موزیک خوان Music Reader

چرا تنها دونلی نوازی ایران نابینا شد؟

چرا تنها دونلی نوازی ایران نابینا شد؟

موزیک خوان: شیرمحمد اسپندار ـ سرشناس ترین دونلی نواز ایران ـ به سبب ابتلاء به آب مروارید و تشخیص نادرست پزشکی، بینایی خودرا از دست داد.


الله بخش اسپندار ـ فرزند شیرمحمد اسپندار ـ طی گفتگویی با ایسنا خبرهای منتشرشده درباره ی نابینا شدن پدرش در دهه ۹۰ زندگی خودرا تأیید کرد و توضیح داد که پدرش قبل از این که بینایی خودرا بطور کامل از دست بدهد تنها ۲۵ درصد توانایی بینایی داشته است.
البته بنابر گفته های الله بخش اسپندار، پدرش بیماریهای زمینه ای هم داشته که این امر در تشدید تضعیف بینایی او اثرگذار بوده است.
درحقیقت پیش از این که پدرش به سبب مشکلات بینایی در زاهدان تحت عمل جراحی قرار بگیرد، از آب مروارید رنج می برده که منتهی این بیماری به سبب تشخیص نادرست پزشک به آب سیاه تبدیل گشته است و در نهایت جراحی نیز نتوانسته بینایی او را نجات دهد.
شیرمحمد اسپندار تحت پوشش بیمه هنر هست اما همانطور که الله بخش اسپندار می گوید، این بیمه مزایای خاصی برای آنها ندارد و برای درمان او از بیمه تحت پوشش فرزندش استفاده می شود.
استاد شیرمحمد اسپندار در سال ۱۳۰۶ هجری خورشیدی در بمپور بلوچستان متولد شد. در نوجوانی برای پیدا کردن کار به پاکستان رفت و در سال ۱۳۳۷ بعد از کسب تجربه در حوزه موسیقی به ایران بازگشت.

او یک نوازنده معمولی نیست؛ مردی است که موفق به کسب دکتری افتخاری موسیقی سنتی از کشور فرانسه شده و تنها کسی است که می تواند ساز «دونلی» را بنوازد.
دونلی زدن به این معنا است که هنرمند بتواند دو نی را همزمان در دهان بگذارد و بنوازد. دونلی، ساز محلی منطقه سیستان و بلوچستان است و شیرمحمد اسپندار هم با نگاه کردن از روی دست یک نفر دیگر، نواختن را یاد گرفت؛ اما همان یک نفر هم چند سال پیش درگذشت و الان تنها شیرمحمد به عنوان دونلی نواز ایران باقی مانده است.
در ادامه ویدئویی از هنرنمایی شیرمحمد اسپندار را مشاهده می کنید:منبع:

1402/03/20
10:37:31
5.0 / 5
363
تگهای خبر: بیمه , سنتی , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
موزیک خوان