موزیک خوان Music Reader

جزئیات نقاشی مصر باستان

جزئیات نقاشی مصر باستان

به گزارش موزیک خوان، باستان شناسانی که نقاشی های روی دیوارهای یک گورستان مصر باستان را با استفاده از جدید ترین فناوری ها بررسی کردند، جزئیات پنهان نقاشی های مصر باستان، همراه با فرآیندهای هنری و تغییراتی که بیشتر از ۳۰۰۰سال پیش در شاهکارهای تاریخی انجام شده است را کشف کردند


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، نتایج تحقیقات جدید، تغییراتی که هنرمندان مصر باستان در بیشتر از ۳۰۰۰سال پیش در پرتره های سلطنتی یک مقبره باستانی بوجود آورده بودند را آشکار کرد.
این نقاشی فرعون «رامسس دوم»(دوره حکومت از ۱۲۷۹ قبل از میلاد تا ۱۲۱۳ قبل از میلاد) را به تصویر می کشد و بر روی دیوار مقبره ای به نام «ناختامون» در نزدیکی «اقصر» خلق شده است. بر مبنای مقاله ای که در ژورنال «PLOS One» انتشار یافته است، در این نقاشی کمی ته ریش بر روی صورت فرعون دیده می شود و وی در حالی به تصویر کشیده شده که در مقابل فردی قرار گرفته که مشخصات ظاهری آن به خوبی قابل مشاهده نیست.
به همین دلیل، کارشناسان پیشتر تصور می کردند که این نقاشی فرعون را درحال عزاداری برای مرگ پدرش، فرعون «ستی یکم»(دوره حکومت از ۱۲۹۴ قبل از میلاد تا ۱۲۷۹ قبل از میلاد) به تصویر می کشد. با این وجود اسکن های جدیدی که از این نقاشی گرفته شده است، نتایج متفاوتی را نشان داده است.


محققان با استفاده از روش طیف سنجی فلورسانس پرتو ایکس که جهت بررسی ترکیبات شیمیایی یک شیء کاربرد دارد، نقاشی «رامسس دوم» و یکی دیگر از نقاشی های این مقبره را اسکن کردند و به جزئیاتی را آشکار کردند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست.
این گروه از محققان دریافتند که در این نقاشی «رامسس دوم» در واقع با «پتاح»، یکی از ایزدان مصر باستان روبرو شده است.
با این وجود تفسیر جدید این گروه محققان از نقاشی «رامسس دوم» و زمان خلق آن مخالفانی هم دارد.
این گروه از محققان همینطور کشف کردند که «رامسس دوم» با برآمدگی زیر گلو یا همان «سیب آدم» نقاشی شده است. محققان این نکته را یادآور شدند که چنین جزئیاتی هیچگاه در هنر مصر باستان نشان داده نشده بود.
علاوه بر این فرعون در ابتدا در حالی به تصویر کشیده شده بود که گردنبندی به نام «گردنبند شبیو» را پوشیده بود که از چند زنجیره حجیم طلا تشکیل شده است. محققان در مقاله جدید نوشتند که این نوع گردنبند در دودمان بیستم مصر باستان (فاصله ۱۱۸۶ قبل از میلاد تا ۱۰۷۰ قبل از میلاد) مرسوم بود، اما در دوران حکومت «رامسس دوم» استفاده نمی شد. به قول محققان، گردنبند «شبیو» بعدها با رنگ پوشانده و به جای آن گردنبند «وسخ» نقاشی شده که نوعی جواهر مسطح رایج در دوران حکومت «رامسس دوم» بود.
این گروه تحقیقاتی با عنایت به اکتشافاتی که در رابطه با گردنبند این نقاشی صورت گرفته است، فکر می کنند که این نقاشی در ابتدا در دودمان بیستم مصر باستان، یعنی چند دهه پس از مرگ «رامسس دوم» خلق شده است. به نظر می آید، زمانیکه هنرمندان متوجه شدند که گردنبند اشتباهی را برای «رامسس دوم» نقاشی کرده اند، این اشتباه را اصلاح کرده اند.


به قول «فیلیپ مارتینز» محقق ارشد این مقاله، برآمدگی زیر گلو «رامسس دوم» هم احیانا در جریان اصلاح این نقاشی و اشتباها به آن اضافه شده است. هنوز معلوم نیست که چرا «رامسس دوم» با ته ریش بر روی چانه اش به تصویر کشیده شده است. این نوع نقاشی رایج نیست، چونکه فرعون ها اغلب با صورت اصلاح شده یا ریش نقاشی می شدند.
علاوه بر نقاشی که «رامسس دوم» را نشان می دهد، این گروه از محققان نقاشی دیگری از همین مقبره را تحلیل کردند. اسکن این نقاشی جزئیات بیشتری را در مورد بازویی بعدا نقاشی شده بود و هنوز با چشم غیرمسلح به سادگی قابل مشاهده می باشد را آشکار کرد.
منبع:

1402/04/24
11:02:42
5.0 / 5
375
تگهای خبر: فناوری , مد , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
موزیک خوان