موزیک خوان Music Reader
در قالب جشنواره عكس پنج صورت می گیرد؛

بررسی تاثیر نقاشی بر موج نو سینما در روز ملی سینما

بررسی تاثیر نقاشی بر موج نو سینما در روز ملی سینما

موزیک خوان: بهداد نجفی از بررسی تاثیر نقاشی بر موج نو سینما در روز ملی سینما که با همکاری جشنواره بین المللی جایزه عکس 5 و خانه هنرمندان برگزار می شود، آگاهی داد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی جشنواره، بهداد نجفی اسدالهی نقاش و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی جایزه «عکس ۵» درباره ی مراسم روز ملی سینما اظهار داشت: امروزه شاهد تغییر و جا به جایی و حتی برداشته شدن مرزهای میان رشته های هنری مختلف هستیم. دامنه این تغییرات را می توان از تاثیر گذاری آنها بر یکدیگر در خلاقیت و محتوا تا ایجاد رشته های جدید هنری ناشی از کارهای میان رشته ای در نظر گرفت و نتایج آنرا در قالب آثار هنری متنوع می بینیم.
وی در ادامه بیان کرد: آن چه در این رویداد هنری دراین زمینه مورد توجه و بررسی قرار گرفته است تعامل سینما و نقاشی و تاثیر گذاری آنها بر یکدیگر است. به عنوان مثال می توان اظهار داشت که رشته نقاشی دروازه ورود برخی از سینماگران بزرگ به دنیای هنر بوده است که از آن جمله می توان از عباس کیارستمی نام برد. همین طور در حوزه تعامل بین رشته ای نیز می توانیم به ترکیب بندی و نحوه جای گیری دوربین در ضبط تصاویر بیشتر صحنه فیلم های «یاسوجیرو اوزو» و تطابق چیدمان عناصر بصری در آن با اصول رشته نقاشی اشاره نماییم.
عضو شورای سیاستگذاری جایزه «عکس ۵» اشاره کرد: بیشتر صحنه فیلم های این کارگردان در قالب اسکرین شات خصوصیات بصری یک تابلوی نقاشی را دارا است. علت این مساله شاید عشق و علاقه اوزو به نقاشی باشد. این هنرمند از سن کودکی استعداد قابل توجهی از خود در رشته نقاشی در مدرسه نشان داده است. همین طور به طراحی گرافیک و خلق آثار کالیگرافی نیز علاقه داشته و در این زمینه ها نیز از خود آثاری به جا گذاشته است.
وی اشاره کرد: باید استفاده از آثار نقاشی در صحنه آرایی فیلم های سینمایی را نیز مد نظر قرار داد که بصورت های مختلفی صورت می گیرد. گاهی خود کارگردان عامدانه از آثار هنرمندانی خاص استفاده می نماید مانند استفاده اوزو از آثار میجی هاشیموتو و کایی هیگاشیمایا که نقاشان ژاپنی مورد علاقه این هنرمند بودند و آثار آنها را در فیلم های او می توان مشاهده کرد.
این نقاش در ادامه عنوان کرد: برای تعامل هرچه بیشتر سینما و نقاشی در مراسم برگزاری روز ملی سینما برخی از هنرمندان نقاش نیز جهت ارائه و نمایش آثار خود حضور خواهد داشت. طبق برنامه ریزی های انجام شده مقرر است امسال این مراسم در روز ۲۱ شهریور ماه در سالن شهناز خانه هنرمندان با حضور و همکاری گالری لانژ دیان اجرا شود.
وی در آخر اظهار داشت: جهت ایجاد تسهیلات بیشتر علاقه مندان به شرکت در مراسم روز ملی سینما می توانند از قبل در سایتی که به زودی اعلام می شود ثبت نام کنند. همین طور امسال مجموعه دیدنگار به شکل تخصصی با جشنواره دراین زمینه همکاری می کند.
عوامل جشنواره عبارتند از: لیلی گلستان شورای سیاست گذاری، مهدی شادی زاده دبیر جشنواره و شورای سیاست گذاری، بهداد نجفی اسدالهی شورای سیاست گذاری، علیرضا شادی زاده شورای سیاست گذاری، زهره حسنی مشاور هنری و طراح گرافیک، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه.

1402/05/12
13:14:42
5.0 / 5
298
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
موزیک خوان