موزیک خوان Music Reader
به بهانه رونمایی از هنرمند واحد ۵ ؛

تصویر حبیب در واقع منعکس شد

تصویر حبیب در واقع منعکس شد

به گزارش موزیک خوان، هنرمند واحد ۵ مستندی در رابطه با زنده یاد حبیب الله صادقی از چهره های شاخص هنر انقلابی است که در شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت رونمایی شده است.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، مستند «هنرمند واحد ۵» به کارگردانی محمدصالح حجت الاسلامی و تهیه کنندگی حسین نشاطی یکی از مستندهایی است که در قسمت «خارج از مسابقه» شانزدهمین جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» روی پرده رفت.
این فیلم مستند روایتی از زندگی هنری و حرفه ای زنده یاد حبیب الله صادقی هنرمند نقاش است که مردادماه سال ۱۴۰۱ بر اثر سکته دارفانی را وداع گفت. این فیلم مستند با حضور نزدیک به بیست چهره مطرح هنری همچون محمدعلی نجفی، کاظم چلیپا، حسین خسروجردی، ناصر پلنگی، مرتضی اسدی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، عبدالحمید قدیریان، علی محمد شیخی، احسان آقایی و … به مرور ابعاد هنری و فعالیتهای هنرمند مطرح دهه های اخیر پرداخته است.
زنده یاد حبیب الله صادقی شخصیتی تأثیرگذار در هنر ایرانی و انقلابی معاصر دارد که تا به امروز کمتر به ابعاد مختلف فعالیتهای هنری او پرداخته شده است.
وفاداری منصفانه به یک شخصیت محبوب و صادق
سعید الهی تهیه کننده و کارشناس فرهنگی در یادداشت کوتاهی در رابطه با مستند «هنرمند واحد ۵» تاکید کرده است: این فیلم مستند، وجوه شخصیتی و هنری نقاش زبردستی را روایت می کند که در طول ۵ دهه از قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره در صدد شناخت انواع مکاتب و پدیده های هنری دنیا و بومی سازی آنها در جامعه پیرامونی خود بود. از محاسن و مزیت های حبیب الله صادقی فقید بعنوان یکی از علمداران هنر انقلاب، تلاش بی وقفه او تا آخرین لحظه حیات و فهم و درک او از جنگ های شناختی و ترکیبیِ مرسوم در این روزها بود؛ حتی خیلی بیشتر از مسؤلان و سیاستگذاران امر!
از نگاه الهی این مستند فارغ از وفاداری منصفانه به شخصیت محبوب و صادق آن هنرمند دانشگاهی، چهره قابل قبولِ علمی و هنری حبیب صادقی را چنان ساده ولی عمیق و اندیشمندانه به تصویر کشیده است که انگار مخاطب درحال تماشای خلق اثری مدرن و به روز و البته منطبق بر همه آموزه ها و وقایع دینی و ملی و محیطی خود است.
وی در ادامه نوشته است: باآنکه تولید این گونه مستندات پرتره و روایت مستقل فیلمساز از شخصیت اصلی فیلم در روشنگری نسل نوپای جامعه بشدت مورد نیاز است، لیکن اقناع سازی همه طیف ها بخصوص منتقدان برای حضور در مقابل دوربین باآنکه زمان بر و دشوار است ولی به غنا و باورپذیری اثر کمک شایانی می کند.

انتظار محسن اسلام زاده از تیم سازنده «هنرمند واحد ۵»
محسن اسلام زاده مستندساز در رابطه با فیلم مستند «هنرمند واحد ۵» به خبرنگار مهر اظهار داشت: روز اول جشنواره خیلی اتفاقی به سالن آمدم و فیلم «هنرمند واحد ۵» را دیدم؛ اوایل فیلم فکر نمی کردم فیلم اینقدر جدی باشد اما کم کم که پیش رفت و جلو رفتیم دیدم کار خیلی جدی است و به مسئله مهمی پرداخته است؛ حتی در حین نمایش فیلم به جستجو در رابطه با زنده یاد حبیب الله صادقی پرداختم تا اطلاعات بیشتری از این هنرمند پیدا کنم و بدانم زنده هستند یا خیر؛ چونکه حس و حال فیلم می گفت فوت شدند اما خواستم مطمئن شوم که در قید حیات هستند یا خیر. وقتی جستجو کردم که مردادماه سال جاری به رحمت خدا رفتند، تعجب کردم که چطور یک فیلمساز به شخصیتی که کمتر از ۵ ماه پیش به رحمت خدا رفته است، پرداخته و فیلمی مستند در رابطه با او ساخته شده و در جشنواره «سینماحقیقت» هم حضور دارد.
وی بیان نمود: مشخص بود که فیلم مقداری با سرعت جمع شده و بنابراین انتظار من از تیم تولید اینست که «هنرمند واحد ۵» بازمونتاژ شود و فضاسازی هایش بهتر شود. این فیلم نقاط عطف بسیاری دارد همچنان که در چند جای فیلم با آن گریه کردم. هرچند می دانم محدودیت هایی برای شخصیت پردازی داشته اند اما از نقاط قوت فیلم، مصاحبه با طیف ها و کاراکترهای مختلف و زیاد بود.
اسلام زاده اظهار داشت: حالا که فیلم این همه مصاحبه و تصاویر خوب و آرشیو قوی دارد، حیف است که بازمونتاژ نشود و کاری خوب در شأن این هنرمند پرارزش ساخته شود و مطمئنم که همین فیلم با کار مجدد، می تواند در جشنواره های دیگر هم حضوری مؤثر داشته باشد.

جای «هنرمند واحد ۵» در قسمت «شهید آوینی» خالی است
سعید نجاتی فیلمساز هم در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با این فیلم اظهار داشت: نکته ای که در ابتدا به نظرم می تواند مهم باشد اینست که جای این فیلم در قسمت مسابقه شهید آوینی خالی بود، چون که در قسمت «شهید آوینی» مقرر است شخصیت های مهم انقلاب را ببینیم و حبیب الله صادقی هنرمندی بود که کارهای فراوانی در رابطه با هنر ایرانی و انقلابی خلق کرده است و با احترام به نظر هیأت انتخاب، از این منظر واقعاً جای فیلم در قسمت مسابقه شهید آوینی خالی بود.
وی ضمن اشاره به پرداختن به شخصیت های مهم و تأثیرگذار قبل از مرگ، خاطرنشان کرد: بعد از دیدن این فیلم، برایم جای سوال بود که چرا از این هنرمند نقاش به این مهمی که این همه کار مهم و تأثیرگذار داشته، تا هم اکنون فیلمی ساخته نشده است اما با تمام اینها همین که یک فیلمساز بعد از فوت ایشان دست به ساخت چنین فیلمی زده جای امیدواری دارد اما کاش تا وقتی هنرمندان در قید حیات هستند، باید چنین اتفاقی همچون ساخت یک فیلم برایشان بیفتد.
نجاتی تصریح کرد: حبیب الله صادقی شخصیتی بسیار مهم و انقلابی است، کسی که تمام زندگی اش را برای هنر ایران گذاشته و این مورد خیلی مهم می باشد که فقط در چارچوب یک فیلم پرداخته شود.
وی در انتها اظهار داشت: در ساختار مستند هم نکته ای که وجود داشت، این بود که فیلمساز تمام تلاشش را برای پرداختن به این شخصیت کرده است. همینطور مشخص است با زمان محدودی که در اختیار داشته، بیشترین گستردگی را برای معرفی ابعاد شخصیت را به کار گرفته است.
«هنرمند واحد ۵» با موفقیت ظاهر شد
کامیار صادقی هنرمند نقاش و برادرزاده زنده یاد حبیب الله صادقی بعد از دیدن این فیلم اظهار داشت: کار خیلی خوب و پراحساسی بود، همینطور فکر می کنم اثری که حبیب دوست داشت از نظر شخصیتی و هنری از خود در جامعه به جای بگذارد، در مستند «هنرمند واحد ۵» با موفقیت منتقل شده بود؛ یعنی زنده یاد حبیب الله صادقی دوست داشت تلاش چهل ساله اش در مورد هنر انقلابی و ولایی بگونه ای به چشم بیاید که این فیلم مستند چنین تصویری از او می دهد.


منبع:

1401/09/25
11:52:38
5.0 / 5
510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱