موزیک خوان Music Reader
در یك نشست مشترك عنوان شد؛

کوشش برای افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر

کوشش برای افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر

موزیک خوان: مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در دیدار با عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت افزایش بودجه این مجموعه برای حمایت بیش از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه تاکید نمود.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، در نشست سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر بخصوص در مبحث تخصیص بودجه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سید مجید پوراحمدی در نشست با سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این صندوق افتخار دارد که با تمام توان خود علیرغم مشکلات و تنگناهای مالی در جهت خدمات دهی به بیشتر از ۱۰۰ هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار اهتمام ورزد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین خدماتی که صندوق به جامعه فرهنگ و هنر عرضه می دهد خدمات بیمه ای در چارچوب بیمه تأمین اجتماعی و بیمه درمان تکمیلی است که با عنایت به اهمیت این دو حوزه بخش اعظم بودجه صندوق هم به این دو مقوله اختصاص داده شده است.
وی اظهار نمود: بیمه اعضای صندوق اعتباری هنر ذیل بیمه ی حرف و مشاغل آزاد سازمان تأمین اجتماعی تعریف می شود و بیمه شدگان به اختیار خود یکی از سه نر خ ۱۲، ۱۴ یا ۱۸ درصدی را انتخاب می کنند. به صورت میانگین بیشتر از ۶۰ درصد از حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۲۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) به صورت مستقیم از جانب صندوق (به نمایندگی از دولت) پرداخت می شود. از جانب دیگرتاکنون بیشتر از ۴۹ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار می باشند. صندوق هیچگونه محدودیتی در معرفی افراد حائز شرایط به سازمان تأمین اجتماعی ندارد مشروط براینکه منابع تخصیصی در زمان مقرر به این نهاد حمایتی پرداخت گردد.
مشاور وزیر ارشاد ضمن اشاره به خدمات بیمه درمان تکمیلی اظهار داشت: تسهیلات بیمه درمان تکمیلی در چارچوب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) برای تأمین بخش مهمی از هزینه های مازاد بر تعرفه های بیمه تأمین اجتماعی از جانب صندوق به اعضا و افراد تحت تکفل آنها عرضه می شود. بیشتر از ۴۲ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل آنها در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ زیر پوشش بیمه درمان تکمیلی قرارگرفته اند.
وی ضمن اشاره به افزایش کمی تسهیلات پرداختی به اعضا اظهار داشت: تسریع و سهولت در روند عرضه تسهیلات، حذف تضامین متعارف و پشتیبانی از کسب و کارهای فرهنگی و هنری صدمه دیده در بحران کرونا از مهم ترین برنامه های این صندوق از آغاز دولت مردمی بوده است بطوریکه از آغاز سال ۱۴۰۱ تابحال بیشتر از ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری به بیشتر از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از اعضا تخصیص داده شده است. همچنن قریب به ۵ میلیارد تومان تسهیلات کمک بلاعوض و درمان به اعضا پرداخت شده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به طرح شمیم و جوانه به عنوان یکی از طرح های نوین صندوق اعتباری هنر در جهت جوان سازی جمعیت یادکرد و اضافه کرد: از آغاز اجرای طرح (مهرماه ۱۴۰۰) به ۶۳۰ نفر از اعضا در چارچوب طرح جوانه (فرزندآوری) و ۳۱۵ نفر در چارچوب طرح شمیم (ازدواج) مبلغ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بدون بهره تعلق گرفته شده است. از نکات قابل توجه طرح آن است که اگر پدر و مادر فرزند هر دو از فعالان فرهنگ هنر بوده وعضو صندوق محسوب شوند، مبلغ ۱۰ میلیون تومان تقدیم می شود.
پوراحمدی با بیان مشکلات و تنگناهایی که در روند عرضه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر وجود دارد، اظهار داشت: اغلب اعضای صندوق در کمترین سطح درآمدی هستند و در تأمین نیازهای معیشت خود گرفتار مشکل هستند. براین اساس نیاز است تا همه نهادهای دست اندرکار با همراهی و همکاری یکدیگر برای پشتیبانی از این قشر گام برداریم. البته دکتر اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز شروع دولت سیزدهم با وجود تمام محدودیت ها، تمام تلاش خویش را برای پشتیبانی از اصحاب فرهنگ و هنر به کار بست و با مساعدت دولت، کمک های خوبی برای جبران خسارت های ناشی از شیوع کرونا انجام شد.
پوراحمدی در انتها اظهار داشت: صندوق در جهت تحقق برنامه های خود در تلاش است با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی و با افزایش بودجه صندوق، گامی بلند در جهت رفع دغدغه های هنرمندان بردارد.
قاضی زاده هم در این جلسه اظهار داشت: تلاشهای صندوق اعتباری هنر برای عرضه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر کشور قابل تقدیر است. خوشبختانه این صندوق مسیر رو به رشدی را طی می کند و بعنوان یکی از موفق ترین نهادهای حمایتی کشور شناخته می شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: فرهنگ از مهم ترین مسائل کشور ماست بنابراین مسؤلان توجه ویژه به این مقوله دارند. حل مشکلات فعالان حوزه فرهنگ و هنر هم یکی از اولویت های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است. تلاش می نماییم با تقویت بنیه مالی صندوق، مشکلاتی که در راه خدمات دهی به اعضا وجود دارد مرتفع شود.

1401/08/15
10:22:34
5.0 / 5
392
تگهای خبر: بیمه , خدمات , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
موزیک خوان