موزیک خوان Music Reader
در حاشیه سوگ شفق مطرح شد؛

انتقاد مدیرعامل خانه موسیقی از یک تفکر غلط در موسیقی!

انتقاد مدیرعامل خانه موسیقی از یک تفکر غلط در موسیقی!

موزیک خوان: مدیرعامل خانه موسیقی با تقدیر از برگزاری ویژه برنامه موسیقایی سوگ شفق استمرار در برگزاری چنین رویدادهایی را فضایی برای اصلاح یک تفکر اشتباه در حوزه تولید توصیف کرد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی ایران و مدیرعامل خانه موسیقی که شامگاه یکشنبه نوزدهم شهریور ماه تماشاگر ویژه برنامه موسیقایی «سوگ شفق» در برج میلاد بود، با تقدیر از دست اندرکاران اجرای این کنسرت توضیح داد: «سوگ شفق» اجرای بسیار خوبی بود. هم به لحاظ صدادهی ارکستر و هم به لحاظ هماهنگ بودن نوازندگان و همچین قطعات و اشعار خوبی که برای این اجرا انتخاب شده بود. در عین حال تصاویری که در هر پرده به نمایش در آمد کاملا هنرمندانه و جذاب بودکه نشان از یک دقت نظر و نگاه آگاهانه به این مورد است.
وی اضافه کرد: در این اجرا با فرم جدیدی از موسیقی در حوزه موسیقی آیینی روبرو شدیم که برای من بسیار جالب و جذاب بود. فرمی از موسیقی که در فرم های معمول مرثیه خوانی و تعزیه خوانی دیده و شنیده نشده است. یک کار ارکسترال کاملا هنرمندانه و مورد قبول با یک اجرای خوب که مورد توجه مخاطبان هم قرار گرفت. در این کار هم تم موسیقی ایرانی شنیده می شود و هم موسیقی کلاسیک غربی و این ترکیب و تلفیق اتفاقی جذاب و بدیع بود.
این خواننده در رابطه با کم تعداد بودن آثار موسیقایی در ژانر مذهبی و آیینی بیان نمود: نقدی که سال ها بوده و شاید کمک حالی در برگزاری چنین برنامه هایی باشد، مبتنی بر این رویکرد است که چرا طی این سال ها این تصور و سنت اشتباه وجود داشته که موسیقی فقط یک وجه شادمانه دارد و در روزهای سوگواری ها نمی توانیم از آن استفاده کنیم؟ این دیدگاه، تفکر غلطی است. نکته دیگر این که موسیقی در همین ایام از صدا و سیما پخش و فقط در ایام وفات و شهادت قطع می شود.
مدیرعامل خانه موسیقی اضافه کرد: ما می توانیم برای هر مناسبتی موسیقی خاص خویش را داشته باشیم. موسیقی فقط وجه شادمانگی ندارد. موسیقی ما شامل موسیقی های غمگین، شاد، اندیشه ورز، حماسی است و نباید این گونه تصور شود که موسیقی فقط جنبه تفننی و تفریحی دارد. البته به صورت کلی این وجه جدی موسیقی با آن فضای تفریحی و تفننی بسیار فاصله دارد و می توانیم تولیدات موسیقایی جدی را بمناسبت و زمان خود، به مخاطب عرضه نماییم و بر این نظرم آهسته آهسته باید به این سمت حرکت کرد.
به گفته نوربخش، وقتی به هنرمند می گوییم برگزاری کنسرت حدودا در ۵ ماه از سال تعطیل می باشد و این پیام به آنها منتقل می شود چه انتظاری است که این دوستان برای این ایام کاری تولید کنند! براین اساس هنرمند موسیقی به این مساله توجهی نخواهد داشت و به تولید کار، در باقیمانده سال می اندیشد.
این خواننده موسیقی ایرانی در قسمت دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: جامعه موسیقی ما آرمان ها، ارزش ها و عقاید خویش را دارد. در این حوزه کم نبودند هنرمندانی که در روزهای سوگواری ماه محرم و صفر بی آنکه سفارشی در کار باشد، به صورت خودجوش و انفرادی کار تولید کردند و یا بنا بر اعتقاد یا نظر شخصی شان، در هیات های سوگواری نوحه خوانی کرده اند. براین اساس این فضا وجود دارد و باید گسترده تر شده و موسیقی خاص این ایام تولید شود. با این نگاه بطور قطع شاهد اتفاقات خیلی خوب در این حوزه خواهیم بود.

نوربخش در رابطه با تاثیرگذاری زبان هنر در بیان پیام عاشورا اظهار نمود: اساسا زبان موسیقی در رساندن هر پیامی می تواند موثر باشد و نمی توانیم منکر تأثیر موسیقی باشیم. اتفاقا هیچ چیز دیگری مانند موسیقی نمی تواند به این میزان اثرگذار باشد یعنی شدت و عمق تأثیر موسیقی از هر مبحث دیگری بالاتر است. به صورت مثال موسیقی هایی که در دوران جنگ ساخته شد. مگر میتوان منکر تأثیر موسیقی در دفاع مقدس بود؟ و یا در بسیاری از اتفاقات دیگر که موسیقی توانسته در تهییج و برانگیختن مردم و شادکردن آنها اثرگذار باشد. ازاین رو در زمینه عاشورا هم موسیقی نقش مهمی دارد و به صورت یقین پیام رسان این فرهنگ است.
مدیر عامل خانه موسیقی اظهار داشت: من بر این باورم عاشورا و ایام محرم و صفر با موسیقی عجین است. موسیقی فقط ساز و ارکستر نیست. مراسم سوگواری با موسیقی عجین است. تمامی نوحه ها و مرثیه ها و تعزیه ها همراه با موسیقی بوده و ملودی خیلی از همین نوحه ها در خاطر مردم باقی مانده است و همچنان زمزمه و با آنها سوگواری می کنند. ازاین رو نیاز است این نگاه جهت دهی و گسترده شود و بستر آنرا مهیاتر نماییم. آن زمان است که خودجوش و بدون آنکه سفارشی در کار باشد شاهد آثار بسیار ارزشمندی خواهیم بود.
اجرای مناسبتی- مذهبی «سوگ شفق» به تهیه کنندگی انجمن موسیقی ایران و با مشارکت برج میلاد بمناسبت اربعین حسینی (ع) به مدت ۳ شب (۱۶، ۱۷ و ۱۹ شهریور ماه) در برج میلاد تهران برگزار گردید.


منبع:

1402/06/20
12:03:35
5.0 / 5
353
تگهای خبر: آثار , انجمن , فرهنگ , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳