موزیک خوان Music Reader
گزارش مهر از آیین اختتامیه؛

بالاترین های سحرخوانی ایرانیان

بالاترین های سحرخوانی ایرانیان

موزیک خوان: آیین اختتامیه مسابقه سحرخوانی ایرانیان هجدهم فروردین ماه با حضور مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرا شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، آئین اختتامیه جشنواره هنری «ماهور» با معرفی برگزیدگان اولین مسابقه سحرخوانی ایرانیان عصر روز جمعه هجدهم فروردین ماه با حضور غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا قزوه مدیر دفتر موسیقی و شعر و سرود سازمان صدا و سیما، علیرضا نادعلی نایب رییس کمیسیون فرهنگی و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، مهرداد باقری رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امیرحسین سمیعی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مهدی سالم مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، امیر عباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و تعدادی دیگر از میهمانان همچون محمد معتمدی، رضا مهدوی، عباس سجادی، همایون رحیمیان، سعید بیابانکی، و مدیران عرصه فرهنگ و هنر در تالار رودکی تهران اجرا شد.
در ابتدای این مراسم که اجرای آن به عهده نجم الدین شریعتی بود، در ابتدا تیزری با صدای سید محسن حسینی از اولین مسابقه سحرخوانی ایرانیان پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
قرائت یک بیانیه، شعر خوانی آقای مدیر و کارهایی که انجام شد
سیدمحسن حسینی خواننده و دبیر اولین مسابقه سحرخوانی ایرانیان در ابتدای این برنامه ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این رویداد موسیقایی بیانیه جشنواره را نیز قرائت و از انتشار یک آلبوم ویژه در قالب آثار منتخب این رویداد موسیقایی مذهبی آگاهی داد.
امیرعباس ستایشگر مدیرعامل انجمن موسیقی ایران هم در این برنامه ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری مسابقه سحرخوانی بیان کرد: واقعاً به حق بود که اقای سمیعی در اینجا برای این جشنواره صحبت کنند اما دستور و نوبت به من رسید. به هر حال فکر می کنم بغیر از خدمتگزاری که برای این جشنواره برای ما حاصل شد، حوزه مناجات خوانی و سحرخوانی از نکات مغفول جوزه موسیقی ردیف دستگاهی ما بوده که متأسفانه رو به افول و خاموشی گذاشته شد. بدین سبب وقتی آقای سمیعی پیشنهاد برگزاری این رویداد را به ما دادند بواسطه حمایت های معاونت هنری وزیر فرهنگ و مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد موفق شدیم میزبان دوستان در برگزاری مسابقه سحرخوانی باشیم و امیدوار هستم شرایط به شکلی باشد که این رویه بواسطه همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استمرار پیدا کند.
علیرضا قزوه شاعر و مدیر دفتر موسیقی، شعر و سرود سازمان صدا و سیما هم در بخش دیگری از این مراسم ضمن قرائت اشعاری از در منقبت ماه مبارک رمضان از دست اندرکاران مسابقه سحرخوانی رمضان تقدیر کرد.
لطفاً تا دیر نشده توجه به آئین های ماه رمضان را جدی تر بگیریم
غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز در هم در این مراسم اظهار داشت: وقتی آقای سمیعی به من اطلاع داد که سحری خوانی یا سحوری خوانی را می خواهند احیا کنند من خوشحال شدم و وقتی گفت در این مراسم سخنرانی کنم بی درنگ پذیرفتم چون فهمیدم یکی از گنجینه های ایرانی اسلامی را پیدا کرده و می خواهند این فرهنگ باارزش را بهتر و مؤثرتر به جامعه معرفی کنند. این یک نمونه از صدهزار فرهنگ ایرانی است که در ماه عبادت خدا و قرآن می تواند جلوه خاصی از فرهنگ خداپرستی باشد.
وی اضافه کرد: این ماه سرشار از آداب و سنت هاست که تنوع بسیاری هم دارند. این تنوع وقتی با تنوع مردم متقاطع می شوند آداب و سنت های زیادی از این پروسه متولد می شود که بسیار ارزشمندند. دراین ماه اقتضائات انضباطی الهی بیشتر و دقیق تر می شود. فرآیندی که در گذشته با توجه به این که رسانه ای وجود نداشت خیلی مشکل بود. در این راه خیلی ها از طبیعت استفاده می کردند تا در حوزه اوقات سحر و افطار زمان را بسنجند. در این چارچوب خیلی اوقات مردم خود همت کرده و کارهایی را انجام می دادند که از آن جمله می توان به مناجات خوانی، سحری خوانی و قرائت قرآن اشاره نمود که مولانا از آن به عنوان «سحوری» هم یاد می کند. راه دیگری که دراین زمینه وجود داشت بانگ سحری خوانی بود که مردم در کوچه و خیابان اعلام می کردند که نزدیک اذان بامداد است و دیگر مجالی برای خوردن غذا و نوشیدن آب نیست.

این پژوهشگر و نویسنده حوزه های مختلف فرهنگی و آموزشی با ارائه روایت های از آداب و رسوم مردم شهرهای مختلف در زمینه های مختلف مناجات خوانی و سحری خوانی بیان کرد: سحری خوانی یکی از دلپذیرترین آداب ماه رمضان بوده که در کنار مناجات دربرگیرنده پیشینه زیادی است. آن مواقع شنیدن صدای بلند در سحرها از ماذنه های مساجد زیاد غافلگیرکننده نبود. چون همه با این شیوه آشنایی کامل داشتند و مانند این دوران نبود که چنین فضایی ناآشنا باشد. این مقوله در زمینه شعر هم بسیار پررنگ بود و شاعرانی چون حافظ روی این مساله تمرکز زیادی می کردند. در این جهت شاعران دیگری هم بودند که توجه زیادی به موضوع سحرخوانی داشتند که از آن جمله می توان به وحدت کرمانشاهی اشاره داشت که استاد قاسم رفعتی روی این شعر مناجات بسیار زیبایی را خوانده است.
حدادعادل افزود: سحری خوانی و سحوری خوانی قسمتی از سنت های فرهنگ عامه دینی ما در ماه رمضان بوده و جا دارد پیش از این که آخرین سحری خوانان از این دنیا بروند به آنها توجه بیشتری نماییم. من امیدوار هستم اقدامات اخیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، انجمن موسیقی و دیگر مجموعه این آداب باارزش را از تاریخ به جغرافیا بیاورد تا ما بتوانیم استفاده های بیشتری داشته باشیم.
اجرای دو قطعه موسیقایی، شعر خوانی علی محمد مؤدب و معرفی برگزیدگان
پخش چند نماهنگ با حال و هوای متناسب ماه مبارک رمضان از بخش های مختلف آئین اختتامیه اولین مسابقه سحرخوانی ایرانیان بود که در فواصل مختلف برنامه پیش روی حاضران قرار گرفت. این در حالیست که اجرای گروه موسیقی «هور» با صدای سید محسن حسینی نیز از دیگر بخش های مراسم بود.
علی محمد مؤدب شاعر و مدیر مؤسسه فرهنگی شهرستان ادب و امیر علی اسفندقه شاعر هم در این بخش از برنامه چند قطعه شعر ویژه ماه مبارک رمضان را برای حاضران در برنامه اجرا کردند و بعد از آن یک قطعه موسیقایی نیز به شیوه «آکاپلا» به رهبری هادی آزرم برای حاضرات در سالن اجرا شد.
پس از اجرای این بخش ها و قرائت بیانیه هیأت داوران نوبت به اهدای جوایز برگزیدگان اولین مسابقه سحرخوانی ایرانیان رسید که اسامی آنها به ترتیب زیر اعلام شد:
بخش شایسته تقدیر (به ترتیب حروف الفبا): هادی حسن بیگی، حمید خزاعی
بخش برگزیدگان (به ترتیب حروف الفبا): هادی فیض آبادی، سید محمد هادی قاسمی، مهدی محمدی
بخش تجلیل و سپاس: محمد معتمدی برای تولید آلبوم «مناجات خوانی»
علیرضا نادعلی سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران هم در بخش تجلیل از محمد معتمدی اظهار داشت: به عنوان شنونده موسیقی ایرانی باید بگویم که محمد معتمدی از دیار کاشان شروع کرد و تا به امروز با موفقیت به کار خود ادامه داده است. او همچون هنرمندانی است که در طول این سال ها نوای نا امیدی نبود، او همیشه حرف از میهن می زد. او آنجا که خیلی های می خواستند وی برای خارج از مرزها حرف هایی بزند ایستاد و صبوری کرد. او نوایی دارد که به جان ها می نشیند.
محمد معتمدی هم در این برنامه بیان کرد: با آنکه دل بنده شاد می شود که از بنده تقدیر می کنید اما ما برای جامعه خودمان کارهای نکرده زیادی داریم که متأسفانه امکاناتش هست اما کارهایش را ندارم. متأسفانه اکو سیستم فرهنگی مان گرفتار تخریب شده مانند محیط زیستمان. خیلی وقت ها هم خواستیم بهره برداری های زیادی نماییم اما آنرا خشکاندیم. من امید دارم با تزریق امید و کارهای اصیل و ریشه دار، شاخه ها بواسطه ریشه ها جوانه می زد. پس نگذارید این صحنه ها خاک بخورد. من هزار بار این حرف ها را زده ام و متسافانه هنرمندان هم درحال ترک وطن هستند که باید قدر آنها را بیشتر بدانیم.
جشنواره «ماهور» در قالب اولین مسابقه سحرخوانی ایرانیان، با هدف آشنایی و تقویت بخش مناجات خوانی در موسیقی مذهبی و آئینی در سه حوزه سحرخوانی، مناجات خوانی و نیایش در آئینه اقوام توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت انجمن موسیقی ایران، طراحی شده بود.


منبع:

1402/01/20
11:16:36
5.0 / 5
388
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان