در کنار سخنان اندیشمندان حوزه فرهنگ مورد توجه قرار گرفت.
او اضافه کرد: در جریان احصا دیدگاه ها و جمع بندی رویکردها، رهبر معظم انقلاب حکم شورایعالی انقلاب فرهنگی را صادر فرمودند و در این حکم مبحث بازسازی و بازبینی فعالیتهای شورایعالی به مثابه قرارگاه فرهنگی کشور را مطرح فرمودند. متعاقب این حکم بیشتر از شش ماه جلسات اصلی شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست آقای رئیس جمهور، بدون وقفه و به صورت جهادی برگزار شد و تمامی دستاوردهای دبیرخانه را در اختیار شورایعالی قرار دادیم تا در بازسازی مجدد راس سیاست گذاری و راهبری فرهنگی کشور مورد توجه قرار گیرد همینطور مقام معظم رهبری در رابطه با مجموعه نتایج بدست آمده نکاتی را مطرح فرمودند و محصول نهایی در دستور کار قرار گرفت تا بتوانیم در این حوزه گامی به جلو برداریم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: هر فعالیت تازه ای در زمینه بازسازی ساختار فرهنگ و هنر نیازمند صدمه شناسی جدی از وضعیت فعلی است. از همان زمان که برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی عرضه شد در جمع اعضای کمیسیون ها عنوان شد که مشکل حوزه فرهنگ را تنها در این نقیصه که تحت عنوان «تعدد ساختارها و نهادهای فرهنگی» مطرح می شود، جستجو نمی نماییم.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در یک دهه اخیر، حوزه فرهنگ دستخوش تحولی شده که بدون توجه به آنها نمی توان به بازسازی ساختارهای فرهنگی اندیشید بعنوان نمونه اگر در حوزه اقتصاد مجموع تحولات نمایانگر رشد حدود صفر است که مورد انتقاد بسیاری قرار می گیرد در حوزه فرهنگ اوضاع بدتر است چونکه در اقتصاد میتوان با استفاده از شاخصهای کمی، وضعیت موجود را سنجید اما بررسی های تفصیلی بنده بعنوان یک کارشناس فرهنگی و معلم دانشگاه نشان داده است وضعیت حوزه فرهنگ نسبت به اقتصاد اسف بارتر است.
او با اشاره به اینکه در طول یک دهه گذشته اقتصاد فرهنگ حکمرانی به شدت تضعیف شده و مدیریت فرهنگی از جانب حاکمیت صدمه دیده است، اظهار داشت: همه اختلافات ما با نگرش لیبرالی به اداره جامعه در ارتباط با این نکته است که معتقدیم دولت در حوزه فرهنگ مسئولیت دارد. در واقع نقطه افتراق با رویکرد لیبرالی همین نکته است. در مقایسه با رویکرد لیبرالی به مدیریت فرهنگی، معتقد هستیم چونکه حاکمیت اسلامی مسئول فرهنگی جامعه است و باید مردم را به سمت سعادت، هدایت کند.
اسماعیلی اظهار داشت: اندیشمندان بزرگ از قرن سوم، از فارابی و امام محمد غزالی گرفته تا حضرت امام خمینی(ره) بعنوان پرچمدار تشکیل دولت دینی، همگی کار اول سیاست را سعادت مردم در دنیا و آخرت ذکر می کنند. ازاین رو حوزه فرهنگ از اولویت های اصلی حکمرانی دینی است اما با نگاهی به یک دهه گذشته درمی یابیم که میزان مداخله دولت در فرهنگ به معنای نظارت و تسهیل گری کاسته شده است بعنوان نمونه در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج، کل بودجه حوزه کتاب کشور حدود دویست و پنجاه میلیارد تومان بود و قدرت خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازار کتاب همان سال هشتاد میلیارد تومان بود؛ ازاین رو در آن سال می توانستیم با مدیریت فرهنگی، فضای مطلوب حاکمیت دینی در حوزه نشر را تقویت نماییم اما در مقایسه با سال هشتاد و پنج، در سال هزار و چهارصد حجم اقتصاد کتاب هشت هزار و پانصد میلیارد و قدرت خرید وزارت فرهنگ تنها سی میلیارد تومان بوده است یا مبحث فعالیت تلویزیون های خصوصی و اینترنتی که در سالهای گذشته محل بحث و تبادل نظر بود، اما در یک دهه گذشته به شکلی با حضور پلت فرم های نمایش اینترنتی راه اندازی و فعال گشته است.
وزیر فرهنگ افزود: مدیریت نمایش در صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد و همه مجموعه ها در حوزه حاکمیت مجموع اعتباراتشان به ۵۰۰ یا ۶۰۰ میلیارد تومان هم نمی رسد اما در بخش خصوصی چند هزار میلیارد تومان هزینه می شود و این یعنی این که اتفاق مهمی افتاده است. به عبارتی قواعد در این عرصه به هم خورده است.
وزیر فرهنگ تصریح کرد: طی یک سال قبل برنامه دولت در حوزه فرهنگی برنامه کاملی بوده است چونکه شخصیت آقای رئیس جمهور فارغ از جنبه اجرایی و اقتصادی بودن آن یک شخصیت فرهنگی و علمی است.
او با طرح این پرسش که «اگر بخواهیم فرمان رهبر انقلاب در بازسازی فرهنگی و مدیریت فرهنگی دولت را اجرایی نماییم چه اتفاقاتی باید بیفتد» اظهار داشت: اول از همه باید حداکثر هماهنگی در حوزه مدیریت دولتی و دستگاههای فرهنگی رخ بدهد در همین راستا ستاد هماهنگی فرهنگی دولت به دستور رئیس جمهور تشکیل شده است که شخصیت های حقیقی و وزرای دولت در آن عضو هستند و کارهای مهمی در جریان است.
وزیر فرهنگ تصریح کرد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه ایجاد مرکز پیوست نگاری فرهنگی عملا هر موضوعی که در دولت مطرح می شود مثل مسکن، حوزه صنعت و... در مورد پیوست فرهنگی آن پیگیری لازم را انجام می دهد.
او افزود: مبحث بعدی مساله بودجه است. در ساختار دولت با هزینه های بسیاری در مسائل فرهنگی، اجتماعی مواجه هستیم و سال قبل کار مهمی که در دولت مردمی به سرانجام رسید این مساله بود که در تبصره ۹ قانون برنامه و بودجه بند ز به مبحث بودجه حوزه فرهنگ توجه شده است از طرفی در همه بخش های دولتی طبق آئین نامه ای که به تصویب هیئت دولت رسید، سازماندهی هزینه و بودجه های فرهنگی دستگاههای دولتی بررسی می شود و از سال جاری هزینه های فرهنگی سازمان های بزرگ دولتی ضابطه مند خواهد شد. این اتفاق بزرگی در حوزه مدیریت فرهنگی کشور به حساب می آید.
اسماعیلی در ادامه به احیای مجدد شورای هنر در دوره جدید اشاره نمود و اظهار داشت: کار مهمی که در وزارت فرهنگ دولت مردمی اتفاق افتاده است، استفاده از ظرفیت ها در شورای هنر ذیل شورایعالی انقلاب فرهنگی است که جلسات این شورا هر دو هفته یکبار به طور منظم برگزار می گردد همینطور تغییر آئین نامه های اجرایی در این شورا به سرانجام خواهد رسید تا این شورا در جابجایی دولت ها گرفتار تحولات ساختاری نشود و از این ظرفیت برای حل مشکلات حوزه مدیریت فرهنگی هنری کشور استفاده گردد.
وی با اشاره به اینکه در دولت بنا بر اینست که مبحث مدیریت فرهنگی جامع و یکپارچه از راه ستاد هماهنگی فرهنگی دولت پیگیری شود، اظهار داشت: همه مباحث در ارتباط با موضوعات فرهنگی، اجتماعی توسط رئیس جمهور به این ستاد سپرده شده است و در همین مدت هم تصمیمات مهمی در این ستاد اتخاذ شده است که البته احتیاج به تقویت دارد.
اسماعیلی اظهار داشت: امروز در دولت یک عزم جدی وجود دارد که همه نیازهای زیرساختهای فرهنگی بررسی شود.
او افزود: در کنار مشکلات دهه قبلی، یکی از برکات مهم، رویش جبهه فرهنگی انقلاب در حوزه های مختلف فرهنگی بودیم و بعد از فتنه ۸۸ با مدیریت میدانی رهبری انقلاب این ظرفیت عظیم پدید آمد که در یک سال قبل در وزارت فرهنگ و ادارات مربوطه از این ظرفیت به بهترین نحو ممکن بهره برده ایم.
منبع:

1401/07/24
14:13:12
5.0 / 5
459
تگهای خبر: آثار , اینترنت , خرید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳