موزیک خوان Music Reader

صابر ابر و طناز طباطبایی در راه کره جنوبی

صابر ابر و طناز طباطبایی در راه کره جنوبی

به گزارش موزیک خوان، پیکر عباس براتی پور را در حالی به خانه ابدی ش بدرقه کردیم که خبر رسید که فیلم «بی رویا» با بازی صابر ابر و طناز طباطبایی مقرر است در جشنواره ای در کره جنوبی نمایش داده شود و اصغر فرهادی میهمان افتخاری هفته برگمن است. همینطور گفت وگوهایی با بهروز رضوی و جواد شمقدری و مروری بر نمایش های درحال اجرا داشتیم. رمزگشایی از مُهرهای ساسانی قاچاق شده به آمریکا، تعطیلی دو روزه کاخ سعدآباد، برگزاری دومین نمایشگاه «ماه دوم» و تهدید جشنواره کن به قطع برق از دیگر رویدادهای فرهنگی هنری روز دوشنبه بودند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه، پیکر عباس براتی پور یکی از شاعران مطرح کشور را به خانه ابدی اش بدرقه کردیم. مراسم خاکسپاری پیکر این هنرمند با اجرای مارش نظامی و سرود «امام ای بلند آیت آسمانی» سروده او در حوزه هنری شروع شد و در ادامه محسن مومنی شریف، حسین اسرافیلی، غلامعلی حداد عادل و سخنگوی ارتش سخنرانی کردند.

رادیو رسانه ای نجیب و بی آزار است
همینطور چهارم اردیبهشت ماه روز ملی رادیو است، در این خصوص با بهروز رضوی گفتگو کردیم که در رابطه با جایگاه فعلی این رسانه شنیداری و میزان مخاطبانش معتقد است: خوب است که مدیران رادیو برای حفظ مخاطبانشان وسعت دید داشته باشند و فقط به همین امروز و فردای رادیو اکتفا نکنند. آینده نگری داشته باشند و بتوانند برنامه های رادیو را برای سالهای آینده تجهیز کنند و شنوندگان رادیو را بدین سان به جلو برانند و پل دهند و سبب تعالی شنوندگان رادیو هم بشوند.

حرف های تازه «شمقدری»
در حوزه سینما هم گفت وگویی با جواد شمقدری داشتیم؛ در واقع به بهانه ۱۱سالگی فعالیت رسمی سازمان سینمایی با این کارگردان و مدیر سابق سینما گفتگو کردیم و از او جویا شدیم که آیا سازمان سینمایی به اهدافی که برآن اساس تاسیس شد، رسیده است یا خیر. در این مصاحبه از پلمب خانه سینما، لابی در اسکار و... گفته شد که مشروح آنرا می توانید در این لینک بخوانید.

صابر ابر و طناز طباطبایی در راه کره جنوبی
همینطور خبر رسید که فیلم «بی رویا» ساخته آرین وزیردفتری و با بازی صابر ابر و طناز طباطبایی در جدید ترین حضور بین المللی خود در جشنواره فیلم «جئونجو» در کشور کره جنوبی به معرض نمایش گذاشته می شود. بیست و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم «جئونجو» در کشور کره جنوبی از تاریخ ۲۷ آوریل تا ۶ می (۷ تا ۱۶ اردیبهشت) برگزار می گردد.

اصغر فرهادی میهمان افتخاری هفته برگمن
از سویی رویداد سالانه «هفته برگمن» که برای یادبود «اینگمار برگمن» کارگردان بزرگ سینمای جهان برگزار می شود، سال جاری میزبان اصغر فرهادی بعنوان میهمان افتخاری خواهد بود.
«هفته برگمن» یک رویداد سالانه است که توسط مرکز برگمان در جزیره کوچک فارو در سوئد برگزار می گردد. اینگمار برگمن در دهه ۱۹۶۰ به این جزیره نقل مکان کرد و «هفته برگمن» به پاس هنر او برگزار می گردد که با فیلم، سخنرانی و گفتگوهایی همراه می باشد.

تهدید جشنواره کن به قطع برق!
اتحادیه انرژی فرانسه به دنبال اعتراضات به اقدامات رئیس جمهور فرانسه تهدید کرد که برق جشنواره فیلم کن و مسابقات اتومبیلرانی موناکو را قطع خواهد نمود. بر طبق این خبر، اتحادیه های ملی انرژی و معادن فرانسه در اطلاعیه ای بعد از برگزاری یک شورای عمومی از کمپین «۱۰۰ روز اقدام و خشم» در واکنش به تصمیمات اخیر «امانوئل ماکرون» اطلاع داد و تهدید کرد برق هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن را که کمتر از یک ماه دیگر در جنوب فرانسه برگزار می شود، قطع می کند.

مرگ یک بازیگر و وضعیت گیشه سینمای جهان
در ادامه، اعلام گردید که «دیل میکس» بازیگر سریال معروف «امردیل» که به تازگی در سریال «شکار رائول موت» هم بازی کرده بود، در سن ۴۷ سالگی درگذشت.
همینطور فیلم سینمایی «برادران سوپرماریو» در سومین هفته نمایش، مجموع فروش جهانی خویش را به بیشتر از ۸۷۰ میلیون دلار رساند و یک درام ترسناک و یک فیلم جنگی در رتبه های بعدی فروش در سینمای آمریکا قرار گرفتند و در چین هم یک انیمه صدرنشین شد.

صحنه ای برای «مگس»، «گربه نره و روباه مکار» و «افسانه ببر»
تئاتر ایران در اولین روزهای اردبیهشت ماه میزبان چند اثر نمایشی است که برخی از آنها اجرای خویش را اخیرا شروع کرده اند. در گزارشی مروری بر این نمایش ها داشتیم.
در حوزه رسانه هم اعلام گردید که اختتامیه نخستین دوره جشنواره نمایش عروسکی تلویزیونی چهارشنبه (۶ اردیبهشت) از ساعت ۱۵ در مرکز آفرینش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می گردد.

برگزاری دومین نمایشگاه «ماه دوم»
در ادامه اعلام گردید که بعد از برگزاری نخستین نمایشگاه نقاشی «ماه دوم» در اردیبهشت سال ۱۴۰۱، دومین سری از این نمایشگاه برگزار می گردد. این نمایشگاه با مشارکت ۲۹ هنرمند و نمایش ۳۰ اثر نقاشی، منتخبی از آثار هنرمندان معاصر است.

رمزگشایی از مُهرهای ساسانی قاچاق شده به آمریکا
افزون بر این اخبار، ۷۳ گِل مُهر ساسانی که سال ۱۳۹۵ از آمریکا به ایران بازگردانده شد و الان جزو دارایی های گنجینه موزه ملی ایران است، واکاوی و رمزگشایی شد. این پژوهش به تلاش «پارسا قاسمی»، دکتری دیرینه شناسی از دانشگاه پانتئون- سوربن فرانسه انجام شده است که برآیند این بررسی نشان داده است این گل مهرها شامل دو دسته اداری (۱۳ گل مهر) و خودی/شخصی (۶۰ گل مهر) هستند که نزدیک به ۲۴۴ اثر مهر دارند. از بین آنها، ۲۳۱ اثر مُهر، از گونه خودی و ۱۳ اثر مهر از گونه اداری است.

کاوش های دیرینه شناسی قم منتظر بودجه
در این میان معاون میراث فرهنگی استان قم از کاوش در یکی از محوطه های تاریخی استان قم به شرط تأمین اعتبار به ایسنا اطلاع داد و اظهار داشت: حدود هشت بنای تاریخی این استان سال جاری مرمت خواهند شد.

کاخ سعدآباد ۲ روز تعطیل می شود
همینطور اعلام گردید که کاخ سعدآباد در ایام چهارشنبه این هفته و شنبه آینده تعطیل می باشد. روابط عمومی سعدآباد، دلیل این تعطیلی را اعلام نکرده است، اما اجرای مراسم تشریفات رسمی مقامات سیاسی در دو کاخ فریده دیبا (مادر فرح دیبا) و کاخ ملکه مادر (معروف به ساختمان جمهور) معمولاً عامل تعطیلی این مجموعه بوده است.

کشف سکه و زیورآلات نقره در نزدیکی قلعه وایکینگی
این در شرایطی است که یک دیرینه شناس جوان و آماتور مجموعه ای از سکه ها و زیورآلات نقره را در نزدیکی یک قلعه وایکینگی در شمال غربی دانمارک کشف کرده است. متخصصان معتقدند قدمت این مجموعه سکه و زیورآلات به بیشتر از هزار سال پیش بازمی گردد.
و در نهایت اینکه معمای مجسمه مرموز مصر سرانجام حل شد؛ مجسمه عجیب و غریبی از مصر باستان که مردی زانوزده را به تصویر می کشد، بیشتر از ۱۵۰ سال است که در مجموعه موزه ملی اسکاتلند (NMS) در ادینبرو نگهداری می شود. چهره این مرد در طول سه هزار سال قبل در مقطعی از تاریخ نابود شده است. با این وجود در آغوش این مرد، کودک کوچک و تپلی ساخته شده است که بی گمان این کودک، فرعون است.
پیشنهادهایی برای خواندن:
تونلی که سالی دو بار باز می شود
رادیو تهران ۸۳ ساله شد
منبع:

1402/02/06
11:24:55
5.0 / 5
389
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱