موزیک خوان Music Reader
به آهنگسازی محمدعلی نجف پور؛

برف واژه در تابستان شنیدنی شد

برف واژه در تابستان شنیدنی شد

به گزارش موزیک خوان، آلبوم موسیقی برف واژه که روایتی است خیالی بر پایه بداهه نوازی سازی تنها، به آهنگسازی و خوانندگی محمدعلی نجف پور انتشار یافته است.به گزارش موزیک خوان به نقل از امور رسانه ای پروژه، ماکان صغیری مدیراجرایی آلبوم «برف واژه» در رابطه با انتشار این اثر اظهار داشت: «برف واژه»، روایتی است خیالی بر پایه بداهه نوازی سازی تنها، در بستری از مقام اما با بیانی دستگاهی که ریشه ی مقامی آنرا میتوان در مقام حجاز و مقام های غرب ایران و ریشه دستگاهی آنرا در دستگاه همایون و بیشتر گوشه ی بی داد جستجو کرد.
صغیری با اشاره به اینکه این موسیقی را میتوان در دسته موسیقی های آوانگارد جای داد، اظهار نمود: در واقع «برف واژه» شکلی از موسیقی است که از مولفه های اصیل و منحصر به فرد یا تلفیق های بدیع بهره گرفته و پیشرو به دنبال شکستن مرزها است و فراتر از زمان خود تلقی می شود. این اثر آخرین تجربه از مسیر فکری آهنگساز آن است که آغاز آن از تک قطعه زمهریر و بعضی قطعات آلبوم فصل سرد بگونه ای دیگر روایت شده بود.
مدیراجرایی آلبوم «برف واژه» ضمن اشاره به این که سرچشمه خلق این موسیقی را میتوان در موسیقی کهن و مقامی یافت، بیان نمود: شعر در این اثر همزمان با نگارش موسیقی نوشته شده است، در این اثر شعر بیشتر به شکل واژگانی خیال انگیز خویش را بروز می دهد که در خدمت خط ملودی آوازی است ازین رو واژه ها در خدمت موسیقی هستند.
وی اضافه کرد: در قسمت گروه نوازی این اثر استفاده از هارمونی ها، ملودی ها و همینطور سازها کمینه است و بیانی خیال انگیز تر دارند، اما در قسمت بداهه نوازی ساز تنها که تار راوی آن است و بیشتر به موسیقی دستگاهی نزدیک است موسیقی بیشتر معقول ست تا مخیل، ازین رو در این بخش موسیقی بیان گراتر است.
آلبوم «برف واژه» به آهنگسازی محمدعلی نجف پور شامل ۷ قطعه است که این قطعات بین سالهای ۸۹ تا ۹۰ نوشته شده اند، بخشی از آن در همان سال ها ضبط شده است و بخشی در سال ۹۳ تا ۹۴، و در سال ۱۴۰۰ میکس آن انجام شده است.
نوازندگان این اثر محمدعلی نجف پور تکنواز تار، سهیل مخبری کمانچه و قیچک، امیر شوشتری سنتور، آفرین نظری قانون، کیارش روزبهانی تار و بهروز شریفیان سازهای کوبه ای است همینطور در این آلبوم محمدعلی نجف پور و زهرا حیدروند به همخوانی پرداخته اند.
آلبوم موسیقی «برف واژه» از جانب انتشارات آوای ترانه ماندگار جنوب در بازار موسیقی و به صورت دیجیتال انتشار یافته است.


منبع:

1402/05/11
08:26:29
5.0 / 5
374
تگهای خبر: دیجیتال , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان