موزیک خوان Music Reader
رویاهای قرنطینه در نگارخانه سهراب

نقاشی هایی برای فرار از وحشت کرونا

نقاشی هایی برای فرار از وحشت کرونا

موزیک خوان: نگارخانه سهراب از روز جمعه 29 اردیبهشت میزبان نمایشگاهی از تازه ترین آثار علی خسروی با عنوان «رویاهای قرنطینه» می شود.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، این نمایشگاه شامل ۵۰ تابلو در ابعاد مختلف از آثار سه سالِ گذشته این هنرمند معاصر در دوران پاندمی کرونا خلق شده اند.

خسروی درباره ی ایده ایجاد آثار این نمایشگاه اظهار داشت: «اواخر سال ۱۳۹۸ که بیماری کرونا همه گیر شد، همه دنیا اجباراً به اقامت الزامی در منزل (قرنطینه) رفت. این برای من انگیزه ای برای کارکردنِ بیشتر و در حقیقت توفیق الزامی برای نقاشی و رؤیاپردازی شد. اخبار وحشت زا زیاد بود و طبیعتاً برای فرار از این وحشت نقاشی نجات بخش بود. من البته از پیش از آن هم کار می کردم، اما طی سه سال همه گیری کرونا حدود یکصد تابلو اجرا کردم که حاصل آن مجموعه «رویاهای قرنطینه» شد و در نمایشگاه پیشِ رو قسمتی از آنرا به نمایش خواهم گذاشت. این آثار در خود واجد نوعی رؤیاپردازی است و با وحشت و هراس نسبتی ندارد.»
او درباره ی سوژه این آثار افزود: «بیشتر نقاشی ها فیگور زنان است و یکی از دوستانم عنوان "مهربانوان خنیاگر" را برای این آثار برگزیده است. این زنانِ خنیاگر همگی نوازنده هستند و سازهای ایرانی می نوازند. آثار این مجموعه آناتومی دقیق یک انسان را ندارد و کشیدگی اندام ها تداعی کننده وجود زنانه است.»


این هنرمند درباره ی تکنیک این نقاشی ها نیز اظهار داشت: «تکنیک کارها از جهت رنگ، آکریلیک روی بوم است و شیوه کار از جهت ضربه های قلم و رنگ های روشن و فضاهای بیرون، متأثر از امپرسیونیسم اما متفاوت از آن است؛ چونکه بیشتر یک شیوه شخصی را دنبال کرده ام و بر عکس هنرمندان امپرسیونیست، این آثار در نگارخانه اجرا شده اند.»
علی خسروی، طراح گرافیک، تصویرساز و نقاش متولد ۱۳۲۷ در کرمان و فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است و از سال ۱۳۵۳ به مدت ۲۰ سال با بخش گرافیک انتشارات سروش همکاری داشته است. شرکت در نمایشگاه های انفرادی و گروهی نقاشی و دوسالانه های گرافیک در داخل و خارج از ایران از دیگر سوابق هنری اوست. انتشار کتاب «نقشی به یاد» مجموعه تصویرسازی از چهره هنرمندان موسیقی ایران (چاپ اول ۱۳۷۰ - چاپ دوم با اضافات ۱۳۸۴)، انتشار کتاب گزیده آثار گرافیک و تصویرسازی چاپ و نشر نظر ۱۳۹۴، طراحی بیش از چهارصد پوستر از شخصیت های فرهنگی و هنری ایران، طراحی بیش از هزار چهره از شخصیت های فرهنگی و هنری ایران و شرکت در سیزدهمین و شانزدهمین حراج تهران از دیگر کارهای فرهنگی این هنرمند است.
«رویاهای قرنطینه» را می توانید از روز جمعه ۲۹ اردیبهشت تا مدت دو هفته در نگارخانه سهراب به آدرس خیابان سمیه، بین مفتح و رامسر، شماره ۱۴۲ ببینید.
منبع:

1402/02/26
15:10:36
5.0 / 5
327
تگهای خبر: آثار , اقامت , انجمن , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
موزیک خوان