موزیک خوان Music Reader

از لی لی افشار چه خبر؟

از لی لی افشار چه خبر؟

موزیک خوان: لی لی افشار (نوازنده چیره دست و آهنگساز گیتار کلاسیک) پنج آواز محلی ایرانی را برای سازش تنظیم و در کتابی منتشر نمود.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، «گل گندم»، «عزیز جون»، «لیلا لیلا»، «جان مریم»، «لالایی» و «سنه ده قالماز» همچون آثاری هستند که او برای ساز گیتار تنظیم و نشر «ماهور» هم آنرا منتشر نموده است.
بگفته لی لی افشار، این پنج آواز منتخبی از موسیقی فولکلور ایرانی است که در تنظیم قطعات فرم اصلی شان حفظ شده است. آوازها از نواحی مختلف ایران که لهجه های و گویش های مختلف دارند، نشأت گرفته است.
این نوازنده قطعات را با همان نوآنس و تزئین هایی که خواننده می تواند اجرا کند، تنظیم کرده است و همه آوازها با مقدمه ای کوتاه شروع می شود که معرفی تمپو و حس هر قطعه شمرده می شود.
لی لی افشار در مقدمه این کتاب می نویسد: «این پنج آواز منتخبی از موسیقی فولکلور ایرانی است که در این تنظیم فرم اصلی شان حفظ شده است. مردم ایران با این قطعات بطورکامل آشنا هستند و با وجود قدیمی بودنشان تا به امروز نزد ایرانیان قطعات محبوبی بوده اند. آوازها از نواحی مختلف ایران که لهجه ها و گویش های مختلف دارند نشأت گرفته اند. تلاش نموده ام قطعات را با همان نوآنس و تزئین هایی که خواننده می تواند اجرا نماید تنظیم کنم. همه ی آوازها به جز دَرِنه جان / عزیزجون با یک مقدمه کوتاه شروع می شود که معرفی تمپو و حس هر قطعه است. در قطعه ی «جان مریم» اجرای آهسته ی ملودی تقلیدی است از ترمولوی زهی. تنظیم قطعه لالایی نیز ملهم از نسخه ای است برایکُر، اثر روبن گرگوریان. علاوه بر پنج آواز محلی، قطعه دیگری به نام سنه ده قالماز، اثر توفیق قلی یف، برای مجموعه تنظیم و بدان افزوده شده است.»
لیلی افشار، نوازنده ایرانی گیتار کلاسیک است. وی اولین نوازنده زن در جهان است که در رشته اجرای گیتار کلاسیک به درجه دکترا دست یافته است. او استاد موسیقی در دانشگاه ممفیس آمریکا است.
منبع:

1402/05/15
13:48:09
5.0 / 5
332
تگهای خبر: آثار , دانشگاه , كتاب , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱