موزیک خوان Music Reader
موسیقی نواحی شانزدهم در آینه مهر؛

اهالی موسیقی نواحی از تبریز خداحافظی کردند

اهالی موسیقی نواحی از تبریز خداحافظی کردند

موزیک خوان: آخرین شب از شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در منطقه سه به میزبانی استان آذربایجان شرقی در تبریز اجرا شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از ستاد خبری شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران، میزبانی استان آذربایجان شرقی (منطقه ۳) شامگاه جمعه ۱۶ تیر ۱۴۰۲ با ۶ اجرای صحنه ای در مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر) از رویداد هنری به پایان رسید.
در ابتدای اجراهای شب گذشته محمدعلی مرآتی (دبیر جشنواره) در سخنانی اظهار داشت: مرحله منطقه ای شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی در تیر ماه سال جاری و به میزبانی ۵ منطقه برگزار می گردد و مرحله ملی و بین المللی این جشنواره در مهر ماه و به میزبانی تهران انجام خواهد شد.
وی همین طور با اشاره به برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی نواحی با شعار «وحدت در کثرت موسیقایی اقوام» اظهار داشت: عنصر وحدت در کثرت به این معناست که ایران اقوام رنگارنگی دارد که همگی روی ایران وحدت دارند؛ در نوع موسیقی و در سازهای مختلف نیز اشتراکات وحدت آفرینی وجود دارد. برای مثال، ما سازی داریم که در موسیقی منطقه آذربایجان «بالابان»، در موسیقی کردی «نرمه نای (نی)» و در موسیقی ارمنی «دودوک» نام دارد. سازها عمومأ مترجمان فرهنگ هستند و ما با این نکته می توانیم عناصر وحدت در کثرت را به عنوان یک خاصیت در اقوام ایرانی ببینیم.
نخستین گروهی که اجرای خودرا روی صحنه برد گروه موسیقی عاشیق های تبریز از استان آذربایجان شرقی بود؛ این گروه به سرپرستی عاشیق حسن اسکندری (نوازنده قوپوز و خواننده) و با نوازندگی اسماعیل خدایی (نوازنده بالابان) و رضا قره داغی (نوازنده دایره) قطعات «پشرو»، «دیومه کرمی»، «وطن اوغلو»، «کور اوغلو هارایی»، «مخمس» و «ترک کور اوغلو» را روی صحنه اجرا کردند.
گروه «گیل دیلم» دومین گروهی بودند که در سومین و آخرین شب میزبانی تبریز از شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران به اجرا پرداختند. این گروه که به نمایندگی از استان گیلان حاضر شده بودند، با سرپرستی اسد نوری (نوازنده سرنا و نی) و خوانندگی و نوازندگی دایره توسط نصرت خوش خان و خوانندگی و نوازندگی ناقارا توسط رضا عشقی با اجرای قطعه ای گیلانی به نام «راهی» وارد صحنه اجرا شدند و مورد تشویق افراد حاضر در سالن قرار گرفتند. «کله گندم»، ««سیما جانه» و قطعه ای قاسم آبادی قطعاتی بودند که این گروه پر نشاط روی صحنه اجرا کردند.
نماینده ای از استان اردبیل سومین اجرای صحنه ای شب گذشته را بر عهده داشتند. گروه موسیقی سنتی «آذر مغان» به سرپرست عاشیق علی محمدی (نوازنده قوپوز و خواننده) و هنرنمایی خان علی عباس زاده (نوازنده بالابان) و عزیز خوش دل فرد (نوازنده قاوال) قطعات «ششنگی»، «گوزل لمه» و «چین دیوامی گوزل لمه» را روی صحنه به اجرا درآوردند. خوانندگی و نوازندگی عاشیق علی محمدی در این اجراها توجه افراد حاضر در سالن را به خود جلب کرد.
عاشیق علی کریمی که سرپرستی گروه «سهند ائلی» را عهده دار است چهارمین اجرای شب گذشته را بر عهده داشت؛ رضا قره داغی (نوازنده دایره) و اسماعیل خدایی (نوازنده بالابان) در کنار عاشیق علی کریمی خواننده و نوازنده قوپوز قطعات «قبا تجنیسی»، «مُطَلِبی»، «خلخالی» و «آقا خان گرایلی سی» را در بین تشویق افراد حاضر در سالن مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر) تبریز اجرا کرد.
گروه «مکریان مهاباد» از استان آذربایجان غربی به سرپرستی شهباز شاهین پور دیگر گروهی بود که شب گذشته اجرای صحنه ای خودرا انجام داد. علی رشیدپور (نوازنده نرمه نی)، امید دباغی (نوازنده ضرب)، هاوره شاهین پور (نوازنده دایره) و رحمان اولام (خواننده) قطعاتی همچون «به یادم کرد»، «گادَر»، «گول غنچه»، «خرینگه»، «بزمه»، «هرنار»، «درژی» و «ته دارک» را به اجرا درآوردند. تکنوازی نرمه نی توسط علی رشیدپور و بداهه خوانی رحمان اولام از بخش های جذاب این گروه کردی بود.
موسیقی «سارتئل» دیگر نماینده استان آذربایجان غربی آخرین اجرای بخش اجراهای صحنه ای شانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی به میزبانی تبریز را روی صحنه برد. در این اجرا عاشیق قربان پورولی (نوازنده قوپوز و خواننده و سرپرست گروه) در کنار عاشیق شهباز سلیمانی (نوازنده قوپوز و خواننده)، محمد علیپور (نوازنده قوپوز)، سهند پورولی (نوازنده قوپوز)، امیر سربازی (نوازنده بالابان) و بهزاد جست (نوازنده ناقاره) با اجرای قطعات «کرم کوچدو»، «مصری»، «کرم گوزه للمه سی» و «قایتاغی» یکی از متفاوت ترین اجراهای موسیقی عاشیقی را روی صحنه بردند.
بخش منطقه ای شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در دو بخش «نشست های پژوهشی» و «اجراهای صحنه ای» به دبیری محمدعلی مرآتی و در یک گستره ملی به همت دفترموسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد استانهای سراسر کشور بصورت غیررقابتی، طی روزهای ششم الی بیست و سوم تیر ماه به میزبانی ۵ استان گلستان (۶ الی ۸ تیر)، چهارمحال و بختیاری (۱۰ تا ۱۲ تیر)، آذربایجان شرقی (۱۴ تا ۱۶ تیر)، کرمانشاه (۱۷ تا ۱۹ تیر) و کرمان (۲۱ تا ۲۳ تیر) درحال برگزاری است.


منبع:

1402/04/18
09:03:15
5.0 / 5
338
تگهای خبر: انجمن , بازی , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳