موزیک خوان Music Reader
با حضور قائم مقام وزارت فرهنگ؛

خواننده مردان خدا نشان درجه یک هنری دریافت کرد

خواننده مردان خدا نشان درجه یک هنری دریافت کرد

به گزارش موزیک خوان، آیین بزرگداشت سید جلال الدین محمدیان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی و قطعه ماندگار مردان خدا شامگاه ۲۵ تیرماه با حضور قائم مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، آیین بزرگداشت سید جلال الدین محمدیان (خواننده قطعه ماندگار «مردان خدا») شامگاه ۲۵ تیرماه با حضور تعدادی از مدیران فرهنگی کشور و هنرمندان به دبیری علیرضا سپهوند و توسط موسسه رسانه ای فرهنگی «ایما خبر نقشینه» در تالار رودکی برگزار گردید.
این مراسم که با حضور علاقمندان این هنرمند قدیمی همراه بود با پخش ویدئوکلیپی در رابطه با جلال الدین محمدیان برگزار گردید.
در ادامه گروه تنبورنوازان «مهتاب» روی صحنه آمدند و قطعه «مردان خدا» را برای حاضران اجرا کردند.

از تهدید عبور کردیم؛ زنگ خطر به صدا درآمده است!
سپس، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی مطرح کرد: من با اشتیاق فراوان و البته بر حسب وظیفه به این مراسم آمدم تا عرض ارادتی به این هنرمند بزرگ داشته باشم. ارادت من به استاد جلال الدین محمدیان به سال ها پیش برمی گردد؛ وقتی که خیلی جوان بودم و در عین حال او یک کامل مرد و هنرمند شاخص بود. یادم است در یک شبی در شهر قم در منزل یکی از دوستان ساز و آوازی اجرا کردیم، این هنرمندی محبتی کرد و من را با کتاب ردیف محمود کریمی آشنا کرد. آن زمان منابعی برای ردیف و آواز نبود اما آقای محمدیان کاست و کتابی که ضمیمه آن بود و دکتر مسعودیه هم آنرا آوانویسی کرده بودند را به من دادند. آن روز متوجه شدم که این مرد چقدر باصفا است و چه منش بزرگی دارد. سیدجلال الدین محمدیان قدرش آن طور که باید دانسته نشده است.
مدیرعامل خانه موسیقی تصریح کرد: ما آوازخوان ها شرایطی در حرفه خود داریم؛ مثلا خواننده باید صدایش حجم و وسعت خاصی داشته و یا خودش پیوندی با شعر و موسیقی داشته باشد. سیدجلال محمدیان صدای وسیع یا به اصطلاح چپ کوک دارد که از نت های پایین تا بالا را می خواند. او تحریر زیبا و حجم صدای مناسب دارد و از محضر اساتیدی چون استاد شجریان تا استاد علی اصغر بهاری آموخته است. او موسیقی اقلیمی خود که غرب کشور هست را آموخته است. جلال الدین محمدیان سالهای سال با موسیقی زندگی کرده و مضاف بر موسیقی بر روی مساله تعزیه هم کار کرده است.
این خواننده همینطور اظهار داشت: سید جلال الدین محمدیان تمام مشخصات یک خواننده کامل را در خود جمع کرده است. شاید این هنرمند بیشتر برای قطعه ماندگار «مردان خدا» برجسته شده باشد اما قطعات مطرح دیگری هم در کارنامه کاری خود دارد که درخور توجه است.
حمیدرضا نوربخش در قسمت دیگری از سخنانش با انتقاد از وضعیت کنونی موسیقی اظهار داشت: متاسفانه هر چه از دهه ۷۰ فاصله گرفتیم در حوزه موسیقی گرفتار مصیبت شدیم. باید بگویم بلایی سر گوش مردم آمده است که آدم متعجب می شود. در روزگاری هستیم که آثار سخیف، بی معنا، بی ربط و پوچ صدها هزار شنونده پیدا می کند و آدم واقعاً متعجب می شود. جوانان ما مخاطبان آثار سخیف شدند و این آثار، اشعار سخیف تری دارند که اصلاً نمی شود نامش را شعر گذاشت.
وی همینطور بیان نمود: موسیقی پاپ می تواند یک موسیقی هنجارمند باشد اما منظور من عیار شعر و موسیقی است که متاسفانه اینروزها بشدت پایین آمده و حتی از تهدید هم گذشته و زنگ خطرش به صدا در آمده است. در هر بخشی از این کشور گوهرهای درخشانی است که باید جوانان را با آنها آشنا کرد. یکی از این گوهرها جلال الدین محمدیان است که یک مرد با صفا و به معنای واقعی یکی از مردان خداست.

انتشار یک گنجینه از موسیقی عاشورایی توسط حوزه هنری
در ادامه این مراسم، قسمتهایی از مستند درحال ساخت «گنج پنهان» که راوی زندگی جلال الدین محمدیان است، برای حاضران پخش گردید.
در بخش دیگری از این مراسم، میلاد عرفان پور (مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری) در سخنانی خطاب به حاضران اظهار داشت: حدود ۴ سال پیش بود که برای اولین بار توفیق پیدا کردم، استاد جلال الدین محمدیان را در دقایقی ببینم و بسیار با ایشان احساس صمیمیت و نزدیکی داشتم، از فروتنی و بزرگ منشی او لذت بردم و باید بگویم در کمتر هنرمندی این تواضع را دیده بودم.
عرفان پور افزود: هنر، در معنای واقعی برداشتی است که هنرمند از عالم ملکوت دارد و هنرمندانی ماندگار می شوند که تماشای ملکوت روزی شان می شود. چنین هنرمندانی هنر را ابزار سلوک و نه دیده شدن خود می دانند. خیلی ها هنر را ابزار ثروت و قدرت می دانند اما امثال محمدیان با هر اثر یک پله به کمال انسانی نزدیک می شوند. استاد عزیز ما سال ها از جوامع و محافل هنری دوری گزید؛ چونکه هنر برایش به مثابه سلوک بود.
مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری همینطور اظهار داشت: از خصوصیت های استاد جلال الدین محمدیان شناخت تاریخ و حکمت هنر است. افتخار ما در مرکز موسیقی این بود که نزدیک ۴ سال قبل در یک فضای دوستانه با ایشان همکاری داشتیم و این هنرمند ۱۶ قطعه موسیقی برآمده از گنجینه موسیقی عاشورایی در این مرکز تولید کردند که که به امید خدا بزودی منتشر خواهد شد. استاد به این تولیدات نگاه نذر داشتند و این آثار را بدون چشم داشت مالی به پیشگاه حضرت اباعبدالله (ع) تقدیم کردند و ما هم میزبان این قطعات پرارزش بودیم.

او یک خواننده تغییرناپذیر است
در ادامه مراسم، محمد رشیدی (نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی) در سخنانی اظهار داشت: استاد محمدیان در «فیض آباد» کرمانشاه که یک محله قدیم و اصیل در کرمانشاه است، متولد شدند. بی گمان مسلک مردم این محله بر ایشان تأثیر زیادی داشته است. این هنرمند سال ۱۳۶۶ با تصنیف «مردان خدا» مشهور شدند؛ هرچند که پیش از این هم کار می کردند. استاد محمدیان هم به شعر پارسی و هم به موسیقی آیینی و هم موسیقی مقامی خدمت کرد و بنده بعنوان یک کرمانشاهی افتخار می کنم که همشهری ایشان هستم. او تغییرناپذیر است و این خصوصیت مهمی است.
پس از این سخنان جلال الدین محمدیان پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به حاضران اظهار داشت: هنر یعنی کمال؛ یعنی شاهنشاهی و این در حالیست که کمال و تواضع هنرمند باید بیشتر از دیگران باشد. امروز قدم روی چشم من گذاشتید، به این مراسم آمدید و به من توان صحبت کردن و خواندن دادید. من مدتی از هنر کنار کشیدم تا گرفتار خوی بد نشوم. تواضع در هنر مهم می باشد.
او ضمن اشاره به قطعه «مردان خدا» توضیح داد: دوست داشتم این آهنگ در دل مردم بنشیند. این قطعه را در سالهای جنگ تحمیلی اجرا کردم و آن زمان از مردان خدا خواندم؛ به هر حال هنر می تواند راهگشا باشد.
او سپس به همراه تنبورنوازان «مهتاب» دو قطعه را برای حاضران اجرا کرد.

در پایان مراسم نیز، سید محمد هاشمی (جانشین وزیر فرهنگ)، سید نظام الدین موسوی (عضو هیئت رئیسه مجلس)، محمد الهیاری (مدیر کل دفتر موسیقی)، امیرعباس ستایشگر (مدیرعامل انجمن موسیقی)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، علیرضا قزوه (مدیر مرکز موسیقی صدا و سیما)، امیر حسین سمیعی (معاون امور هنری شهرداری تهران)، میلاد عرفان پور (مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری) و محمد رشیدی (نماینده مردم کرمانشاه) برای اجرای آیین تجلیل از سید جلال الدین محمدیان روی صحنه آمدند و هدایایی را به این هنرمند تقدیم کردند.
همچنین در این مراسم اعلام گردید که با اهدای نشان درجه یک هنری به سید جلال الدین محمدیان موافقت شده است و این نشان به او اهدا می شود.

1402/04/27
13:34:14
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آثار , اقلیم , انجمن , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲