موزیک خوان Music Reader
موسیقی نواحی پانزدهم در آینه مهر؛

واژه های پرکاربرد در موسیقی تالش بررسی گردید

واژه های پرکاربرد در موسیقی تالش بررسی گردید

موزیک خوان: دومین نشست پژوهشی سومین روز پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی با موضوع مقام های موسیقی تالشی و ابهام زدایی از واژگان پرکاربرد اجرا شد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «مقام های موسیقایی تالشی و ابهام زدایی از واژگان پرکاربرد» عنوان دومین نشست پژوهشی سومین روز پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بود که طی آن آرمین فریدی از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت.
وی در ابتدای صحبت های خود درباره ی موسیقی منطقه تالش اظهار داشت: ما در این عرصه جغرافیایی با حوزه وسیعی برخورداریم که ساختارهای موسیقایی متفاوتی با هم دارند. دراین بخش ۲ حوزه سازی و آوازی داریم که همچون سایر مناطق جغرافیایی کشور دربرگیرنده گونه های متفاوتی است. اما آنچه می خواهم درباره ی آن توضیحاتی را ارائه دهم بحث های مربوط به واژگان مربوط به موسیقی تالش است.
فریدی افزود: وقتی به منطقه تالش رفته و کارهای مطالعاتی ام را شروع کردم متاسفانه با فقدان اطلاعات روبه رو شدم اما کار را را شروع کردم و دیدم که خیلی از هنرمندان بهادار موسیقی کشورمان همچون استاد محمدرضا درویشی، هوشنگ جاوید و جهانگیر نصری اشرفی کارهای بسیار ثمربخشی را دراین زمینه انجام دادند. کارهایی که برای من مشتمل بر ارائه کارها و کارهایی شد که کمک قابل توجهی در زمینه های پژوهشی من کرد.
این پژوهشگر موسیقی نواحی ایران با ارائه جزییاتی از آوازها و نواهایی در رابطه با موسیقی تالش اظهار داشت: برای یافتن موضوع درست باید اشراف زیادی روی فرهنگ و انسان هایی که روی آنها داریم، داشته باشیم. من نیز تلاش کردم با این آگاهی کارها شروع کنم و به جستجوی واژه های مختلفی در این عرصه موسیقایی بپردازم که هرکدام برای نشان دادن عبارات موسیقایی استفاده می شده است.
فریدی با ارائه کلیدواژه ها و واژه های پرکاربرد در موسیقی تالش افزود: رویکرد ثبت و ضبط عملکردی است که تاثیر چندگانه در کارهای یک پژوهشگر برای تحقیق درباره ی موسیقی منطقه مورد نظر خود دارد ازسوی دیکر من متوجه شدم تنوعی که در موسیقی تالشی به وجود آمده به سبب آنست که ثبت نشده و طبیعت اجازه داده که این مقولات اجازه رشد داشته باشند. همین موضوع می تواند دربرگیرنده نکات مهمی باشد که می توانیم در زمینه موسیقی تالش به آن رجوع نماییم.
وی در ادامه این جلسه پژوهشی با ذکر مثال به ارائه نقطه نظرات خود درباره ی مقام های موسیقایی تالش پرداخت.


منبع:

1401/08/26
12:14:44
5.0 / 5
942
تگهای خبر: جشن , جشنواره , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
موزیک خوان