موزیک خوان Music Reader

نقاشی هایی که شما را شیفته امپرسیونیسم می کنند

نقاشی هایی که شما را شیفته امپرسیونیسم می کنند

به گزارش موزیک خوان، در طول تاریخ هنر جنبش های هنری مختلفی شکل گرفته اند. این جنبش ها از «باروک» گرفته تا «رمانتیسیسم»، بازتابی از دیدگاه های این مقطع از تاریخ هستند. در حوالی ۱۸۷۰ میلادی بود که سبک انقلابی جدید به نام امپرسیونیسم ظهور کرد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، جنبش نوآورانه «امپرسیونیسم» به کمک چهره های برجسته ای همچون «کلود مونه»، «کامی پیسارو»، «ادگار دگا» و «پیر آگوست رنوار» شکل گرفت با استانداردهای نقاشی آن زمان مغایرت داشت. هنرمندان امپرسیونیست به جای دنبال کردن رئالیسم، بر نور، حرکت و فضا در تصویرسازی زندگی روزمره خود تاکید داشتند. در نتیجه، آثار آنها لحظات زودگذری را ثبت کردند.
در ادامه بعضی از مشهورترین تابلوهای نقاشی که توسط استادان چیره دست این سبک خلق شده است را تماشا می کنید:

«طلوع خورشید» (۱۸۷۲) اثر «کلود مونه »


مونه در این نقاشی به طرز قابل توجهی منظره را بدون در نظر گرفتن جزئیات به تصویر کشیده است. او حرکت نور و آب و در واقع حرکت زندگی را با ضربات کوچک قلمو و رنگ به معرض نمایش گذاشته است. «مونه» نقاشی «طلوع خورشید» را در اولین نمایشگاه امپرسیونیست ها به نمایش گذاشت که نمایشگاهی مستقل به میزبانی هنرمندان آوانگارد پاریس بود.

«گهواره» (۱۸۷۲) اثر «برت موریسو»


«برت موریسو» یکی از سه زن بزرگ امپرسیونسیت بود. تابلو نقاشی گهواره به همراه «طلوع آفتاب» اثر «مونه» در اولین نمایشگاه امپرسیونیست سال ۱۸۷۴ به معرض نمایش گذاشته شد.

«زنی با چتر آفتابی» (۱۸۷۵) اثر «کلود مونه»


این تابلو نقاشی همسر مونه را در کنار پسرش در تپه ای سرسبز به تصویر می کشد. او صربات قلم مو را به نحوی در آسمان و زمین اعمال کرده است که فضای بادی خلق شود.

«ایستگاه سن-لازار»(۱۸۷۷) اثر «کلود مونه»


این تابلو نقاشی اولین مورد از ۱۲ تابلو نقاشی است که مونه در چارچوب یک مجموعه با سوژه ایستگاه قطار سن لازار در پاریس خلق کرد. این تابلو نقاشی یک قطار درحال حرکت را به همراه دود و بخاری که فضا را پر کرده اند به تصویر کشیده است.

«خیابان پاریس: روز بارانی» (۱۸۷۷) اثر «گوستاو کایبوت»


این تابلو نقاشی که در سال ۱۸۷۷ میلادی خلق شده است، یکی از تحسین شده ترین تابلوهای نقاشی «کایبوت» و یکی از مهم ترین آثار هنری امپرسیونیسم به حساب می آید.

«دختربچه ای روی صندلی آبی»(۱۸۷۸) اثر «مری کسات»


«ماری کسات» که به اندازه سایر نقاشان امپرسیونیست شناخته شده نیست، یکی از پیشگامان هنر مدرن به حساب می آید. او که در آمریکا متولد شده بود برای ادامه دادن حرفه نقاشی کردن به پاریس نقل مکان کرد. وی در این شهر با «دگا» و سایر امپرسیونیست ها آشنا شد و به جنبش آنها پیوست. «دختربچه ای روی صندلی آبی» یکی از موفق ترین آثار «کسات» است.

«حمام کردن کودک»(۱۸۹۳) اثر «مری کسات»


با تکامل پیدا کردن روند نقاشی کردن «کسات»، او بیشتر از هر چیز دیگر بر مبحث مادر و ارتباط با کودک تمرکز کرد. «حمام کردن کودک»، با عنایت به زاویه دید و ترکیب رنگ به کاررفته یکی از ماندگارترین آثار هنری «کسات» به حساب می آید.

«نیلوفرهای آبی و پل ژاپنی»( ۱۸۹۷–۹۹) اثر «کلود مونه»


از حوالی ۱۸۹۰ میلادی تا درگذشت مونه در سال ۱۹۲۶ میلادی، منبع الهام اصلی نقاشی های این هنرمند، برکه باغ ژیورنی، بخصوص نیلوفرهای آبی برکه بودند. «نیلوفرهای آبی و پل ژاپنی» تابلو نقاشی است که نگین باغ مونه یعنی پل چوبی ژاپنی که برفراز حوض نیلوفرهای آبی ساخته شده است را به تصویر می کشد.
منبع:

1401/12/24
13:21:27
5.0 / 5
343
تگهای خبر: آثار , مد , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان