موزیک خوان Music Reader
دبیر اجرایی خبر داد؛

ادغام دوره های چهارم و پنجم جشنواره موسیقی امیرجاهد

ادغام دوره های چهارم و پنجم جشنواره موسیقی امیرجاهد

موزیک خوان: دوره های چهارم و پنجم جشنواره سراسری موسیقی امیرجاهد طی روزهای یازدهم تا بیست و ششم آبان ماه بصورت ادغام شده پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی پروژه، مهدی مساح بیدگلی دبیر اجرائی جشنواره سراسری موسیقی امیرجاهد از برگزاری دوره چهارم و پنجم جشنواره بطور همزمان از ۱۱ تا ۲۶ آبان ماه در برج آزادی، خانه موزه معین و امیرجاهد، و سرای ابوذر آگاهی داد.
دبیر اجرائی جشنواره سراسری موسیقی امیرجاهد، درباره ی برگزاری این جشنواره اظهار داشت: زمانی که قرار بود دوره چهارم جشنواره در بخش های مختلف برگزار شود، به دلیلهای مختلفی این اتفاق رخ نداد. البته برنامه اجرائی فراخوان و داوری مرحله اول انجام شده بود و تنها اجراهای صحنه ای برگزار نشد. به همین دلیل، سال قبل برای پرهیز از تعویق جشنواره، ثبت نام دوره پنجم جشنواره را شروع و فراخوان را منتشر کردیم و مدارک از طرف شرکت کنندگان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و در نهایت آثار توسط هیات داوران دور نخست بازنگری و نتایج نیز اعلام گردید. اما تصمیم گرفتیم دوره چهارم و پنجم جشنواره را که نیمه تمام باقی مانده بود با هم ادغام نماییم.
وی ادامه داد: این جشنواره از تاریخ ۱۱ تا ۲۶ آبان ماه در برج آزادی تهران، خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد، و سرای ابوذر برگزار می شود، اما بخش عمده جشنواره در برج آزادی انجام خواهد شد. همین طور هیات داوران جشنواره نیز به تأیید خانه موسیقی خواهد رسید. متولیان اصلی این دوره از جشنواره، خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد، خانه موسیقی ایران و برج آزادی هستند. البته در دوره های گذشته سازمان های مختلفی همچون شهرداری منطقه ۱۴ تهران و شورای اسلامی شهر تهران در کنار جشنواره بودند، اما در این دوره تنها حامیان و متولیان این جشنواره، خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد، خانه موسیقی ایران و برج آزادی با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.
مساح بیدگلی در مورد جزییات جشنواره اظهار داشت: این دوره از جشنواره در چهار بخشِ تک نوازی، دونوازی، اجرای گروهی و پژوهش انجام خواهد شد. همین طور کار ویژه ای که مقرر است در این دوره برگزار شود، اضافه شدن بخشی به نام استعدادهای درخشان است. به این صورت که برخی از برگزیدگان بخش تکنوازی و دونوازی وارد بخش استعدادهای درخشان خواهند شد و برگزیدگان این بخش با نظر هیات داوران بوده و در مراسم اختتامیه اعلام خواهند شد. بعد از اعلام نهایی، متولیان جشنواره تحت عنوان حامیان جشنواره سراسری موسیقی امیرجاهد در کنار این افراد خواهند بود و از آنها در بخش های «آموزش»، «تهیه موزیک ویدئوها» بصورت ماهیانه و فصلی و... حمایت خواهند کرد که ان شاالله در مراسم اختتامیه بصورت مفصل راجع به این مساله صحبت می شود. البته در هر سال رویکرد جشنواره به این صورت بود که یک ارکستر تشکیل می دادیم و این افراد در ارکستر امیرجاهد فعالیت می کردند، اما امسال بخش استعدادهای درخشان را به جشنواره اضافه کردیم تا حامی این افراد و چندین سال در کنارشان باشیم.

وی درباره ی رده های سنی جشنواره موسیقی امیرجاهد بیان کرد: رویکرد اصلی جشنواره پشتیبانی از جوانان است اما در این جشنواره رده های سنی الف (۹ تا ۱۱ سال)، رده سنی ب (۱۲ تا ۱۵ سال)، رده سنی ج (۱۶ تا ۱۸ سال)، رده سنی د (۱۹ تا ۳۵ سال) و رده سنی ه‍ (۳۶ سال به بالا) در بخش های مختلف حضور پیدا می کنند. این در حالیست که جشنواره ژانرهای مختلفی همچون موسیقی ایرانی (دستگاهی و نواحی)، کوبه ای، کلاسیک غربی، و پاپ را دربرمی گیرد و بخش پژوهش و نظری موسیقی نیز انجام خواهد شد. هیچ محدودیتی در سازهای شرکت کنندگان وجود نداشته و عزیزان با هر سازی می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.
مساح بیدگلی در آخر صحبت هایش تصریح کرد: از آنجائیکه این جشنواره به نام استاد محمدعلی امیرجاهد است و ایشان موسیقیدان، شاعر، و تصنیف ساز بودند و شروع جشنواره نیز از همین مکان یعنی خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد بود، بنا بر این شورای سیاستگذاری جشنواره تصمیم گرفت اگر افراد شرکت کننده در جشنواره، در اجراهایشان از تصنیف ها و ملودی های استاد امیرجاهد استفاده کنند، امتیاز بیشتری قائل شود و در بخشنامه نیز قطعاتی پیشنهادی لحاظ شده تا افراد برای دریافت امتیاز بیشتر بتوانند از این قطعات بهره گیرند. به هر حال این یک امتیاز برای افراد شرکت کننده شمرده می شود و الزامی جهت استفاده از تصنیف ها و ملودی های استاد امیرجاهد توسط شرکت کنندگان وجود ندارد. ضمن این که در بخشنامه نیز در رده های سنی مختلف، قطعاتی برای موسیقی ایرانی در نظر گرفته شده است.


منبع:

1402/08/08
14:43:24
5.0 / 5
334
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲