موزیک خوان Music Reader
با حضور وزیر فرهنگ و رییس حوزه هنری؛

جدال نار با نور کلید خورد

جدال نار با نور کلید خورد

به گزارش موزیک خوان، نمایشگاه آثار هنرمندان در محکوم کردن جسارت به ساحت مقدس قرآن کریم با عنوان جدال نار با نور عصر سه شنبه سوم مردادماه در گالری عالی حوزه هنری راه اندازی شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، نمایشگاه کاریکاتور، کارتون و پوستر «جدال نار با نور» عصر سه شنبه سوم مردادماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر نمایشگاه، محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی، علی فروزانفر معاون هنری حوزه هنری، محمد زرویی سرپرست اداره کل تجسمی حوزه هنری، مسعود نجابتی، محمدحسین نیرومند، مازیار بیژنی، محمد حبیبی، صابر شیخ رضایی و جمعی دیگر از هنرمندان طراح و کاریکاتوریست در گالری عالی حوزه هنری شروع به کار کرد.
سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر نمایشگاه «جدال نار با نور» در رابطه با این نمایشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از اتفاق توهین به ساحت قرآن، احساس کردیم بهترین عنصری که می تواند در محدوده زمانی کم و واکنش سریع، خروجی مؤثری داشته باشد «هنر» است و طبیعتاً هم زبان جهانی کارتون و پوستر را قابل فهم تر دانستیم و اساساً به واسطه چاشنی طنزی که دارد، از رسانندگی سریع تر و گزنده تر و آنی تر برخوردار می باشد و بنابراین آنرا انتخاب کردیم.

وی بیان نمود: هنرمندان هم مایل به انجام کاری بودند و فرصت مغتنمی فراهم گردید تا با عزیزان همدل و همراه، مجموعه ای را ظرف کمتر از سه روز جمع نماییم. در حالیکه همچنان آثاری به دست مان می رسد اما در این نمایشگاه ۶۵ اثر شامل کاریکاتور، کارتون و پوستر به معرض نمایش گذاشته ایم. پذیرای آثار هستیم و آنها را به صورت تجمیعی در فضای مجازی و سایت ایران کارتون در چارچوب پی دی اف و سایز اصلی به معرض نمایش گذاشته ایم و با ۳۱ استان مکاتبه کردیم تا از این آثار بهره مند شوند. همینطور در نظر داریم این آثار در چارچوب یک کتاب هم جمع آوری شوند.
شجاعی طباطبایی از تماس نهادها و مراکز هنری و فرهنگی برای مشارکت در این رویداد اطلاع داد و اضافه کرد: از نهادهای مختلفی تماس گرفته شد تا مشارکتی در انجام این کار داشته باشند، برای مثال از سایت مقام معظم رهبری تماسی داشتیم و اعلام آمادگی کرده اند تا بخش انتشارات را برعهده بگیرند. اساسا ما از این ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت.
وی در مورد خصوصیت همه آثار هنرمندان در واکنش به توهین قرآن، اظهار داشت: زبان هنر در این نمایشگاه «جدال نار با نور»، افشاگر پشت صحنه این اتفاق تلخ است و به صورت خاص اکثریت آثار متوجه رژیم صهیونیستی است، چونکه این رژیم در شرایط بسیار سختی به سر می برد و حملاتی را هم از جانب مسلمانان دارد و نظر همه اهل فن بر اینست که نیاز داشته اند از متن به حاشیه بروند و این جریان قرآن سوزی را راه انداخته اند. نکته مهم دیگر اینست که چرا همیشه از جانب دانمارک و سوئد چنین حملاتی برای اسلام هراسی صورت می گیرد!؟ چونکه در پرچم های این دو کشور علامت صلیب وجود دارد و وقتی این صلیب آتش زده می شود یا زیر دست و پا می افتد، فورا فضای دوقطبی مورد نیاز رژیم صهیونیستی فراهم می شود و می گویند جنگی صلیبی اتفاق خواهد افتاد. در صورتیکه چنین نیست و در واقع رژیم منحوس صهیونیستی درحال بهره برداری از این دو نماد صلیب جهت منافع خودشان هستند.

شجاعی طباطبایی در انتها بیان نمود: امیدواریم این نمایشگاه در زمان محدودی که در اختیار داشتیم، مؤثر باشد و لازم است تاکید کنم که بر مبنای فرمایشات مقام رهبری هم دوره بزن در رویی تمام شده و اگر یک بزنند، چند تا از ما می خورند!
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در بازدید از نمایشگاه «جدال نار با نور» در رابطه با اقدام مؤثر هنرمندان تجسمی اظهار داشت: معجزه جاودان دین آسمانی ما و پیامبر عظیم شأن ما، قرآن است و این نگاه عمیقی است که در این آئین آسمانی و دین کامل ما برای نجات بشر در چارچوب کتاب نازل شده از طرف خویش را قوانین زندگی بشر را ترسیم کرده است. این تمدن بزرگ اسلامی که مظهر آن قرآن است، امروز در معرض صدمه و توهین و اهانت کسانی قرار گرفته است که سابقه علم سوزی و حمله به مراکز علمی و فرهنگی دارند و به قرآن که کتاب آسمانی و برنامه کامل رهایی بخش انسان ها است، علناً و رسماً از اهانت به آن حمایت می کنند. من بعنوان خادم فرهنگ و هنر کشور، از هنرمندان خواهش کردم که در نشان دلدادگی خود به قرآن و تنفر از این اتفاق پیشتاز باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه اقشار مختلف فرهنگ و هنر کشور بیانیه دادند و با اجتماعات مختلف واکنش های مختلفی را نشان دادند و هنرمندان با سلایق مختلف پای کار بودند. دوستان ما در حوزه تجسمی مانند همیشه پیشتاز بودند و نمایشگاه بسیار خوبی در حوزه کاریکاتور و پوستر را راه اندازی کردند؛ کارهای خوبی انجام شده و حتی خیلی از آثار در ظرفیت نمایشگاه نگنجیده و مقرر است به صورت مجازی به نمایش درآید. مشارکت هنرمندان در مدت سه روز، نشان داده است که هنرمندان ما با علاقه در صحنه هستند و از همه آنها تشکر می کنم.
نمایشگاه «جدال نار با نور» تا ۱۴ مردادماه در گالری عالی حوزه هنری برپا خواهد بود.


منبع:

1402/05/06
18:21:03
5.0 / 5
308
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳