موزیک خوان Music Reader
به آهنگسازی احسان جوكار؛

شاهنامه سوژه تولید یک آلبوم شد

شاهنامه سوژه تولید یک آلبوم شد

موزیک خوان: آلبوم به مدلول بسی به آهنگسازی احسان جوکار و خوانندگی علی انصاری در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایران طی روزهای اخیر در دسترس شنوندگان و علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار گرفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «به مدلول بسی» عنوان یکی از آلبوم های جدید در زمینه موسیقی ردیف دستگاهی است که طی روزهای گذشته با اشعاری از شاهنامه فردوسی آهنگسازی احسان جوکار و خوانندگی علی انصاری منتشر گردید.
تصنیف «داغ»، ساز و آواز «پرده اندر»، تصنیف «راز و نیاز»، ساز و آواز «به گُرم اندرون»، ساز و آواز «چادراز»، تصنیف «آزرم»، ساز و آواز «به مدلول بسی»، تصنیف «راز» قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.
حمید رویین تن نوازنده سه تار، امرالله نصراللهی نوازنده نی، کریم صفری نوازنده ویولن، عباس عباداللهی نوازنده تار، بم تار، دف، فرید زارع نوازنده تمبک و دف، حسن جباری نوازنده کمانچه، علی انصاری آواز، ماهتاب سپاهی همخوان، احسان جوکار آهنگساز و نوازنده سنتور گروه نوازندگان این آلبوم را می سازند.
احسان جوکار درباره ی آلبوم «به مدلول بسی» نوشته است: شاهنامه رشته استوار گردن بند زیبایی است که فرهنگ ملی ما بر گردن جهان افکنده است. همه ما گاه بهترین و بارورترین فرزندان هنری خودرا به دست افکاری برخاسته از آز و نیاز نابود می نماییم و البته در جوامع بشری بر همین مدار است.

در شرح بخش های مختلف این آلبوم آمده است؛
بخش نخست: نبرد رستم و سهراب و به خاک افکندن نارسیده ترنجش سهراب و راز نهانی مرگ؛ اگر تند بادی برآید ز کنج به خاک افکند نارسیده ترنج، آواز (پرده اندر) و تصنیف (داغ) در دستگاه شور و گردش ملودی به شاهنامه خوانی مقامی ممسنی و بویراحمدی.
بخش دوم: ساز و آواز (به گُرم اندرون) و تصنیف (آز و نیاز)، پندهای بوزرجمهر (بزرگمهر) به خسرو انوشیروان در دستگاه نوا و گردش ملودی به شاهنامه خوانی مقامی ممسنی و بویراحمدی.
بخش سوم: ساز و آواز (چادرِآز) و تصنیف (آزرم) در دستگاه همایون، کشته شدن یادگار منوچهر (نوذر) بدست افراسیاب و تصنیف آزرم شروع داستان سیاوش.
بخش چهارم: ساز و آواز (به مدلول بسی) و تصنیف (راز) در دستگاه چهارگاه، اولین بزم انوشیروان با دانایان و پند گفتن بوزرجمهر (بزرگمهر)، کینه و فتنه گرسیوز به سیاوش و تیره کردن دلِ خویش او افراسیاب.


منبع:

1401/12/09
12:25:07
5.0 / 5
356
تگهای خبر: زیبایی , فرهنگ , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
موزیک خوان